Rok se s rokem sešel a opět budou vyhlašováni nejlepší sportovci Pardubic, tentokrát za sportovní výsledky dosažené v roce 2008, který byl rokem olympijským. Tuto významnou událost připravuje Pardubická sportovní organizace ČSTV, spolu s marketingovou společností ČOK CZ, Sportovní komisí města Pardubic a Pardubickým deníkem.

Níže uvedená nominace sportovců bude vyhlašovaná bez určení pořadí. Vítěze však bude mít čtenářská anketa Pardubického deníku, které se může zůčastnit každý, kdo vyplní originální anketní lístek, který bude na stránkách deníku několikrát zveřejněn. Tři vylosovaní čtenáři pak obdrží cenu od Deníku, oceněn bude sportovec či družstvo s největším počtem hlasů od čtenářů.

Uzávěrka ankety je 23. ledna 2009. Sledujte webové stránky Pardubického deníku (www.pardubicky.de­nik.cz), kde budou postupně zveřejňovány další důležité informace. Slavnostní vyhlášení se uskuteční 5. února v Domě kultury, Hronovická.

Jednotlivci – junioři

Barva Jan (1992), HBC DDM Alfa Pardubice, hokejbal, člen reprezentačního družstva, 2. místo MS juniorů do 16 let, kapitán extraligového družstva mladšího dorostu.

Čvančarová Denisa (1991), ČVK Pardubice, veslování, 8. místo MS juniorů, 3×1. místo na MČR – skif, dvojskif, párová čtyřka bez kormidelníka, 1×2. místo na MČR – párová čtyřka bez kormidelníka.

Hedvičák Jaroslav (1990), AC Pardubice, atletika, 4. místo Mezistátní utkání do 19let – skok daleký, 1. místo MČR juniorů na dráze – skok daleký, 3. místo MČR juniorů na dráze – běh 200m.

Hrstka Martin (1989), Hvězda SKP Pardubice, atletika, 1. místo MČR do 22 let – běh 800 m, 13. místo MS do 19 let, 8. místo v evropských tabulkách.

Kolman Martin (1992), KVK Přelouč, vodní lyžování, 2×1. místo na ME juniorů – trojkombinace a figurální jízda, 2. místo na ME juniorů – slalom a 3. místo ME juniorů – skoky, 6. místo ME dospělých – triky.

Marešová Michaela (1989), Pardubice Bikers, orientační závody horských kol, 1. místo na MS juniorů ve štafetách, 2×1. místo na MČR juniorů.

Nožka Radek (1990), OK Lokomotiva Pardubice, orientační běh, 2. místo na Evropském juniorském poháru, člen družstva ČR – 2. místo ME dorostu, 1. místo na MČR ve štafetách, člen družstva – vítěz České ligy klubů.

Rolenc Ondřej (1991), TJ Synthesia Pardubice, kanoistika, 3. místo na MS dospělých – 3 x C1 sj ezd,4×1. místo na ME juniorů – C1 sjezd i sprint, 3 x C1 sjezd i sprint, 3×1. místo na MČR juniorů – C1 sprint, C1 sjezd a C2 sjezd.

Spálenský Marek (1991), Prosport Sezemice, kanoistika, 3. a 5. místo na ME juniorů, 2×1. místo, 3.a 4. místo na závodech Olympijských nadějí, 4×1. místo na MČR.

Valíková Radka (1991), TJ Synthesia Pardubice, kanoistika, 1. místo na ME juniorů – 3 x K1ž sjezd, 2. místo na ME juniorů – 3× K1ž sprint, 1. místo na MČR juniorů – K1ž sjezd.

Jednotlivci – dospělí

Blažejovský René (1983), SK Macak´s GYM Pardubice, kickbox,1. místo na amatérském MS asociace ISKA, 1. místo v mezinárodním turnaji Czech Open.

Dryml Lukáš (1981), AMK Zlatá přilba Pardubice, plochá dráha, 2. místo v ME  závodu dvojic, 1. místo v MČR na klasické ploché dráze.

