Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem. Touto větou se proslavil před více než dvěma tisíci lety římský vojevůdce Gaius Julius Caesar. Zhodnotil tak bleskovou válku s králem Pontu. Jako by se jeho slovy řídil mladý pardubický plavec Daniel Gracík. Jen si památnou větu trochu předělal na: Přišel jsem, zaplaval jsem a bral bronz. Symbolicky v Římě.

Posladní finalista

Daniel Gracík vylovil z římského bazénu bronzovou medaili na trati 50 metrů motýlek. Teprve šestnáctiletý sprinter atakoval svůj juniorský český rekord z letošního června.

Daniel Gracík na MEJ v ŘíměDaniel Gracík na MEJ v ŘíměZdroj: Miroslav Nowak

Plavec z SCPA Pardubice na nedávném Letním mistrovství republiky v Ústí nad Labem zaostal jen o čtyři setiny sekundy za dvanáct let starým seniorským rekordem Michala Rubáčka. Výtečnou formu si přivezl i do věčného města. Nicméně Gracíkova cesta na stupně vítězů nebyla vůbec jednoduchá. Postupně ale své výkony vygradoval až k vytouženým medailovým výšinám.

Zahájil až desátým časem v rozplavbě (24,53). V semifinále zaplaval 24,29 a jako poslední proklouzl do finále.

„Sprinty jsou závodem detailů. V rozplavbách nám nevyšel úplně start. Startér to až nezvykle dlouho zdržoval. V semifinále už měl Dan lepší start, avšak nevyšel nám konec výjezdu a dohmat. S kouskem štěstí se mu povedlo postoupit, což jsme byli rádi,“ hodnotil Gracíkův trenér Martin Kratochvíl

Danovi vyšlo vše

V souboji elitní osmičky byl Daniel Gracík druhým nejmladším, ale soupeřů se nezalekl a nejkratší trať prolétl v čase 23,79.

Jeho druhý nejrychlejší čas v životě znamenal vynikající třetí příčku a tím zisk bronzové medaile. Od zlatého Bulhara Miladinova dělilo Gracíka dvacet a od druhého Schulratha z Německa jen sedm setin sekundy.

Daniel Gracík na MEJ v ŘíměDaniel Gracík na MEJ v ŘíměZdroj: Miroslav Nowak

„Před finále nebylo jasného favorita. Tajně jsme mysleli na medaili. Danovi již vše vyšlo. Start, výjezd i dohmat. Jediné, s čím nejsme z hlediska taktiky závodu spokojeni, byl o jeden nádech víc, než jsme chtěli. Avšak na to už se historie neptá, bronzová medaile nás po neuvěřitelně složité sezóně v době covidu mega potěšila. I ten čas je super,“ popsal finálový závod Kratochvíl.

Janeček je vygumován

Ještě jedno jméno pardubického plavce se skloňovalo na MEJ v Římě. Přestože v Itálie nestartoval. Ani nemůže, věkem už dávno patří mezi plavce v dospělé kategorii.

 Pavel Janeček se musel sklonit a poté poklonit Jakubu Bursovi, který postoupil čtvrtým časem do finále polohového závodu na 200 metrů v českém rekordu juniorů i seniorů 2:01.69! Z rekordních tabulek mladý reprezentant z Turnova, který plave za Slavii Liberec vymazal o tři setiny Janečkův výkon z ME 2016 v Londýně. Ápropos Pavel Janeček se stal prvním gratulantem…