Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Hokejoví fanoušci parkují všude možně a nikdo to neřeší'

Pardubice - Východočeskému tenisu stále více ujíždí vlak, sdělil Miroslav Máslo, ředitel Pardubické juniorky

20.8.2009
SDÍLEJ:

Miroslav MásloFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Jedním ze sportovních drahokamů krajské metropole je Pardubická juniorka. V letošním roce se konal její 82. ročník a prvenství, co se týče nejstaršího tenisového turnaje mládeže v Evropě, ji už žádný nemůže sebrat. Toto mistrovství České republiky staršího dorostu každoročně pořádá LTC Pardubice a domov nacházejí tenisté na antukových kurtech Pod zámkem. V čele organizační party se již několik let pohybuje MIROSLAV MÁSLO, ředitel Pardubické juniorky.

Republikový šampionát dorostu nastavil pravdivé zrcadlo pardubickému, potažmo východočeskému tenisu. Nezbývá nic jiného konstatovat, že jeho obraz byl poněkud rozmazán. Souhlasíte?
Ano. Když to shrneme, tak se z osmi zástupců východočeského tenisu jen dva probojovali do druhého kola. To znamená, že si zahráli s nasazenými. V případě Čechošvýcara Kořána se však také nejednalo o nějakou díru do světa, neboť porazil hráče, který stejně jako on dostal volnou kartu. Bohužel nezbývá nic jiného než poznamenat, že východočeskému tenisu rok od roku ujíždí vlak.

Pokud srovnáme vystoupení jen hráčů z pardubických klubů, dojdeme k tristnímu závěru…
Dva zápasy si záhral pouze zmíněný Kořán z Tesly. Naši zástupci vypadli všichni v prvním kole. To už tady dlouho nebylo. Vždyť například loni byl Zahradník v osmifinále a ani v předchozích ročnících jsme nezaznamenali konečnou tak brzy. Oproti loňsku alespoň zasáhli do bojů dívky. Z výkonu Markové, Majerové a Mansfelda opravdu nemůžeme býti nadšení. Posledním do party, kdo nepostoupil dál, byl Zelený z Pernštýna.

V čem vidíte příčinu pokulhávání východních Čech za ostatními regiony? Mohou za to spory, které se objevily ve vedení východočeského svazu, nebo se snad neumí pracovat s talenty?
Odpověď je prostá. Nadějní tenisté tady zkrátka nejsou. Rodí se čím dál tím méně dětí a když si má rodič vybrat, dá je na jiné odvětví. Tenis je totiž finančně dost náročný sport. Co vím, tak hodně dětí chodí do tenisových škol. Jejich lektoři je mají za úkol naučit tenis, ovšem už ale není jejich povinností vychovat je pro závodní činnost. Záleží totiž, jestli jsou ve školách tzv. napalovači nebo lidé od fochu.

Z výkonu vaší funkce jste musel být neustále přítomen na tribuně LTC. Jako nejpovolanější osoba tedy můžete zhodnotit obě kategorie…
Podle mého názoru se jednalo o jeden z nejkvalitnějších ročníků za posledních několik let. Na druhou stranu byl také vyrovnanější. Oproti zvyklostem byla vyrovnanější chlapecká dvouhra. Stejně jako v loňském roce (pozn. red. Šátral – Urbánek) mělo vysokou úroveň chlapecké finále. Veselý i Rumler předváděli vynikající tenis. Jen mi chyběla pestřejší hra, například co se týče přechodu na síť. Dívčí finále mělo být podle nasazení jeho účastnic vyvrcholením turnaje, ovšem na Borecké i Kubičíkové se hodně podespala nervozita.

Která jména z letošní Pardubické juniorky je podle vašeho mínění dobře si zapamatovat?
Z dívčí kategorie bych jmenoval pouze vítězku Martinu Boreckou. Ta by se mohla v budoucnu probojovat do stovky na ženském žebříčku WTA. Je to ale běh na dlouhou trať. Stačí se podívat na příběh Lucie Hradecké. Ta u nás vyhrála v roce 2002 a až po sedmi let slaví nějaké úspěchy. To samé platí u Ivety Benešové, vítězky z roku 2000.

A co chlapci? Kdo se vám nejvíce vryl do paměti?
Každopádně Jiří Veselý. Největším favoritem byl Vrňák, ovšem tento nenasazený hráč postavil na hlavu všechny předpoklady. Dá se říci, že jejich čtvrtfinále bylo předčasným finále. A to co se týče dramatičnosti, tak kvality. Po vypadnutí Vrňáka mohl vyhrát Juniorku kdokoliv. Veselý podle mě vyhrál zaslouženě. Jeho hra se mi líbila. Za žádného stavu se nebál riskovat. Jeho kraťasy neměly chybu. Trochu připomíná Tomáše Berdycha. Právě Berdych je jediným hráčem za posledních několik let, který se po triumfu mezi juniory prosadil i ve světě mužského tenisu. Kromě Veselého stojí za zapamatování jména Vrňák a Rumler.

