Stopu na nich hodlá zanechat také česká reprezentantka v basketbalu 3x3 Alžběta Levínská, která hraje za Studánku Pardubice.

Jak se vůbec objevil basketbal 3x3 v České republice?
Basketbal 3x3 se vzal z amerických ulic. Je to vyloženě streetball. Já osobně v tom nevidím žádný velký rozdíl. Samozřejmě, že pravidla jsou jiná, ale všechno vychází ze hry jeden na jednoho.

Kdy jste se s touto verzí basketbalu seznámila vy a proč ho začala provozovat?
Popravdě celkem náhodou. Byla jsem na dovolené a volal mi trenér Studánky Roman Chocholouš, že trenérka Michaela Uhrová potřebuje sestavit čtyřčlenný tým pro turnaj v Maďarsku. Tak jestli bych nejela. Nejdřív se mi moc nechtělo, jelikož jsem měla přiletět a hned zas jet pryč. Ale nakonec jsem řekla že pojedu. A jsem hrozně ráda za to rozhodnutí, protože jsem si tu hru tak strašně oblíbila.

Hrajete také klasický basketbal. Co vás víc baví?
Každý má něco do sebe, ale mě osobně baví víc trojkový.

V čem se liší obě pojetí?
Trojkový basketbal je o dost rychlejší, fyzicky náročnější a hlavně tvrdší. Liší se i pravidly, když je na útok pouhých dvanáct sekund. Není čas na složité signály. V tom se ukáže, jak je na tom člověk, co se týče individuálních činností. Koš je za jeden bod a střelba zpoza trojkového oblouku za dva. Hra končí, kdy jeden ze soupeřů nastřílí 21 bodů. Tedy pokud dříve nevyprší čas, který činí deset minut na zápas. Tým tvoří čtyři hráči, z toho jsou tři na hřišti a jeden střídá.

Nejenže hrajete basketbal 3x3 na reprezentační úrovni, vy jste dokonce světová jednička v juniorkách. Jak se to přihodilo?
Popravdě sama jsem z toho překvapená. Je tu dost šikovných holek. Hodně se to podobá tenisu. Čím víc bodů máte, tím jste výš v žebříčku. Já jsem v létě hodně jezdila po turnajích s U23 a ženami, které jsou hodně dobře bodované. Takže jsem se hlavně tam zvedla bodově.

Česká republika se mohla i v minulosti pochlubit jedničkami jako Krumpholcová nebo Kačer. Čím to, že v tomto odvětví dominuje?
Byli jsme jednou z prvních zemí, co se začala trojkovému basketbalu věnovat. A máme šikovné hráčky i hráče. (úsměv).

Teď vás čeká Olympiáda mládeže. Pro mladé sportovce je to první schod k velké olympiádě, což se nově týká i basketbalu 3x3. Co jste tomu říkala?
Je skvělé, že basketbal 3x3 bude už na olympiádě v roce 2020. Tento sport tu není moc dlouho a už se mu podařilo probojovat až na velkou olympiádu. To je neuvěřitelné.

Jak jsou pro vás olympijské hry velkou motivací?
Určitě je to obrovská motivace. Každý sportovec si přeje jet na olympijské hry a reprezentovat svoji zem.

Co pro to musíte učinit?
Budu na sobě pracovat, abych se neustále zlepšovala. Máme tu hromadu skvělých a zkušenějších hráček. Všechny budou dělat maximum, aby tam jely. Uvidíme, koho si trenérka Uhrová vybere.

Česká federace vysílá na argentinské hry stejný reprezentační tým jaký byl na nedávném ME. Jistě je to výhoda.
Určitě je to výhoda. Vlastně až na jednu hráčku jedeme ve stejném složení, ve kterém jsme obsadily druhé místo už na mistrovství světa v čínském Chengdu. Tím pádem jsme na sebe my tři zvyklé.

Na nedávném ME jste skončily ve čtvrtfinále. Jaké jsou cíle pro Argentinu?
Mistrovství Evropy jsme braly vlastně jako takovou přípravu na olympiádu mládeže. Hrály jsme tam poprvé v nové sestavě. Určitě bychom chtěly bojovat o medailové příčky. Ale nechci nic zakřiknout, první metou je dostat se přes základní skupinu.

A ta je hodně těžká, souhlasíte?
Naprosto, ale nedá se nic dělat. Ve skupině máme Estonsko, Nizozemí, Holandsko, Španělsko a Austrálii. V každé ze čtyř skupin je pět týmů. Postupují první dva do čtvrtfinále a dále se už hraje systémem play off.

Když už jste ta jednička, cítíte větší zodpovědnost a spoléhají na vás spoluhráčky?
Ano určitě cítím větší zodpovědnost. Vím, že lidé ode mě čekají dobré výkony. Snažím se ale pořád hrát svoji hru a nemyslet na to, jelikož je to občas kontraproduktivní. My tohle nějak neřešíme pořád jsem to já a holky mě jinak neberou. Navíc jsou to dobré hráčky, takže se můžeme spolehnout jedna na druhou.

Chcete mít doma také úspěšného sportovce? Najděte si nejbližší sportovní klub na Sportvokoli.cz a přihlaste své dítě na sport, který ho bude bavit.