Pětadvacet minut to vypadalo nadějně, pak se ale vaše hra zbortila jako domeček z karet. Co se přihodilo?
Ano. Přitáhli jsme se na hratelný bodový rozdíl. Jenže pak jsme začali dělat úplně strašné chyby. Dostali jsme nějaké trojky, nedoskočený balon s faulem. Chorvati utekli na patnáct bodů a v tu chvíli jsme dali hlavy dolů a dopadlo to, jak to dopadlo. Dokreslilo to obrázek našeho celkového vystoupení na letošním šampionátu. Když se týmu nedařilo, tak se nenašel nikdo, kdo by ho zvedl. Pak ta ztráta, navíc s týmem jako je Chorvatsko, rychle narůstá. Po desítkách.

Pozorovali jste na soupeři, že je po těsně prohře od Španělska v laufu?
Upřímně řečeno, oni dnes ani moc sil vynaložit nemuseli. My jsme jim to hodně usnadnili naším místy až odevzdaným výkonem. Nechali jsem hrát a ve chvíli, kdy to dovolíte takovým personám jako jsou Bogdanovič nebo Šarič, tak je zle. Hlavně prvně jmenovaný si dával body, jak se mu zachtělo.

Ten zápas se vašemu týmu opravdu nepovedl. V opačném případě jste mohli odjíždět s lepším pocitem…
Já si myslím, že tento zápas nemohl nic změnit na pocitu zklamání, které se v nás rozprostřelo po utkání s Maďarskem. I kdybychom prohráli méně, nebo vyhráli, bylo by to stejné. Nikdo nemohl čekat, že v takovémto složení v jakém jsme na šampionát, Chorvatsko porazíme. Opakuji, ten turnaj se pro nás zlomil utkání zpackaným zápasem s Maďarskem. Kdy jsme nebojovali, jak bychom měli. Hlavně v úvodu.

Zmínil jste pokažený úvod z Maďarskem. Jenže to samé se opakovalo proti Černé Hoře i s Chorvatskem. Zase takový tříminutový black out. Dnes 0:8. Proč se tak děje?
Těžko říct. Já si nemyslím, že bychom dnes začali úplně příšerně. Bohužel jsme měli asi 0:7 střelecké pokusy, nedali jsme asi čtyři volné střely. Možná to pramenilo z nervozity. I když nevím proč jsme nastoupili s velkým respektem. Pak už se to s vámi táhne celý zápas. Je hrozně těžké se dotahovat. Souhlasím s tím, že vstupy do zápasů nebyla naše silná stránka. Pořádně se nám vydařil jen proti Španělsku.

Vy jste měl často na práci hlídat Bojana Bogdanoviče. Co je nejtěžší na jeho bránění?
On je prostě univerzál. Jak mu necháte metr volný, tak dokáže vystřelit.  Pokud vyrazíte proti němu, on vás obejde. Má minimálně o dvacet kilo víc než já, takže se těžko zastavuje. Je to hráč z NBA a na tokového nemáme v současné době odpověď.

Šarič byl ještě dlouho ve čtvrté čtvrtině na hřišti. Znamenalo to, že Chorvaté si bez nich nebyli tak jisti v kramflecích?
To je spíše otázka pro jejich trenéra. Původně možná nechtěli, aby hráli tolik, ale když to vypadalo, že to bude vyrovnané, tak je tam poslali. Oni dva dokázali ten náskok natáhnout.


Nemohla to být právě od Bogdanoviče a Šaroviče obrovská motivace co nejvíce potupit váš tým za prohrané osmifinále na ME v roce 2015?
To nevím, jak to brali oni. Žádné komentáře jsem k tomu neslyšel, ale je to možné.

Dnes se rozloučil s reprezentační kariérou Jiří Welsch. Co byste řekl na jeho adresu?
Jura byl hrozně dlouho ikona českého nároďáku. Jeho kapitán a ústřední hráč. Patnáct let byl na hřišti. V posledních dvou letech byl takovým stmelovacím prvkem v kabině. Uvidíme, co přijde po něm. Každopádně by měl od nás všech slyšet velké děkuji za jeho reprezentační kariéru.

Co konkrétně vám předal, co si od něj vezmete?
Strašně moc. Já s ním teď hrál už pět let. Jeho hlavní devízou byl přístup mimo hřiště. Jak fungoval jako lídr na hřišti i v kabině. Vážím si ho jako člověka.

A co je vztah k reprezentaci? Odřekl byste někdy start za Českou republiku?
Na to je složitá odpověď. On Jirka, když byl mladší, tak také několikrát odřekl. Důležité ale je, kdykoliv mohl a kdykoliv tomu byla nakloněna situace, tak přijel. Já si nemyslím, že je hanba, když jedete repre pět šest let v kuse, nepřijet. Já nevím kvůli zranění, únavě rodině. Není to žádná tragédie, do chvíle, kdy to neoznámí více hráčů. Letos se to bohužel sešlo tak, že nám odpadlo šest lidí.

Teď čistě k vaší osobě. V Nymburku jste skončil, vyhlížíte nové angažmá. Jak to tedy vypadá?
Stále se to řeší. Jsou to jednání na dlouhé lokte. Doufám, že se to vyjasní do příštího týdne. Buď finální angažmá nebo něco dočasného. Ted budu mít nějaké volno, tak uvidíme. Není to ale šťastná situace.  

Máte pocit, že po vašich výkonech by mohl vzrůst o vás zájem?
Bylo to dost nahoru dolů. Musím přiznat, že před šampionátem jsem si představoval od sebe lepší výkony. Vyšly jeden dva zápasy, zbytek bohužel. Myslím, že mně to ani neublížilo, ani nepomohlo.