Přitom letošní ročník byl pro pardubická družstva určitě nejtěžším a nejsložitějším. A to jak z pohledu nově tvořící se koncepce soutěže, tak i z pohledu výměny generací.

Družstvo žen a v podstatě i mužů se fakticky neposílilo o zahraniční závodníky. Navíc odchody tradičních opor: sprinterek Eidrnové a Jelínkové, vytrvalkyně Frintové a Firsové a fakt, že pražské USK musely posílit vrhačky Kárníková a Králová, nebyly pro činovníky pardubické Hvězdy dvakrát příjemnou zprávou. Nicméně snaha udržet tak vysokou soutěž s kmenovými závodníky se podařila.

„To že jsme udrželi nejvyšší soutěž ukazuje, že základna Hvězdy je postavená na skvělých mládežnických kolektivech. Ukázalo se, že můžeme bojovat i s nejlepšími celky v republice,“ podotkl předseda klubu Pavel Studnička.

Samotná extraliga byla postavena na základním kole konaném v Ostravě, kde se v každém družstvu bodovalo dvacet pět nejlepších výkonů. Muži Hvězdy skončili šestí s 23 308 body. Družstvo žen ztratilo minimálně dva tisíce bodů zraněním sprinterky Hofmannové a nenastoupení vytrvalkyně Mäki. Skončilo desáté se ziskem 18 828 bodů.

Druhým kolem byl český šampionát dospělých, kde se bodovalo jen dvanáct nejlepších výkonů. Ženy se zde posunuly na šesté místo výtečným počinem 11 375 bodů.

„Jenže nám nezbylo nic jiného, než v podstatě zrušit béčko v první lize a nejlepší závodnice převést z rezervy do áčka,“ přiznal Studnička. Muži si sice udrželi bodový odstup od pronásledovatelů, ovšem ve druhém dějství skončili devátí s 12 629 body.

Třetím kolem bylo šest největších českých atletických mítinků, mezi něž patřil i Pardubický atletický mítink. Také v této části se pardubickým barvám dařilo. Ženy obsadily páté místo se ziskem 22 983 bodů a muži byli sedmí s 24 713 body.

A pak se už čekalo na výsledné součty. Ty se ukázaly býti pro Hvězdu příznivé. Jak v mužích tak ženách se kvalifikovala do závěrečného sedmičlenného finále. To se koná dnes na pražské Julisce

„V přípravě na letošní kolo extraligy jsme vážně zvažovali, zda držet v Pardubicích atletickou soutěž dospělých“, říká Pavel Studnička a vysvětluje proč.
„V současných podmínkách je to nesmírně náročná soutěž, organizačně i finančně. Zůstává otázkou, zda v dané situaci, v rozestavěném atletickém areálu bez možností kvalitní zimní přípravy a při hospodářské recesi, která se dotkla i naší činnosti o extraligu usilovat. Poslední slovo v těchto úvahách měli samotní závodníci. Extraligu si vybojovali i pro příští sezonu a jistě si ji zaslouží. Teď už je jen na nás funkcionářích, partnerech a městu Pardubice, zda nám i pro rok 2012 umožní v této vrcholné soutěžích pokračovat.“

(zz, yak)