Nejteplejší den v roce, jenže atleti místo k vodě museli obléknout tretry a hurá do Pardubic. Tamní Hvězda pořádala třetí kolo extraligy, ve kterém šlo o hodně. Sedmi mužským i ženským týmům o postup do zářijového finále, některým jednotlivcům pak o splnění limitů pro ME v Barceloně.
Na Městském atletickém stadionu se pardubickým divákům předvedli české veličiny. Největší ohlas způsobila účast světového rekordmana v desetiboji. Byl to jeho první závod po zranění na kladenském mítinku.

„Extraligu jsem původně v plánu neměl, protože jsem makal v Nymburku na objemu. Potřeboval jsem se ale rozcvičit, protože budu opět trénovat rychlost. Tak jsem se rozhodl pro tři pokusy v kouli a tři v disku,“ objasňuje start ve městě středoškolských studií Roman Šebrle.
Do Pardubic zavítal i překážkář evropského kalibru Petr Svoboda. Ten se však do závodnického nepřevlékl.
„Mluvil jsme s ním. Říkal, že si při tréninku ukopl palec. Snad se mu měla rána zanítit. Nechce před Evropou riskovat,“ vysvětluje ředitel závodu Pavel Studnička.
Třetí hvězda českého atletického nebe, oštěpařka Barbora Špotáková, dala přednost startu v seriálu závodů s názvem Diamantová liga.

Tropické počasí, které spíše připomínalo klima v katalánské Barceloně, limity pro ME zcela nezrušilo. Po pardubickém závodě se do dlouhé řady těch, kteří již požadavkům ČAS vyhověli, postavili: diskař Jan Marcel za hod dlouhý 62,54 m, sprinterka Kateřina Čechová v běhu na 100 m časem 11,44 s a Kristýna Volfová v běhu na 400 m překážek časem 57,42 s.

Ozdobou třetího kola extraligy družstev byl český rekord Jana Veleby na 100 m za 10,23 s a koulařský výkon Antonína Žalského 20,53 metru.
Velkou radost domácím příznivcům udělaly ženy. V desetičlenném startovním poli vydřely bronzovou příčku. Celkově skončily páté. Muži Hvězdy byli ve třetím kole sice až osmí, ovšem také oni se kvalifikovali do finále.

(zz, yak)