V jarní části ubývalo soupeřů, kteří by se chtěli dostat (a nakonec se dostali) pod válec rozjetého pardubického stroje. Není divu, i když po hrůzostrašném podzimu se museli divit i běžní občané této čtvrti, že mladé hvězdy Stars ovládli finálovou sérii extraligy juniorů v nejkratším možném čase. A teď si mohou za odměnu domů postupně půjčovat mistrovskou trofej…

„Tito kluci byli první kategorií, kterou jsem začal ve Svítkově trénovat ve starších žácích. Pro Svítkov dokázali opravdu moc a dostali nás mezi top kluby v republice. Věřím, že v nich je ještě větší potenciál a že úspěch využijí jako motivaci do další práce,“ pronesl trenér Martin Hlavsa.

Z předkola až na Olymp

Tým s přesným názvem HBC Svítkov Stars Pardubice v bitvě o zlato udolal favorizované Kladno. Nečekaně mu k tomu stačily pouhé tří zápasy. Na hřišti soupeře zvítězil 4:2 a 3:2 po samostatných nájezdech. Mistrovskou tečku udělal před domácími fanoušky, kdy v totální euforii přidal třetí výhru v podobě 6:1.

„Poslední krok bývá nejtěžší, ale kluci to zvládli znamenitě. Od začátku jsme diktovali tempo hry a postupně navyšovali vedení. Opět jsme ukázali, že jsme doma velmi silní. Musím vyzdvihnout týmový výkon, to byl klíč k úspěchu,“ řekl trenér Hlavsa.

Ten se svým štábem vymyslel ničivý plán. Svítkovu se totiž podařilo eliminovat i největší eso soupeře Marka Daníčka. Jeden z největších hokejbalových talentů, který je členem i hokejové reprezentace do osmnácti let a letos hrál na světovém šampionátu této kategorie, se ve finále střelecky neprosadil.

„To byl jeden z klíčů k úspěchu,“ poznamenal kouč.

Ač se v kolektivních sportech se osobka úplně nenosí, Hlavsa se rozhodl jinak. Nelehký úkol ustrážit nejproduktivnějšího hráče play off svěřil Tomáši Koudelovi. A ten se ho však zhostil na výtečnou. Ač sám zápolil s nemocí a teplotami, předvedl, že se vloni nestal nejlepším obráncem světového šampionátu šestnáctiletých náhodou.

„Daníček je neskutečný, což dokazuje řadu let. Tomáš ho však znamenitě uhlídal,“ chválil trenér Hlavsa a dodal: „Bylo vidět, že naše forma postupně gradovala. Byl to neskutečný zážitek, klukům moc děkuji.“

Na podzim však svítkovský kouč mluvil jinak. Spíše občas jen tak něco hlesl… Slova chvály příliš nepotřeboval. Tým v základní části soutěže rozhodně nezářil a neprobojoval se do elitní nadstavbové skupiny.

„Mnoho hráčů nastupovalo v extralize mužů a tím trpěly výsledky juniorky. Proměnlivá sestava nám dělala problémy. Některé zápasy se opravdu nevydařily a špatná nálada se promítla i do zimní přípravy, kdy někteří kluci nepracovali tak, jak by měli,“ řekl trenér Hlavsa.

Matný podzim, v němž Svítkov vyhrál jen polovinu z dvanácti odehraných zápasů, však vystřídalo skvostné jaro. Do sestavy postupně naskočili hráči nastupující za extraligové áčko a ti, kteří hokejbal kombinují s hokejem.

„A konečně se začalo pořádně trénovat,“ upozornil trenér Hlavsa.

A odraz ve výsledcích? Jediná prohra v osmnácti zápasech! Tým Stars postupně hladce prošel výkonnostně horší nadstavbovou skupinou a jako mačeta máslem projel i vyřazovacími boji. A jako účastník spodku musel do předkola. Postupně vyřadil brněnské Buldoky, berounské Kelty, Plzeň, s níž okusil jedinou jarní prohru, a ve finále Kladno.

„Naše jarní výkony byly dominantní. Moc se s námi nepočítalo, ale ukázali jsme, jak silnou mládež máme ve Svítkově,“ pronesl trenér Hlavsa, který po posledním vítězném utkání spolu s celým týmem i mistrovskou trofejí okusil osvěžení v nedalekém Labi při oslavné koupeli šampionů. Do Bylanky by se totiž nevešli. A teď nemáme na mysli hospodu.

Zlatí junioři tak přidali další střípek do parádní svítkovské sezony. V ní už extraligové áčko bralo bronz, když mu scházel jediný krůček do finále, a ženy získaly titul. A ve hře o medaile budou ve finálových turnajích mistrovství republiky ještě mladší žáci a dorostenci, v jejichž sestavě bude řada čerstvých juniorských šampionů.

Zlaté hvězdy nad Svítkovem

Brankáři: Smolík, Procházka, M. Černý. Hráči do pole: Bláha, Kantor, Kábrt, L. Černý, D. Matýs, A. Korec, Drbal, Shejbal, Martínek, Havlík, T. Koudela, L. Korec, O. Král, Flamík, Pospíšil, Seidl, Drozd, Pavlíček, Uhlíř, Vizváry, L. Vlašič, Lux, Kubínová, Choutka, J. Vlašič, Besperát, Synek, Bartok, Kaninský, Milichovský, Petrlík, Drahoš, Bárta, Lacko, Heller.