A jak vidí sobotní hlavní dostih experti? Černým ,,koněm" na vítěze III. kvalifikace na Velkou pardubickou by údajně mohl být Al Jaz…

16:35 – 7. dostih – Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice – III. kvalifikace na VP
Stcc – cena NL – 5+ – 5800 m – 400 000 Kč

1 NIKAS, 10 ž. Marek Stromský 68,0 – Předloni druhý z Velké pardubické měl loni smolný konec sezóny a ani letos na úvod se mu moc nedařilo. Posledně ale na pro něj krátké trati skončil třetí v handicapu, kde nesl vysokou zátěž.
2 GOSCATER, 7 ž. Jaroslav Myška 68,0 – Loni druhý z Ceny Labe se v červnu kvalifikoval osmým místem. Zda má na víc bude muset ještě ukázat.
3 LINGARRY (FR), 9 Jakub Kocman 66,0 – Naposledy si vyhrála menší dostih, ale na elitu nikdy neměla, takže jí tu nemine roli outsidera.
4 TEMPLÁŘ, 8 ž. Josef Bartoš 65,0 – v první kvalifikaci se ukázal v dobrém světle a skončil čtvrtý. Umístění na tabuli bude i tentokrát jeho cílem.
5 MR ANGEL (IRE), 6 žk. Jakub Spáčil 68,0 – Slovenský host nemá s pardubickými krosy žádné zkušenosti a v tom v Kolesách, který nebyl zdaleka tak těžký, skončil poslední.
6 SHERARDO, 11 Lukáš Sloup 68,0 – Minule to vypadalo, že by se mohl pokusit o umístění na tabuli, jak toho docílil loni v kvalifikaci, v závěru se ale propadl mezi poražené a i teď to bude mít s prosazením mezi nejlepší těžké.
7 BROKER (GER), 8 Felix de Giles 68,0 – Do jeho sedla se vyhoupne host z ostrovů. On sám se na dráhu vrátil po roční pauze a zatím má na svém kontě jedno malé vítězství. Druhé místo z kvalifikace před dvěma lety se zdá jako výjimka.
8 HIPO JAPE, 9 Jan Kratochvíl 68,0 – Svým výkonem v červnové kvalifikaci mnohé zaskočil. Od začátku se podílel na diktování tempa a nakonec podlehl jen vítěznému Zarifovi. Když předvede něco podobného, musí se s ním opět počítat.
9 ORIX, 8 Sertash Ferhanov 68,0 – Zatím nepředvedl nic, čím by se mohl zařadit mezi naší špičku a tady by měl být bez šance.
10 BODYGUARD (POL), 9 ž. Jaroslav Brečka 68,0 – Ani dalšímu slovenskému návštěvníku pardubické krosy nešly a dá se čekat, že tomu tak bude i nadále.
11 AL JAZ, 9 ž. Josef Sovka 68,0 – Loni ve Velké potrápil i Orphee. Letos v první kvalifikaci skončil již na Popkovickém skoku a ani v té červnové se nevyvaroval chyby. Ta ale přišla na předposledním skoku ve chvíli, kdy stupňoval své tempo. Nebýt toho, mohl možná dopadnout lépe než šestý.
12 SHERON, 10 Ján Mach 68,0 – Loni skončil třetí v Ceně Labe. Od té doby však nestartoval a tohle bude jeho vstup do sezóny. Je také otázka jeho vytrvalost, protože nejlépe se zatím prezentoval na tratích do 5000 metrů, když před lety vyhrál Cenu Vltavy.
13 MODENA, 8 ž. Jan Faltejsek 66,0 – Loňská vítězka Ceny Labe sice v první kvalifikaci skončila na „Velkém angličáku", ale v červnu již patřila mezi nejlepší. I tentokrát by se ztratit neměla.
14 TREZOR (POL), 11 ž. Lukáš Matuský 68,0 – Na krále kvalifikací minulých let již asi doléhá jeho věk. V dostizích býval vždy aktivní, ale letos se coural vzadu a stihnul až páté místo, když koně před sebou ani na chvíli neohrozil. Uvidíme, zda se ještě vzmůže.
15 KASIM, 10 ž. Marcel Novák 68,0 – Již delší dobu je členem naší špičky, o čemž svědčí jeho umístění v posledních dvou edicích Velké pardubické. Svoji výkonnost potvrdil i třetím místem v červnové kvalifikaci.
16 RABBIT WELL (GB), 9 ž. Josef Váňa ml. 68,0 – Kůň nesporně s vysokou třídou, kterou dokazoval především v začátcích své překážkové kariéry v klasických steeplech. Pak ale přišly problémy s odstartováním, kterých se dosud zcela nezbavil. Pokud mu to ale vyjde, dokáže se ale stále měřit s těmi nejlepšími. Takhle těžký kros ale půjde poprvé.

Tipařův verdikt: Tahle kvalifikace na Velkou pardubickou je hodně vyrovnaná a šanci uspět má více koní. Určitě bude zajímavé sledovat, jak si v takhle těžkém krosu povede Rabbit Well, který má jistě dostatek třídy, ale visí nad ním mnoho otazníků, včetně jeho problémů se starty. Proto bude lepší se přiklonit již k osvědčeným krosařům. V červnové kvalifikaci se ukázal dobře Hipo Jape. Aktivní byl i Kasim, který skončil za ním a blízko byla i nadějná Modena. Dobře to měl rozjeté i Al Jaz, který ukázal co v něm je při loňské Velké pardubické. Chyba na předposledním skoku ho ale rozhodila. Když mu to tentokrát vyjde, mohl by pomýšlet na nejvyšší post. Nelze zapomínat ještě na Nikase, kterému zpravidla na konci sezóny stoupá forma.

Tip: Al Jaz – Hipo Jape – Kasim