Uprchlíci. Slovo, které je v Evropě nejskloňovanějším. Při jejich nekontrolovatelném pohybu se může stát, že se na nejstarší kontinent může dostat nebezpečná osoba. Festival šachu a her Czech Open je mezinárodní akce, kde se spolu snoubí mnoho ras i národů. I z těch řekněme problematických zemí. Jeho pořadatelé však pečlivě dbají na to, aby nepustili do naší země nějakou nežádoucí osobu.

ZMAŘENÉ POKUSY

Kvůli obavám z terorismu jednotlivé země posilují svojí bezpečnost. Nejenom 
v evropských státech vznikl seznam rizikových zemí. A co organizátoři pardubického Czech Open?

„Nějaký seznam s vlaječkami nežádaných zemí vypracovaný nemáme. Nicméně, v principu existují země, které jsou také pro nás absolutně rizikové a ze kterých se k nám každý rok zkouší někdo dostat. Typickým příkladem jsou Nigérie nebo Somálsko. Když se 
u nás hrálo mistrovství světa škol, přihlásilo se nám padesát škol z Nigérie a deset ze Somálska," vzpomíná zástupce ředitele festivalu Petr Laušman.

Podmínky pro návštěvu 
z průšvihových destinací jsou v případě šachových pořadatelů jasně nastoleny.

„První věc je ta, že se nám musí ozvat šachové vedení daného svazu a my si tam ověříme totožnost žadatele. V devadesáti devíti procentech ho ale tamní činovníci neznali a také tady nikdo nikdy nebyl. Na druhou stranu my můžeme nabídnout pozvání. Když představitel dané země zjistí, že to není podvodník, je na šachovém žebříčku, tak proč ne? V ten okamžik mu dáme podklady, aby mohl zažádat o vízum. Pak je otázkou, jestli ho dostane nebo nikoliv," podotýká Laušman.

„Tohle je práce pro českou ambasádu, než dá občanům těchto zemí víza. Navíc z arabských zemí se 
k nám hlásí na Czech Open pouze lidi, kteří opravdu figurují na světovém žebříčku," doplňuje ředitel festivalu Jan Mazuch.

PŘEHMAT SE SYŘANEM

Čeští občané se tak nemusejí ničeho obávat.

„Z těch opravdu rizikových zemích sem nikdo nejezdí. A další Asiaté? Indové 
k nám emigrovat nebudou. Emiráťané nemají žádný důvod. Korejci jsou jižní a ne severní (směje se). Máme tady Iráčany. Ti ale žijí deset let ve Švédsku," přibližuje Petr Laušman.
Ne všechny však pustí 
do České republiky úředníci jejich země.

„Hrál u nás Syřan, který žil a pracoval v Dubaji. Spojené arabské emiráty jsou top, kam se může dostat. Tam se má nejlépe a nemá potřebu utíkat. Požádal o víza pro sebe, manželku i dceru. Jenže ho dostal pouze on. Přitom dorazil úžasně kultivovaný člověk. Odehrál si dva turnaje, zaplatil. Určitě to nebyl chudý člověk, ubytoval se za šedesát euro na noc. Do Evropy nyní proudí sta tisíce uprchlíků. Nikdo neví, co je kdo zač a na ambasádě v Emirátech si asi zlepšují statistiku, že každý vízum nedostane," přemítá Petr Laušman.