Povinné přesto vždy radostné. Jako každý rok, i letos se sešli členové oddílu tělesně postižených sportovců Hvězdy Pardubice po skončení atletické sezóny a bilancovali. A že bylo co!

Rok 2016 ozdobily paralympijské hry, a tak byla sezona dlouhá a náročná. Členové Hvězdy nezaháleli a usilovně bojovali na mezinárodním i domácím poli. Nejen o náročné kvalifikační limity, ale i o definitivní nominace, kterou si zajistila trojice nejlepších. Zejména v hodu kuželkou mezi kvadruplegiky byly nominační boje ostré. Až do samého závěru. Pět nejlepších českých kuželkářů, kteří jsou všichni ve světové desítce, bojovalo o tři místa na 15. Letních paralympijských hrách v Rio de Janeiro.

ODDÍLOVÝ BOJ PRO VAŇKA

Sezona začala už v březnu prestižním mezinárodním mítinkem v Berlíně. Pokračovala nominačním závodem reprezentace v Olomouci. V květnu už se rozhodovalo o místech na mistrovství Evropy v Itálii, kde Českou republiku reprezentovali pardubičtí atleti. Jan Vaněk získal v hodu kuželkou čtvrtou příčku. Jaroslav Petrouš byl v hodu diskem šestý a ve vrhu koulí devátý.

O paralympiádu bojovali tři členové Hvězdy – Jan Vaněk, Michal Enge a Martin Zach. Tradičně kvalitní stabilní výkonnost Vaňka nakonec zvítězila nad novým českým rekordem Engeho i nad druhým místem Zacha ve světovém žebříčku. Jan Vaněk nakonec obsadil na brazilské paralympiádě solidní osmou příčku.

V ZÁPLAVĚ MEDAILÍ

Sportovci oddílu TPS Hvězda Pardubice se v roce 2016 účastnili jak národních, tak i domácích soutěží. Z mistrovství České republiky handicapovaných si přivezli čtyři medaile. Na domácím šampionátu spastiků brala Vendula Písaříková zlato, stříbro i bronz.  Dále jedenáct sportovců startovalo v jednotlivých kolech prestižního Českého poháru v atletice vozíčkářů. A obsadilo přední pozice.

Vyzdvihnout lze také mezinárodní akci, ač se konala letos v Praze. A to Mistrovství světa juniorů IWAS, kterého se zúčastnil Lukáš Štěpják. Získal v něm bronzovou medaili v disku a sedmé v hodu oštěpem."

TERMÍNOVKA UŽ PLATÍ

Kromě sportovních výsledků se na členské schůzi odsouhlasila termínová listinu pro rok 2017. Dále zhodnotila činnost a hospodaření v roce 2016. Členové členské schůze pozitivně hodnotili fakt, že se oddíl opět rozrostl. O několik jednotlivců – sportovců i žáky další speciální školy, a to ZŠ Pardubice, Do Nového. Pro děti kolektivních členů oddílu nakoupili funkcionáři sportovní vybavení, oblečení, prostředky k rehabilitaci. A také zajistili nového trenéra na skupinovou kondiční přípravu ve spolupracujících fitness centrech IFC Pardubice a OK centrum Pardubice. Tam děti samozřejmě necvičí na těžkých strojích, ale seznamují se se základy správného pohybu, fungování svalů, výživě a základní posílení pohybového aparátu a zlepšení kondice.

SILNÝ POŘADATEL

portovci oddílu TPS se nejen účastnili celé řady mezinárodních a domácích soutěží ale mnohé také pořádali. Od květnového 1. kola Českého poháru v atletice vozíčkářů, přes Školní atletický parapohár pro školní kolektivy celého Pardubického kraje. Podařilo se opět zařadit tři disciplíny handicapovaných při Pardubickém atletickém mítinku. No a sezonu završil skvělý 2. ročník atletického mítinku pro handicapované – Rozloučení se sezonou 2016. Pro příští rok chystá oddíl TPS vedle těchto tradičních akcí i sérii menších závodů pro děti a školní kolektivy. Aby je tím motivoval k celoroční přípravě a přiblížil právě k atletice.

POCHVALNÁ SLOVA

V neposlední řadě předsedkyně oddílu Eva Hrdinová poblahopřála všem, kteří bojovali o limity na vrcholné akce. Vyzdvihla činnost funkcionářů, doprovodů, pomocníků a trenérů oddílu TPS – nesportovců. Bez nich by to totiž nešlo!

Hvězda Pardubice uspořádala 2. ročník atletického mítinku pro handicapované s názvem Rozloučení se sezonou 2016. K závodu se přihlásilo 26 sportovců a sjeli se opravdu z celé České republiky.
Padly celkem tři české rekordy. Všechny z rukou přespolních. Hvězda ale ovládla první čtyři místa v žebříčku mužů. Závod, kde se všechny výkony bez ohledu na disciplínu přepočítali na bodové zisky, s přehledem vyhrál kuželkář Martin Zach za výkon 23.98 m (835 b). Na druhém místě skončil Jaroslav Petrouš, který se k atletice vrátil po zranění zad. Za výkon 33.68 m získal 612 bodů. Na třetím místě skončil Jan Němeček, který ve všech třech disciplínách (koule, disk, oštěp) balancoval na hranici svých osobních rekordů a získal 533 bodů v hodu oštěpem za výkon 19.03 m.
Čtvrtý byl Petr Vesecký se 419 body za hod diskem. Devátý pak Petr Horský s 85 b za hod oštěpem, jedenáctý Zbyněk Kamarád s 49 body za hod oštěpem a 12. Leoš Kroužel se 47 body za hod diskem.
V soutěži žen brala Vendula Písaříková čtvrtou příčku s 55 body za hod diskem (4.85 m).

Eva Vindová