Velký návrat přesně po 20 letech! Právě v pardubickém dresu začala bohatá a veleúspěšná profesionální kariéra odchovance holického basketbalu: ve své premiérové sezoně v NBL, v ročníku 1996/1997, naskočil tehdy šestnáctiletý talent Jiří Welsch do několika zápasů, v následující sezoně 1997/1998 už byl plnohodnotným členem pardubického A-týmu.

Z Pardubic odešel do Sparty Praha, kde odehrál dvě sezony, poté zamířil do zahraničí. Mezi sezonami 2000/2001 a 2011/2012 úspěšně působil v osmi klubech, zahrál si prestižní Euroligu a především, jako druhý český basketbalista, i zámořskou NBA! V ní odehrál během čtyř sezon 247 zápaslů a nastřílel 1519 bodů.

Naproti tomu Daiquan Walker byl v hodně složité pozici. Do Pardubic přišel coby náhrada za Trevina Parkse těsně před začátkem letošní sezony. Ve FIBA Europe Cupu nastoupil ve dvou kvalifikačních kolech ke čtyřem utkáním, v pěti zápasech základní části Kooperativa NBL přispíval průměrně 3,6 bodu + 2,2 asistencemi za 11,6 minuty. A tak se zrodila přestupová senzace.

Jiří Welsch se vrací do Pardubic.Zdroj: BK JIP Pardubice

"Daiquan Walker, jako náhrada za zraněného Trevina Parkse, nedokázal naplnit roli, kterou jsme od něj vyžadovali. Očekávali jsme od něj daleko větší produkci na obou polovinách hřiště, než byl v našem dresu schopný demonstrovat, a proto jsme se rozhodli ukončit s ním spolupráci. Daiquanovi přejeme hodně štěstí v jeho další kariéře a máme radost, že jsme se domluvili na kontraktu do konce této sezony s Jiřím Welschem.

Rozhodujícím faktorem bylo, že Jirka má stále velkou chuť a vnitřní motivaci hrát. Sám u jednání zmiňoval, že k nám nechce přijít dohrát svoji kariéru, ale chce hrát o co nejvyšší umístnění a pomoci našemu klubu k co nejúspěšnější sezoně. Jeho osobou k nám přichází univerzální hráč na perimetru s vysokou basketbalovou inteligencí, který, věříme, nám pomůže s organizací hry na obou polovinách hřiště. Kromě momentálního basketbalového přínosu k nám ale přichází i studnice zkušeností a nositel důležitých hodnot, které chceme předávat a komunikovat mladým hráčům v našem klubu, v rámci jejich rozvoje. Jirku vítáme zpět v pardubickém dresu a přejeme mu hodně štěstí," uvedl Martin Marek.

"Jsem moc rád, že se vracím do klubu, v němž jsem strávil velkou část své mládežnické kariéry a kde jsem v 16 letech dostal příležitost vykročit do světa mužského profesionálního basketbalu. Hledal jsem novou výzvu a Beksa ji pro mě představuje. Je to jeden z nejambicióznějších klubů u nás, působí v něm řada lidí, kteří mi jsou osobně velice blízcí, a já se těším na spolupráci při naplňování sportovních cílů i cílů, které má Beksa v pardubické komunitě," říká veterán NBA Jiří Welsch.