Letošní prvoligová sezona je zvláštní, z dvanáctičlenné tabulky I. ligy žen sestoupí poslední čtyři celky. Co vede svaz ke snížení počtu týmů v nejvyšší soutěži?

Při pohledu na tabulku I. ligy je zřejmé, že poslední tým dosud nezískal ani bod a vstřelil za celý podzim pouhé tři góly, v průměru na zápas jich patnáct inkasoval. Na špici tabulky si zase suverénně vede Sparta Praha. Tato disharmonie v soutěži není dobrá. Samozřejmě, že týmy ohrožené sestupem toto rozhodnutí příliš nevítají. V současné době jsou výkonnostní rozdíly mezi týmy až příliš veliké. Proto je snaha udělat z I. ligy společenství kvalitních týmů, ve kterých se budou koncentrovat hráčské špičky a vydělá na tom i česká reprezentace.

S tím ale nepochybně souvisí celá struktura soutěží ženského fotbalu. První liga by ale asi neměla být uzavřenou společností?

To rozhodně ne. Společně s první ligou musíme výkonnostně pozvednout i druhou ligu. V ženském fotbalu působí 18 000 hráček, a to je početně silná základna. Zatímco I. liga bude mít deset či jednou možná jen osm týmů, druhá liga musí mít takovou kvalitu, aby nováček pro nejvyšší soutěž nebyl jen týmem do počtu. Prvoligové týmy musí být velmi dobře připraveny, finančně zabezpečeny a organizačně na patřičné výši.

Jak si aktuálně vede český ženský fotbal, zaznamenáváte jeho vzestup, či přešlapování na místě?

Postavení našeho ženského fotbalu nevidím špatně. Na žebříčku UEFA jsme devátí, reprezentační „17“ je sedmá, „19“ šestnáctá. Před pěti lety jsme měli v ženském fotbalu základnu 3500 hráček, dnes to je již zmiňovaných 18 000 fotbalistek. Český mistr Sparta Praha je tým, který je nasazován do Ligy mistrů mezi posledních šestnáct celků. Zlepšuje se kvalita tréninkových procesů, prvoligové týmy se postupně integrují do profesionálních klubů. Již to není jenom Sparta či Slavia, ale už i Brno, FC Slovácko, Plzeň, Teplice a Liberec. Do této společnosti míří i Pardubice. Snad zdejší podnikatelské subjekty pochopí, že ženský fotbal je solidní produkt, na němž se lze slušně zviditelnit. Nelze pominout, že Sparta Praha se postupně proměňuje v profesionální tým, to všechno jsou důkazy, že ženský fotbal se u nás rozvíjí.

Pardubice mají poměrně dobře sestavenou strukturu týmů od prvoligových žen, B tým, dorostenky, žákyně až po přípravky. Je tomu tak i v jiných klubech?

Všude tomu tak není. Proto jsem rád přijel do Pardubic, abych vedení zdejšího klubu tak trochu i poradil, ale také se detailněji seznámil s tím, jak zde ženský fotbal organizuje. Pardubice, stejně jako sousední Hradec Králové, řadím mezi takzvaně živé kluby. Ten, kdo hraje I. ligu a má z povinnosti jen juniorku a již nemá žádnou další základnu žákyň, to rozhodně ženskému fotbalu neprospívá. V Pardubicích tomu tak není, je zde věková posloupnost týmů a nepochybně během několika let na tom bude zdejší klub profitovat. Teď jde jen o to, aby mu pomohly příslušné subjekty, které zatím inklinují spíše k milionářským sportům…