Tomáš Satoranský řekl po utkání s Černou Horou, že tým postrádal lídra, balkánskou mentalitu a zlého kluka. Souhlasíte?
Tak nejprve tu máme hlavně Satoranského, který také není žádný hodný kluk. Ale v tomto týmu, byli ze zahajovací pětky tři hráči, kteří nikdy na takovém turnaji nebyli a nikdy nehráli na této úrovni. Tyhle turnaje viděli dosud v televizi. Možná si mohli vydobýt nějaký větší respekt, ale nebudu je kritizovat. Vím, že se snažili naplno, ale prostě měli své limity.“

Nastal největší problém už v letní přípravě, kdy jste neměli spoustu hráčů?
Tak jako dva roky zpět šlo vše hladce, tohle léto jsme dostávali co ráno, to ránu. Každý den jsme se probudili a nevěděli co čekat. Jednou se jeden hráč omluvil, druhý den se zase někdo zranil… od začátku to nebylo snadné. Chci pochválit své asistenty a realizační tým, který byl nad věcí, nebláznili jsme i přes ty těžké zprávy, které jsme dostávali. Ale ano, začalo to v létě. Hodili jsme tu hráče jako Bohačíka, Peterku, Kříže, Kyzlinka do vody, aniž by byli dostatečně připravení.

Není fér je soudit, ale na druhou stranu si myslím, že do budoucna je to dobře a budou mít zkušenosti do dalších akcí. Buďme realisté. Maďarsko jsem nepodceňoval, lidé kolem basketu ví, že je to dobrý tým a ukázal to už před třemi lety, když jsme s nimi hráli. S ním to bylo padesát na padesát. Jasně, kdybychom měli Jana Veselého, Pavla Pumprlu a Ondřeje Balvína, tak by to byla jiná. Třeba bychom proti nim hráli jako Černá Hora, ale situace byla jiná a nám to nevyšlo.

Jak bude důležité do budoucna právě přivádět hráče jako Veselý?
Velmi důležité. To je otázka na federaci. Pokud chceme posunout či proslavit basketbal v Česku, nepřijde to z ligy. Je mi líto. Přijde to z národního týmu. A musí se vydat velké úsilí pro to, aby hráči jako Jan, Ondřej nebo Pavel Pumprla přijížděli.

Satoranský řekl, že někteří hráči nebojovali a neměli charakter. To jsou silná slova.
V první řadě chci říct, že respektuji, co Tomáš dělá pro národní tým. Není lehké přijet a hrát když nám spousta hráčů chybí. Byl ale frustrovaný po zápase a chápu to. Věřili jsme, že můžeme proti Černé Hoře něco uhrát. Také jsem nebyl spokojený s bojovností hráčů, ale na druhou stranu musíte chápat, že hráči, kteří hrají na této úrovni, ztratí občas sebedůvěru a to má vliv i na útok. Kdyby hráli českou ligu a Eurocup a nebojovali, tak bych je kritizoval, ale nemyslím si, že by zde nebojovali. Občas je to jen těžké. S Tomášem v tomhle na sto procent nesouhlasím, byl frustrovaný. Kdybyste se ho ptali později, také by chápal jaké to je jít poprvé do ostrého boje bez přípravy na takovéto úrovni.

Překvapil vás někdo pozitivně a negativně?
Negativně, to bych neřekl. Pozitivně, a to nebudu mluvit jen o těchto zápasech, ale i přípravě, tak Martin Peterka se posunul a to bude dobré do budoucna. Bohačík sice na Eurobasketu zaostával, tři zápasy to nebylo ono, proti Černé Hoře to bylo lepší, ale i on mě překvapil v přípravě a bude dobrý. Vezměte si třeba i Kamila Švrdlíka, který na ME nikdy neměl takovou roli a nehrál proti takovým hráčům. Respektuji, co ukázal. Nemůžeme jen tak přijít a kritizovat. Dělali maximum, na co měli.

Proč to Bohačíkovi nevyšlo? Nenavázal na přípravu.
Každý zápas měl brzy problémy s fauly. Občas měl fauly, které by třeba v české lize nebyly. Tady rozhodčí akceptovali agresivní hru, ale už ne laciné fauly. Za druhé týmy jistě viděly naše přípravná utkání a věděly, že se musí vedle Tomáše soustředit i na něj. Poznali ho. A pak tu možná byla i psychologická věc. Možná tlak, který si na sebe při přípravě ušil. Každý mluvil, že by to mohl být jeden z top hráčů. Obecně jsem ale rád, že i on se takhle posunul v kariéře.

Viděl jste včerejší zápas Rumunska s Maďarskem?
Část. Věděl jsem, že musí vyhrát. Ale moc jsem tomu nevěřil.

Začíná kvalifikace, budete chtít oba pokračovat? Nebo se budete soustředit na klub?
Můžu říct, že ještě před turnajem jsem mluvil s lidmi z federace a shodli jsme se, že to budeme řešit po ME. Věřím, že Růža to má stejně. Nemůžu tedy říct, co se mi honí hlavou. Zbývají dva měsíce do startu kvalifikace, takže je to na federaci, s jakými kouči bude chtít pokračovat.

