Přepište dějiny! Tímto zvoláním se proslavil televizní komentátor Robert Záruba těsně před koncem finálového zápasu olympijských her v Naganu. Měl na mysli historické prvenství českých hokejistů na tomto zimním sportovním vrcholu. To samé se nabízí povědět o pardubických florbalistech. I když s trochu předělaným textem: Překopejte dějiny! Sokol totiž poprvé v historii porazil v extralize velikána ze Střešovic. Navíc venku a ještě v době, kdy to nejvíce potřeboval.

Senzační výhru na florbalové hostině, ale záhy vystřídaly bolesti břicha v podobě prohry na palubovce Brna.

Tatran Olmux Střešovice – Sokol PPAS Pardubice 7:8 po prodloužení (3:4, 1:2, 3:1 – 0:1).
Branky a asistence: 4. a 27. Vávra, 13. a 46. Natov, 18. Gruber, 49. Ullmann (Řehoř), 52. Riebauer – 8. Krajcigr, 9. Bahník (Janeček), 10. Krajcigr (Pilný), 11. Oubrecht (Janeček), 28. Teichman (Burian), 36. Janeček (Lisa), 53. Zozulák (Teichman), 61. Zozulák (Burian).
Rozhodčí: Jiří Müller a Novosad.
Bez vyloučení.
Diváci: 150.
Střely na branku: 40:34.
Sestava: Levínský – Dlesk, Brychta, Lisa, Oubrecht, Šťastný, Škeřík – Teichman, Zozulák, Burian – Bahník, Chmelař, Janeček – Krajcigr, Němeček, Pilný – Osinek, Foršt, Junek.

Takhle se bojuje o play off! Pardubičtí florbalisté sice inkasovali jako první, ovšem od 8. do 11. minuty nasázeli do sítě udiveného soupeře čtyři branky. Střešovice však nejsou žádná ořezávátka a ještě do konce první třetiny snížili na rozdíl jediného gólu. Ve druhé periodě srovnali stav, nicméně Východočeši si vzali okamžitě vedení nazpět. Do třetí části vstupovali ve dvougólovém plusu. Nejlepší celek české florbalové historie v závěrečném dějství třemi góly dokonale otočil kormidlo na svojí stranu. Hosté nezalezli do rohu hřiště, rychle vyrovnali, čímž poslali zápas do prodloužení. Po jeho devětadvaceti vteřinách rozhodl Martin Zozulák a přisoudil tak Pardubicím bod navíc.

„Jsem rád, že hráči nesvěsili hlavy v době, kdy se přes nás domácí přehnali ve skóre. O tyhle body se opravdu ukázkově porvali," chválil své svěřence pardubický trenér Martin Czeczinkar.

V sestavě proti vysokému favoritu dostali možnost také mladíci Pilný, Foršt a Osinek. První jmenovaný absolvoval celé utkání a dokonce si připsal asistenci. Jeho kolegové si první extraligový mač za dospělé užívali ze střídačky.

„Lukáš Pilný odehrál v juniorech parádní zápasy a díky absencím v sestavě dostal místo. Dokázal i bodovat a výrazně si tak řekl o svou pozici. Pro zbylé kluky na lavičce to bylo něco nového a ozkoušeli si žití s A týmem. V dalším utkání proti Brnu již nastoupili. Přesně to je smyslem koncepce práce s naší mládeží. Kluci s námi trénují a také pro ostatní to může být motivace. Všichni vědí, že cestu do áčka mají otevřenou," nabádá na dálku mladší hráče šéftrenér pardubického Sokola.

itellingence Bulldogs Brno – Sokol PPAS Pardubice 8:3 (4:1, 3:1, 1:1).
Branky a asistence: 32. a 33. Coufal, 12. Komenda, 16. Jakůbek, 18. Fuchs, 20. Jalový, 21. Hrubý, 55. Juhaňák (Jakůbek) – 19. Zozulák (Burian), 28. Teichman (Chmelař), 57. Škeřík.
Rozhodčí: Novák a Škaloud.
Bez vyloučení, pouze: Juhaňák (B) 5+2 min a Burian (P) 5 min.
Diváci: 290.
Střely na branku: 18:14.
Sestava: Tvrdý (21. Levínský) – Dlesk, Brychta, Šťastný, Škeřík, Lisa, Oubrecht – Zozulák, Burian, Teichman – Pilný, Němeček, Krajcigr – Bahník, Janeček, Chmelař. Navíc Foršt, Osinek.

Takhle se nebojuje o play off! Pardubičtí borci vydrželi odolávat Brnu necelých dvanáct minut. Pak do zaznění prvního klaksonu hned čtyřikrát inkasovali a na zvrat se již nezmohli. Také proto, že domácí přidali v prostřední části další tři branky. Jihomoravané nakonec zvítězili poměrně hladce. Úspěchy hostů zaznamenali Zozulák, Teichman a svůj první extraligový gól vstřelil mladičký bek Daniel Škeřík.

„V tomhle zápase jsme za žádnou cenu nechtěli dopustit vítěznou kocovinu po utkání s Tatranem. Hráči k utkání přistoupili zodpovědně, ale bohužel nám chybělo štěstí. Nemůžeme se na to ale vymlouvat," uznává Czeczinkar, který k utkání ještě dodává:
„Určili jsme si nějaký systém a snažili jsme se ho držet. Ale nedařilo se nám a soupeř toho naplno využil ve svůj prospěch. Nedá se nic dělat, nezbývá nám nic jiného, než se soustředit na poslední dva zápasy základní části," burcuje pardubický kouč.
Venkovní víkendová mise přihodila do pardubické kasy dva body. Ale ruku na florbalové srdce, spíše se s nimi počítalo z moravské metropole než té české…

„O víkendu jsme chtěli rozhodně některému ze soupeřů sebrat body a hrát za každou cenu na vítězství. Nemínili jsme totiž nic nechávat na poslední chvíli. Myslím, že až na zápas s Brnem nám to docela šlo. Proti Tatranu jsme se zářili střelecky, což nám zvedalo sebevědomí. Důležité také bylo, že se nám prosadily všechny formace," mne si ruce Martin Czeczinkar.

Do konce základní části zbývají dvě kola. Pardubice zuby nehty drží z osmého místa jediný bod náskok na Ostravu. Na tu Ostravu, se kterou se střetnou v posledním dějství před vlastními diváky. ještě před tím je čeká náročný střet na půdě v poslední době rozeskákaných „klokanů". Utkání s Bohemians uzavře trojlístek venkovních duelů. Na pardubické hráče nečeká vůbec nic jednoduchého, což Pražané potvrdili nejen svým vítězstvím nad Tatranem.

„Bohemka prokazuje svou kvalitu. My ale poctivě potrénujeme a hráče na zápas připravíme. Tušíme však, že o všem nejspíše rozhodne souboj s Ostravou. Ladíme tak sestavu a pracujeme na psychice hráčů. Ta je v této fázi sezony nejdůležitější," uzavírá Martin Czeczinkar.