Letošní čtvrtý ročník, který pořádá firma Eribos ve spolupráci s Dostihovým spolkem Pardubice, Golf & Country Clubem Svobodné Hamry a Agenturou 79 Promotion, se koná na Dostihovém závodišti v Pardubicích v sobotu 4. dubna. Premiérově bude mít statut mezinárodního mistrovství České republiky v extrémním golfu dvojic „Texas Scramble“.

Turnaj bude zahájen v 9.30 hodin. Předcházet mu bude ještě trénink hráčů, který se bude konat od 8.00 do 9.30 hodin.

V areálu, kde se především prohánějí překážkoví koně, bude připraveno osmnáctijamkové hřiště s parem 71 v délce 3975 metrů pro ženy a 4465 metrů pro muže. A atraktivitu soutěže zvyšuje dějiště. Sled jamek kopíruje trať slavné Velké pardubické steeplechase cross country.

„Komu se povede zahrát si golf na vrcholu Irské lavice nebo přes Taxis? Tato možnost dodává turnaji na velké zajímavosti,“ říká Jaromír Kalousek z pořádající firmy Eribos.

První dva ročníky byly turnajem jednotlivců. Letos budou podruhé hrát dvojice v soutěži Texas Scramble. To znamená, že každý hráč z páru zahraje svůj míč z odpaliště příslušné jamky. Každou další ránu zahrají oba z místa dopadu míče v lepší pozici, kterou si vyberou.

Protože se jedná o extrémní golf, na hřišti scházejí pečlivě posekané greeny. Jamky nahrazují tyče. Za dohranou jamku se považuje stav, kdy míč leží v kruhovém prostoru u tyče, jenž je kratší než délka poslední použité hole. Ta se musí současně dotýkat tyče i míčku.

Součástí turnaje budou i dvě vložené soutěže – Longest Drive (nejdelší první rána na odpališti) na jamce číslo 1 a Nereast To Pin (rána co nejblíže jamce) na jamce číslo 18.

Vítězem turnaje a novým mezinárodním mistrem republiky se stane dvojice s nejnižším počtem ran.

„Turnaje se může zúčastnit kdokoliv. Mohou nastoupit i hráči bez handicapu nebo neregistrovaní golfisté,“ uvedl Kalousek.

Přihlášky do soutěže se přijímají do 3. dubna do 12.00 hodin na mailové adrese pcejnar@volny.cz. Přihlásit se mohou i smíšené dvojice nebo jednotlivci, kteří vytvoří pár s dalšími lichými účastníky. Startovné je 500 korun na hráče. Vstup pro diváky je zdarma.

Případné další informace Vám sdělí členové soutěžního výboru Jaromír Kalousek (724 120 747) nebo Petr Cejnar (608 121 031).

Co je extrémní golf?

Pečlivě zastřižené greeny. Důkladně uhlazené písečné bunkery. Ne! Nic takového při extrémním golfu nehledejte!

„Podmínky pro hru bývají opravdu extrémní, jak napovídá název,“ říká Jaromír Kalousek z firmy Eribos, která je organizátorem golfového turnaje Po stopách Velké pardubické na Dostihovém závodišti v Pardubicích.

Návrat ke kořenům. Toto označení zřejmě nejpřesněji vystihuje, co je extrémní golf.

Jak uvádí encyklopedie Wikipedie, podle jedné z legend vznikl golf tak, že nudícího se pastevce už nebavilo nicnedělání. Vzal do rukou klacek a snažil se s ním odpalovat kameny. Jednou se trefil tak, že mu zapadl do velké myší díry. A nápad byl na světě. Od té chvíle se už snažil cíleně ho dostat do děr.

Tolik praví legenda. Tedy žádné speciální hole, žádné sestříhané trávníky.

A extrémní golf jakoby na tyto začátky navazuje. Ovšem nikoliv s obyčejnými klacky a kameny, nýbrž s klasickým golfovým vybavením. Ale v netradičním prostředí, kde nemusí být greeny či jamky. Stačí třeba jen zapíchnutá jamková tyč, k níž se hraje.

Na světě existují tisíce nádherných golfových areálů. Jakoby však už některým hráčům nestačily. Řada z nich projevuje touhu zahrát si na co nejneobvyklejším hřišti. A tak se objevuje řada exotických míst, kde by ještě před lety nenapadlo nikoho hrát. Nic není nemožné…

Stačí pár příkladů. Na severu Norska existuje hřiště, které leží 500 kilometrů za polárním kruhem. V Bolívii se zase hraje ve výšce 3200 metrů nad mořem, ve středu Austrálie se odpaluje v padesátistupňové výhni. Kdo se chce ochladit, může si zahrát na ledovci na Islandu. Milovník safari zase může vyrazit na hřiště u jihoafrického Krugerova národního parku, kde může zahlédnout třeba lvy, slony či žirafy.

A nemusí to být jen na Zemi. Mezi průkopníky extrémního golfu lze řadit také amerického astronauta Alana Sheparda, který si v roce 1971 na cestu na Měsíc vzal i golfovou hůl a dva míčky. Odpálil je, když na měsíční povrch vystoupil.

„Už není nic neobvyklého, když se golf hraje na sjezdovkách. Dá se hrát i přímo ve městě. A slyšel jsem i o hraní na vrakovišti,“ říká Kalousek.

Mezi místa, kde se hraje extrémní golf, patří i Pardubice. Letos už počtvrté se na zdejším závodišti uskuteční turnaj Po stopách Velké pardubické, který kopíruje trasu slavného překážkového dostihu. A hráči se nevyhnou ani překážkám. Třeba jamka číslo pět je umístěna na vrcholku Irské lavice, účastníci soutěže hrají i přes legendární Taxisův příkop. (dk)