Duchová Iveta (1986), OK Lokomotiva Pardubice, orientační běh, 2. místo na Akademickém mistrovství světa ve štafetách, 8. místo na Akademickém MS ve sprintu, 1. místo MČR ve štafetě, 2. místo MČR jednotlivců.

Handlovič Petr (1989), ČVK Pardubice, veslování, 13. místo na MS U23 – osma s kormidelníkem, 10. místo na MSJ – párová čtyřka bez kormidelníka, mistr ČR.

Jedlička Jiří (1987), SC PAP Pardubice, plavání, 29. místo na OH – 200 m prsa, 6. místo na ME – 200 m prsa, 3× 1. na MČR

Kárníková Jana (1981), Hvězda Pardubice, atletika, 1. místo Evropský pohár družstev – vrh koulí, 1. místo MČR v hale i na dráze – vrh koulí.

Krčálová Veronika (1985), SZTM ROB Pardubice, radiový orientační běh, 3×1. místo na MS – 1 x jednotlivci, 2 x družstva,1×2. místo na MS, 1. místo MČR, Sanders Levell (1975), BK Synthesia Pardubice, basketbal, nejlepší hráč A-týmu, který obsadil 3. místo v Českém poháru a 3. místo v Mattoni NBL.

Štěrbová Lenka (1972), SC PAP Pardubice, dálkové plavání, 11. místo ve Světovém poháru na 16 km, 1. místo na MČR na 20 km, 2. místo na MČR na 10 km, 1. místo v Českém poháru žen.

Uncajtík Lukáš (1984), TJ Synthesia Pardubice, kanoistika, 2. místo 3 x C1 sprint a 3. místo 3 x C1 sjezd na MS, 3×1. místo na MČR, 1. místo na MČR v raftingu.

Zdravotně postižení

Němec Martin (1974), Hvězda SKP Pardubice, atletika TP, světový rekordman v hodu diskem a vrhu koulí, 3. místo Paralympiáda – vrh koulí, 4. místo Paralympiáda – hod diskem.

Zvolánek Martin (1974), Hvězda SKP Pardubice, atletika TP, 3. místo Paralympiáda – hod diskem, 5. místo Paralympiáda – hod kuželkou.

Družstva – mládež

OK Lokomotiva Pardubice – dorost, orientační běh, 1. místo v České lize klubů.

BK Sythesia Pardubice – starší dorost U18, basketbal, 3. místo na MČR.

Hvězda Pardubice – dorost, atletika, 3. místo MČR.

Družstva – dospělí

Rybářský sportovní klub Pardubice – muži, lov ryb – plavaná, 1. místo v I. lize v lovu ryb udicí.

AMK Zlatá přilba Pardubice – muži, plochá dráha, 1. místo MČR družstev.

BK Synthesia Pardubice – muži, basketbal, 3. místo v Českém poháru a 3. místo v NBL Mattoni.

Trenéři

Kalina František, (1964) AMK Zlatá přilba Pardubice, plochá dráha, trenér mistra ČR (již devátý titul MČR).

Studnička Pavel (1953), Hvězda SKP Pardubice, atletika, vedoucí trenér SCM, reprezentační trenér mládeže vrhačských disciplín, v roce 2008 připravoval deset reprezentantů ČR.

Šťastný Jan (1970), TJ Synthesia Pardubice, kanoistika, hlavní trenér SCM a oddílu kanoistiky v Pardubicích, jeho svěřenci získali 6 medailí z MS, 6 medailí z ME a 46 medailí z MČR.

Zdobinský Oldřich (1972), BK Synthesia Pardubice, basketbal, trenér týmu starších dorostenců BK Pardubice – 3. místo na MČR, asistent trenéra reprezentace ČR.

Živný René (1974), TJ BMX Pardubice, bikros, oddílový trenér, trenér SCM a reprezentace ČR, jeho svěřenci získali 5 medailí z MČR, 3 medaile z MS a dva jezdci se nominovali na OH.

Mimořádné ocenění – veteráni

Zálabská Eva (1961), LTC Pardubice, tenis, mistryně světa v družstev nad 45 let.

TJ Sokol Pardubice – seniorky, volejbal, mistryně ČR ve volejbale seniorek.