Je možné kombinovat pozici klubového trenéra a národního?
Myslím, že v tomto systému, který máme, se hráči připojí dva dny před zápasem a to není dlouhý čas na přípravu. Pokud se takový trenér najde, tak to nebude špatné, ale je to velká otázka. Opravdu. Jestli kouč národního týmu má být pozice na full time jako předtím nebo ještě k tomu koučovat tým v lize. Vidíte to všude na světě a nikde nemáte na to jedinou odpověď. Záleží na situaci. Někde je plusem být jen u národního týmu, někde zase to míchat… to je velká otázka.

Vy máte energii a motivaci pokračovat?
Miluji basketbal, ale musím si promluvit s federací, protože hrát bez omluvených hráčů není pro nikoho příliš dobré. Chci vždy trénovat na nejvyšší úrovni stejně jako Růža, ale je tu i těžká otázka o atmosféře kolem. Budeme mluvit s federací a rozhodneme společně co dál. Za mě trénovat Česko je velká čest a jsem pyšný na to, co jsme dokázali před dvěma lety. Věřím, že si to budeme dlouho pamatovat. Až mi bude sedmdesát a Růžovi čtyřicet, tak v Mariánských Lázních si o tom budeme vyprávět. Ale jak jsem řekl: Bum, bum, bum… mít tu Veselého, Balvína, Pumprlu a mohli jsme to zopakovat.

Jak moc chyběla výška?
V přípravě jsme se s tím poprali lépe. Tím, že nás i spousta týmů neznala, tak si myslela, že Peterka je pětka, ale my ho vždy vytáhli na střely z venku. Na to soupeři nebyli připravení. Ale poznali to. Ztratili jsme benefit v ofenzivě. A v defenzivě to bylo opravdu o velikosti. Nemluvím o pětce, ale i o čtyřce a trojce. Jednička a dvojka byla ok. Budeme hrát s Chorvatskem a pamatujeme si, co jsme dokázali dva roky zpět. Nyní hrají na dvojce s Bogdanovičem a trojku se Simonem nebo Šaričem a ti jsou vysocí. My takovou výšku nemáme.

Trojky musí být vyšší?
Vždy, když jsme hráli s Chorvatskem, jsme na Bogdanoviče nasadili Pumprlu, aby ho ubránil a on to udělal. Teď už ten zápas není tak důležitý, ale je to příklad. Kdybychom měli Pumprlu, třeba bychom lépe bránili i Hangu. Ale pojďme od toho, protože proti Maďarům jsme prostě nehráli dobře. Ale je to o té velikosti. Martin Kříž tu hrál čtyřku. Kříž, který hraje trojku v české lize. Celou dobu jsme se snažili jen zakrýt naše slabiny, ale na Eurobasketu to byl problém.

Tomáš potřeboval pomoc od ostatních. Jak moc ji dostal?
V první řadě nezapomeňme, že proti Rumunsku třeba Vojta Hruban dal dvacet pět bodů a hrál skvěle. Chtěli jsme po Vojtovi a Bohačíkovi, aby vzali více zodpovědnosti. Někdy se jim to povedlo, někdy ne. Ale třeba Vojta nikdy v této roli hvězdy týmu nebyl. Byl to druhý nejdůležitější hráč v týmu. Kdo mě překvapil, byl Jakub Šiřina. I přes své limity ve velikosti, přišel na hřiště a snažil se ze všech sil. Patrik byl zraněný. Ale ano, Tomáš mohl mít víc pomoci.

Výkony Šiřiny mohou být dobré pro další kvalifikaci?
Myslím, že už v kvalifikaci 2014 hrál dobře a měl velkou roli. A i když jsme ho na dalším Eurobasketu moc nevyužili, nyní když budeme spoustu lidí postrádat, jako z NBA, Euroligy, tak může být jeden z lídrů týmu. Jsem rád, že hrál dobře a byla to pro něj dobrá zkušenost. I když už není mladý, neměl moc minut v minulých turnajích.

Ve světové kvalifikaci už ale nebude Jiří Welsch, kterému se moc v Rumunsku nedařilo…
Jsme rádi, že s námi vůbec jel. Jeho žena je těhotná a myslím, že to byl jeho poslední Eurobasket, byl vždy pozitivní a byl lekcí pro mladé hráče. Celou svou kariéru nikdy nezmeškal jediné ME. Mladí hráči by si z něj měli vzít příklad.“

Zítra vás čeká poslední vystoupení na šampionátu. Duel s Chorvatskem. Jak s ním hodláte naložit?
Budeme bojovat a uděláme, co se dá. To jsou naše očekávání. Víme, jaké jsou mezi těmito týmy rozdíly, ale budeme bojovat a hrát pro naši zem. I když už se o ničem nerozhoduje, je to národní tým a jsem si jistý, že třeba i Izrael, který bude hrát s Ukrajinou a už mu o nic nejde, bude bojovat. Musíme dělat to samé.