Juniorka po sportovní stránce trochu stagnuje. Nejlepší čeští junioři dávají přednost startu v zahraničí. Nebylo by od věci udělat z ní mezinárodní turnaj?
Jednou v minulosti jsme se dotazovali na Českém tenisovém svazu, zda–li by tato možnost existovala. Bylo nám řečeno, že to není v zájmu svazu. Ať Juniorka zůstane domácím mistrovství. Panovaly obavy, zda–li by se podařilo dostat do Pardubic mezinárodní juniorský tenis.

A co třeba přislíbit vítězům účast na zahraničním turnaji?
Každý rok požadujeme po svazu pro vítěze volnou kartu na nějaký turnaj v cizině. Svaz rozhoduje až po Juniorce. Musím prozradit, že ji většinou vydal. Vysvětlení je prosté. Jeho vedení se nechce už před Juniorkou k něčemu zavazovat. Volných karet není tolik a co kdyby někdo vyhrál náhodou…

Juniorka je týdenní akce a vše se odehrává ve velkém tempu a za pochodu. Jak jste zvádli 82. ročník po pořadatelské stránce?
Jako ředitel turnaje mám ulehčenou roli v tom, že asi patnáct let pracujeme ve stejném složení. Organizační štáb se nezměnil vůbec a výměna pár hostesek naší souhru neovlivní. O svých úkolech ví každý dopředu a prakticky nic už je nemůže zaskočit. Velmi důležitý je fakt, že parta na úpravu kurtů dělá svou práci poslepu. Přálo nám i počasí, protože se přerušovalo minimálně a nikdy to nebylo na dlouhou dobu. Dá se říci, že časový program nebyl z tohoto důvodu narušen.

Pardubická juniorka není jen sportovní záležitostí. Rok od roku roste její společenský význam…
Velmi si považujeme, že naší akci podpořil prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. Nejezdí totiž na všechny akce. Například nebyl ani na mistrovství světa čtrnáctiletých. Byl se podívat na mužské finále, čímž potvrdil, že Juniorku svaz podporuje. Kromě regionálních politiků jsme žádné nepozvali. Nechtěli jsme před podzimními volbami dělat z Juniorky zrcadlo naší společnosti. Tím, že nad Juniorkou opět převzali záštitu hejtman Pardubického kraje a primátor města Pardubic, dodali turnaji vysokou prestiž.

Otevřenou náruč máte připravenou i pro bývalé vítěze Pardubické juniorky. Kteří z nich využili šanci letos a na kurty Pod zámkem dorazili?
Neodmyslitelnou součástí Juniorky je pravidelné úterní setkání tří vítězů z konce padesátých let. Jedná se o pány Štrobla, Kacovského a Suka.

V průběhu letošního ročníku rozvířila klidné hladiny kauza parkování. Hejtman snad měl prohlásit, že místo kurtů by mělo být parkoviště…
Je tomu tak. Na slavnostním rautu k zakončení Juniorky se ale pan hejtman za svůj výrok oficiálně omluvil. To velmi oceňuji, bylo to slovo chlapa. Nechtěli jsme totiž, aby z toho vznikla politická válka. Okamžitě to totiž jedni podpořili a druzí se postavili proti tomu. Podle mě to není politická záležitost, ale blbost.

Parkování ještě v jiném provedení. Někteří lidé si stěžují, že v době Juniorky se parkuje na travnatých plochách v bezprostřední blízkosti pardubického zámku…
Na to, kolik startuje na Juniorce hráčů a kolik je tady trenérů, tam bylo těch aut ještě málo. Vždyť tady hraje dohromady 96 tenistů a skoro každý z nich má trenéra. To znamená, že tam mělo stát 150 až 200 aut. A byla jich tam sotva třetina. Kdyby to nebylo vhodné, tak by nám to město Pardubice nepovolilo. Myslím si, že jeden týden v roce se to dá tolerovat. Navíc jsme se na to připravili. Po dohodě s magistrátem jsem každému z účastníků vydávali zvláštní průkazky s povolením parkování. Neparkoval tam nikdo bez průkazu. Všechny jsme vyzývali k ohleduplnosti vůči prostředí u zámku, s tím, že by to mohlo do budoucna ohrozit tuto výjimku.

Zdá se, že je to asi největší problém vašeho areálu?
Přiznávám, že ano. Ale nejsme jediní. Stačí se podívat po okolí kolem ČEZ Areny, když je v Pardubicích hokej. Lidé parkují všude možně a nikdo to neřeší. Děje se tak třicetkrát do roka, zatímco Juniorka je jen týden. Na rozdíl od hokejových fanoušků, pro tenisty je mít auto co nejblíže nutnost. Je to vlastně takový jejich pojízdný servis či šatna.

Autor: Zdeněk Zamastil

20.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Dnes ve dvě začnou voliči vybírat poslance. Kandidátů je v kraji 407

Fotbalová Fortuna národní liga: FK Pardubice -  FC Sellier & Bellot Vlašim.

Jak Pardubice promluví do obsazení TOP 4? V sobotu hrají v Třinci

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Pardubice - Proti proudu času se lidé mohou vydat ve stejnojmenné archeologické expozici Východočeského muzea v Pardubicích.

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pardubice – Velkou pardubickou to neskončilo, dostihoví příznivci se mají na co těšit ještě tuto sobotu. Pardubickou dostihovou sezonu ukončí sedm dostihů.

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení