V loňském roce jste se oddělili od sportovního klubu Hvězda a vytvořili spolek Atletika Bez Bariér Pardubice. Jak hodnotíte tuto změnu a pomohlo to vašemu sportu?
Eva Hrdinová: Rozhodně nám to otevřelo cestu k dalšímu rozvoji a už je to znát. Nárůst členské základny, více soutěží pro děti, celá řada nováčků a hlavně je nás víc vidět, a to je asi to nejdůležitější.

Jaroslav Petrouš: Za Hvězdu jsem závodil osm sezon, takže to pro mě nebylo úplně bez emocí. Ale s ohledem na změnu ve vedení atletického oddílu zdravých atletů to byla jediná možnost. A s roční zkušeností dobrý krok k budoucnosti atletiky handicapovaných v Pardubicích.

Martin Zach: Určitě nám to pomohlo a pomůže do budoucna v rozvoji našeho sportu a spolku. Nemusíme se na nikoho ohlížet a můžeme se soustředit sami na sebe. Začátek nebyl úplně jednoduchý, to je ale skoro ve všech sférách života.

Poslední dobou je o atletech Bez Bariér hodně slyšet. Myslíte si, že je propagace sportu handicapovaných důležitá, může to pomoci třeba při financování?
Eva Hrdinová: Svazy zastřešující sport handicapovaných stále nejsou plně schopny hradit náklady reprezentace. Pro naše atlety to znamenalo a stále znamená, že pokud chtějí plnit limity na vrcholné akce, musí si zahraniční výjezdy na sankcionované závody hradit z vlastních zdrojů. Stejně tak, co se týče paralympiády, mistrovství světa, Evropy a dalších akcí. 

Jaroslav Petrouš: Nebudeme si nic nalhávat, podpora i financování sportu handicapovaných je v naší republice nedůstojné. A v kontextu s ostatními zeměmi až trapné. Pro nás reprezentanty je stále těžší podávat konkurence schopné výkony s našimi soupeři na mezinárodní úrovni. Stačí se podívat na velmi smutné a historicky nejhorší umístění naší země na letošním mistrovství světa v Londýně. Vždy se vozily medaile, letos ani jedna! Finanční podpora našeho oddílu v Pardubickém kraji je příjemná a vážíme si jí. Nicméně jestli se chceme rovnat s těmi nejlepšími na světě, a to určitě chceme, tak bude potřeba prostředků získat mnohem víc. 

Martin Zach: Samozřejmě že obecně propagace handicapovaných je důležitá. Ať lidi vědí, že tu handicapy existují a že i sportujeme a jsme úspěšní. Jako zdraví sportovci. Zatím to tak moc není, ale doufám že i na tento sport začnou sponzoři slyšet. No a k tomu je propagace velice důležitá.

Co by se mělo udělat pro další rozvoj sportu handicapovaných v České republice?
Jaroslav Petrouš: V této oblasti patřím mezi velké kritiky. Celkově je potřeba změnit celý nefungující systém. Na prvním místě musí být sportovci a ne činovníci. Je potřeba vytvořit koncepci pro reprezentaci a budoucí naděje. Vrcholový sport handicapovaných není zájmový kroužek a nemůže tak fungovat. Skoro nulová podpora sportu od MŠMT, nefunkční Paralympiský výbor, rozhádané svazy, které v podstatě nechtějí nic řešit. Když to řeknu natvrdo, reprezentovat naší zemi je pro mě velmi nákladný koníček, který má ale své limity. Podpora v Pardubicích a Pardubickém kraji je. Jenže… Podívejme se kolik peněz jde do hokeje, basketbalu, nebo fotbalu. 

Martin Zach: Myslím, že v Pardubicích a v Pardubickém kraji máme velkou podporu, za kterou moc děkujeme a doufám, že podpora bude nadále pokračovat. Na úrovni státu nebo spíše od ČPV a svazu by se muselo změnit úplně vše! A pokud se to jejich fungování nezmění tak nebudeme moci zahraničí konkurovat, jelikož skoro všude v cizině se už sport handicapovaných profesionalizuje. A hlavně financování je srovnatelné jako sport zdravých včetně výše odměn za sportovní výsledky.

Eva Hrdinová: Jen připomínám, že v naší republice neexistuje pojem profesionální sportovec mezi handicapovanými. Atletům přispívá na jejich sportovní činnost spolek, ale opakuji, zbytek si musí hradit z vlastních zdrojů.

Letošní rok jste zahájili výbornými výkony a medailemi. Vyvíjí se sezona i dál podle vašich představ? Co vás v ní ještě čeká?
Eva Hrdinová: Začátek sezony vyšel nad moje očekávání. Sportovci se překonali a ve stejném duchu se pokračuje. Mistrovství světa byla pro naše reprezentanty velká zkušenost, ale na nadcházejícím republikovém šampionátu jistě předvedou skvělé výkony.

Jaroslav Petrouš: Já jsem se po velkých zdravotních problémech se zády po dvou sezonách v kruhu vrátil k atletice sedících. Ve Spojených arabských emirátech se mi podařilo na začátku roku získat na dvou závodech zlatou a bronzovou medaili, což mě povzbudilo do další práce. Opět se mi podařilo probojovat mezi světovou diskařskou špičku ve své kategorii. Čeká nás mistrovství republiky, kde bych rád zaútočil alespoň ve dvou disciplínách na své české rekordy.

Martin Zach: Ano, začátek byl velmi slibný, ale kombinovat přípravu a práci je náročné a bohužel vrchol sezony v podobě světového šampionátu nedopadl moc dobře. S devátým místem rozhodně nejsem spokojený. Teď nás čekají ještě tři kola Českého poháru a domácí mistrovství. Rád bych se ještě popral o titul a vyhrál dobře rozjetý pohár. Ty tři dosavadní jsem vyhrál. 

Myslíte si, že se zvyšuje povědomí veřejnosti o sportu handicapovaných?
Eva Hrdinová: Osobně si myslím, že na úrovni České republiky jen velmi pozvolna. Je několik sportovních nadšenců, kteří se o osvětu snaží, ale zatím to nemá příliš široký dopad. I naším cílem je předávat maximální informace veřejnosti tak, aby to pro ni bylo zajímavé. A myslím, že se nám to v posledním roce poměrně daří. Alespoň odezvy od veřejnosti tomu nasvědčují.

Jaroslav Petrouš: Děje se tak převážně jen díky sociálním sítím, a to je žalostně málo. Deník je velkou výjimkou, oproti jiným tištěným médiím. Přehlížení sportu handicapovaných napříč médii je velmi smutné. 

Martin Zach: Řekl bych, že ano. My se o to snažíme hodně.

Co byste si pro atlety Bez Bariér přáli, co by jim v tuto chvíli pomohlo v dalším rozvoji a úspěších?
Eva Hrdinová: Rozhodně by to bylo lepší systém financování od státu. Ono začínat každý rok od nuly není snadné. Pomohlo by nám i zlepšení zázemí hlavně pro zimní přípravu a za nepříznivého počasí. 

Jaroslav Petrouš: Co bych si opravdu přál a myslím, že mohu mluvit opravdu za všechny atlety, trenéry je zrekonstruovaný pardubický stadion, kde se bude dát trénovat i v zimě! Už jsem za těch devět let slyšel spousty slibů, ale u těch také převážně jen zůstalo.

Martin Zach: Samozřejmě co nejvíce úspěchů na poli sportovním, ale také na poli finančním. Od toho se vždy odráží fungování a výsledky.