Podobně vymakané paže mají snad jen kulturisté.

Když kajakář VAVŘINEC HRADILEK (28) mluví o tom, že voda není žádná pr…, pohledem mu sklouznete na svalnaté ruce, které vypadají, že zvednou to samé, co mnohatunový bagr. Věříte mu. S biatlonisty Ondřejem Moravcem, Jaroslavem Soukupem a běžcem na lyžích Lukášem Bauerem otevíral v Pardubicích novou pobočku „Cyklo Stratílek Sportu".

Přiznal, že disciplíny svých kolegů si taky vyzkoušel. A jak často trefoval po běhu na lyžích terče? „U toho asi nejvíc záleží na večeru před tím," rozesmál se stříbrný medailista z poslední letní olympiády v Londýně.

A co kola, využíváte je jako doplněk k přípravě?
Do tréninku se mi určitě hodí, beru kolo jako další prostředek, jak si zlepšit fyzickou kondici.Mrzí mě ale, že nemám na kolo tolik času, kolik bych chtěl. Až jednou nebudu tolik závodit, tak to bude lepší.

Ale stejně, když někam vyrazíte, pořád vás lidi poznávají?
Docela často. A víte, že to mám docela rád? Je fajn, když vás osloví a reagují, než aby si něco šuškali bokem.

Měl jste jet na závod do Bratislavy, ale ten se zrušil. Existuje náhradní plán?
Existuje. Bratislava se zrušila kvůli tomu, že všichni kolegové onemocněli a já zůstal jediný zdravý. Sezonu ale začnu, chci vyrazit na Jizeru na takový malý veřejný závod. Dlouho jsem ho nejel. Takže proč si nezkusit veřejňák? Třeba tam i vyhraju. Doufám (usmívá se).

Jak vlastně ostatní vodní slalomáři vnímají Štěpánku Hilgertovou, které je 47 let a vloni byla ještě čtvrtá na mistrovství světa?
Je to legenda a taky inspirace pro všechny, kdo se chtějí věnovat dlouhodobě sportu. Co ona ve svých letech předvádí? To je neskutečný. Je hodně fit a když má trénink, nejde si jen tak zajezdit, ale pořád maká na maximum, tohle je obdivuhodné. Věřte tomu, že voda není žádný prd…

Pomalu se blíží olympiáda v Riu, cílíte na ni už i přípravu?
Ne, vůbec. Ona se blíží akorát pro vás, pro novináře a pro veřejnost (usměje se). Nechci říkat, že pro nás je Rio tabu. Ale do okamžiku, než splním nominační kritéria, to znamená duben příštího roku, mluvit o něm moc nechci. Snažím se připravit hlavně na nadcházející sezonu 2015, doufám, že klapne a bude úspěšná. Ta loňská dobrá moc nebyla.

Máte za sebou soustředění na Novém Zélandu a v Emirátech. Byl čas i na nějaký relax, nebo vládla jenom tvrdá dřina?
Na Zélandu to mám hodně o tom, abych se před sezonou trochu uvolnil. Není jenom o tréninku, mám tam hodně kamarádu, pomalu druhou rodinu, takže jsme dost trénovali, ale i cestovali. Užili jsme si to.

Emiráty jsou asi úplně jiný svět, než zelený Zéland, ne?
Jo, najednou jste uprostřed pouště, Zéland to fakt není. Ale trénink je tam nejlepší, takže účel splněn.

Procestuje toho dost, máte i nějaký sen, kam byste chtěl vyrazit za dobrodružstvím?
Chtěl bych si projet Afriku, ale to asi až ve chvíli, co přestanu závodit. Láká mě hodně i Nepál, řeky v Himalájích mě přitahují dost.

Často sjíždíte vodopády, klidnější řeka by byla nuda?
Ta by mě moc nebavila, klidnější řeky pro mě nejsou.

Nedávno jste se na facebooku vyjadřoval k úplatkářské kauze hokejového trenéra Růžičky a nadhodil téma, že když jste byl malý, rodiče museli občas vozit děti na závody, jinak nadějný slalomář dostal stopku. Vám se to taky stalo?
Táta nás vozil hodně, takže byl u trenéra oblíbenej a na závody jsme se dostali (usmívá se). On nás vozil, ale vůbec se do ničeho neangažoval. A tohle je problém dnešních rodičů, angažovat se chtějí až moc a jsou zbytečné ambiciozní, což je průs… Když se do toho přidají peníze, je všechno úplně v prd…

Hradilek o „kauze Růžička"

„Ať je pravda kdekoliv, tento tatínek, co Růžičkovi nabídl peníze, je přesně důvod toho průseru v českém sportu – rodiče. On si stěžuje na něco, čeho se dobrovolně stal součástí a ještě vysolil pětikilo jen tak bez ničeho. Celý mi to přijde tak divný, jako kdyby někdo pěkně zatápěl. Že zrovna před začátkem MS??? Proč to neudělal dřív? Pokud tomu rozumím nechal si to uležet pěkně dlouho. Neznám praktiky v hokeji. Pokud to opravdu tak je, je to smutný. Ve sportu, obzvlášť na větších strukturách se to děje úplně stejně jako v politice apod., ne-li hůř. Jen mě štve, že jsou rodiče, kteří to živěj a živěj. U nás na vodě platí, pokud sem tam neodvezeš svoje dítě na závod, nezávodíš. Neb se zrovna nevešlo do mikrobusu." Facebook Vavřince Hradilka