Krajská metropole nabízí širokou paletu sportů. O svoje místo bojuje také typický chlapský sport – americký fotbal. V Pardubicích ho několik let představuje klub s názvem Stallions, nástupce Pirátů.

Začátky na koleni

Pardubice Stallions, jakožto klub amerického fotbalu, oficiálně vznikl v roce 2003. Snahy o založení týmu, který by hrál českou ligu, byly však už od roku 2000.

„Jednalo se o partu kluků ze základky okolo Šimona Hradního, Honzy Kakose a Pavla Řežábka, která založila klub Pardubice Pirates. Trénovali ale bez výstroje v parku. Naštěstí se jim dostalo podpory jak od českých týmů, tak ze zahraničí,“ provedl sondu do počátku amerického fotbalu v Pardubicích současný kouč Petr Kalhous.

Trenér týmu Prague Lions Martin Kocián prý nabídl pár rad a trenéři dalšího pražského klubu Prague Panthers Nikita Maximov a Vlastimil Tománek pomohli s prvním náborem. Pardubické hráče pozvali na tréninkový kemp Panterů.

„Díky této zkušenosti se již v roce 2002 první dva hráči dostali na trávník v rámci České juniorské ligy amerického fotbalu. Byli to Honza Vaňatka a Pavel Řežábek,“ poznamenal Kalhous.

Na konci roku 2002 navázal tým spolupráci s misionářskou organizací COI, která dodala výstroje a s bývalým hráčem Prague Panthers Jaroslavem Bojarským, který se v roce 2003 stal jedním ze zakladatelů týmu Stallions.

Stopa na Evropě

Rok 2004 znamenal první účast mezi seniory a v něm jako nováček nepřekvapil ani nezklamal.
„Tým složený z hráčů Pardubice Stallions a Liberec Highlanders skončil předposlední. Junioři v roce 2004 nedostali šanci hrát kvůli nedostatku financí,“ říká kouč.

Nicméně v tomto roce se konalo juniorské ME Evropy v Moskvě. Na výběrový kemp do Prahy přijelo také několik hráčů pardubické juniorky.
„Do konečné sestavy se však dostali pouze tři, a to Honza Kakos, Pavel Řežábek a Jan Řežábek. Avšak v reprezentaci vydržel jen Kakos, který se zúčastnil zápasu o postup na mistrovství Evropy juniorů a následně zápasů samotného šampionátu,“ uvedl Kalhous.

Česká liga amerického fotbalu doznala v roce 2005 změn. Byla rozdělena na dvě divize (A a B). Stallions kvůli předchozím výsledkům hráli v béčku.

„Ve druhém roce svého působení mezi seniory jsme skončili předposlední, když jsme porazili nováčka z Liberce, týmů plného bývalých spoluhráčů,“ vzpomíná trenér Stallions.
Pardubice se dále snažily o maximální účast v ligové soutěži, což klub dokazuje dalšími starty až do roku 2008.

Nedostatek hráčů

Rok 2009 byl pro Hřebce klidným, neboť z důvodu nedostatku hráčů nemohli nastoupit k ligovým bojům.
„Celý rok jsme strávili pouze trénováním, kdy kluci nabírali kondici a zdokonalovali svůj herní projev. Pro zpestření jsme se zúčastnili několika turnajů v sedmičkovém fotbale, kde jsme si nepočínali vůbec špatně,“ naznačuje vzestup Petr Kalhous.
V loňském roce klub uspořádal také nábory do týmu, ze kterých prý vzešlo několik velmi talentovaných hráčů.

Návrat do ligy?

Pro tento rok mají Stallions předsevzetí naskočit do ligy, ať už jedenáctkového nebo nově vznikající soutěže sedmičkového fotbalu.
V současnosti máme kolem pětadvaceti hráčů, což stačí na onu sedmičkovou soutěž. Na ten pravý americký fotbal by bylo potřeba ještě alespoň o deset kluků více. Všichni ale v klubu věříme, že se budou moci co nejdříve navrátit na ligová pole a opět svádět tvrdé bitvy o vítězství,“ doplňuje pardubický kouč.

K tomu jsou ovšem potřeba hráči. Proto i letos se budou pořádat nábory pro všechny věkové a váhové kategorie zájemců o tuto tvrdou hru. Veškeré informace jsou k dispozici na webové adrese www.stallions.cz.