Do zahájení mistrovství světa v in–line hokeji organizace IIHF zbývají tři dny.
Český národní tým se pod vedením trenéra PETRA HEMSKÉHO pokusí v Pardubicích urvat svůj první titul světového šampiona. Vloni ve Švédsku skončil stříbrný.
Co se týká vysokých očekávání a případné nervozity z domácího prostředí, zůstává kouč nad věcí: „Jedu na svoje páté mistrovství světa, tak to až zase tolik neprožívám. Je ale pravda, že tím, jak se hraje v Česku, máme mnohem víc práce a starostí.“
Schválně, vzpomenete si, kdy naposledy domácí tým vyhrál mistrovství světa v in–line hokeji?
Přiznám se, že nevím, nikde jsem to nehledal. Média si ale hlavně dost pletou jablka a hrušky. Často spojují šampionáty IIHF a FIRS. Vloni jsme po dlouhé době udělali druhé místo, předtím jsme měli medaili nějakých devět let dozadu, ale to se ještě hrálo se zmrzlou žábou.
Na mistrovství, které se koná pod křídly asociace FIRS získalo Česko dvanáct medaili, ale při turnajích IIHF jenom tři. V čem je takový rozdíl?
FIRS vymysleli Španělé, hrálo se na plážích, když zrovna neměli co dělat (usmívá se). Česko tam několik let nazpátek přišlo s hokejisty a začalo se to trochu míchat a plést. Já akcím podle FIRS říkám plážový sport. Jsou tam jiná pravidla, menší branky, je to něco úplně jiného.
Zpátky k vašemu šampionátu. Poslední úspěch domácího celku je celkem vousatý. V roce 1997 uspěly v Anaheimu Spojené státy. Dá se jejich tažení letos napodobit?
Víte, věřím, že kdyby se letos hrálo v Americe, klidně by Spojené státy zase mohly vyhrát. Buď na to mančaft máte, nebo ho nemáte.
A vy ho letos na zlato máte?
Vloni jsme dosáhli obrovského úspěchu a bude hrozně komplikované na něj navázat. USA a Švédsko jsou ohromně silné. Další věcí je, že máme strašně těžkou skupinu, ale nechci se na nic vymlouvat. Před rokem to bylo zcela výjimečné a byli bychom rádi, kdyby se nám povedlo něco podobného i v Pardubicích a nějakou medaili získali. Jednoduché to rozhodně nebude, i když tým máme podle mého dobrý.
Posledních sedm let nevyhrál titul mistra světa nikdo jiný než Švédsko nebo USA. Budou to největší favorité i v Pardubicích?
Budou. Určitě není náhoda, že vyhrávají. Dnes je na tom nejlépe Amerika, která má hráče, kteří in–line hrají celoročně, jsou za to i zaplacení. Švédové jsou na tom hodně podobně.
Se Švédskem se potkáte už v základní skupině. Předpokládám, že ideální recept na čtvrtfinále je: vyhnout se ve druhém koši USA a Kanadě a nastoupit tak buď proti Slovinsku, nebo Slovensku. Je to tak?
(usměje se) Samozřejmě. Ale musíme se hlavně koukat vždycky na ten nejbližší zápas. V neděli máme Němce a s nimi nám to celé začne. Bude strašně důležité dobře začít, potřebujeme vyhrát.
Zamlouvá se vám nelítostný systém turnaje, kdy od neděle do úterý můžete zářit ve skupině, ale stačí prohrát ve čtvrtečním čtvrtfinále a sen o medaili bude v tahu?
Je to podobné jako na hokejových šampionátech. Je to hodně kruté. Ale vždycky vyhraje ten, kdo je lepší. To platí všude a ve všem.
Hodně vás mrzí, že na poslední chvíli zkrachovala možnost startu hvězdy Montrealu Canadiens Tomáše Plekance?
Tomáš hraje NHL, to mluví za všechno, má obrovské zkušenosti. Další věcí jsou kvalita bruslení, vynikající vedení puku… Takový hráč by chyběl každému, to je jasné.
Kdo Plekancův start zatrhl? Přímo generální manažer Canadiens Gauthier?
Tomáš si to možná trochu zavinil sám. Zeptal se agenta, který je placený za to, aby ten kluk hrál hokej a ten rozjel celou mašinérii. Nezbylo mi nic jiného, než požádat oficiálně Montreal o povolení startu na mistrovství světa. V pondělí ve večerních hodinách přišel fax, že mu to nedoporučují. Stejně si ale myslím, že se hráč může zranit, když bude dobíhat trolejbus, nebo bude nastupovat do auta. Ale v in–line? Sám jsem moc velkých zranění neviděl. To by musela být zvláštní náhoda.
I bez hvězdy Montrealu máte na soupisce docela dost známých hokejistů. Nemáte strach, že kvůli jménům – jako Rachůnek nebo Tenkrát – bude okolo mužstva příliš velký humbuk?
Asi bude a o to bude všechno složitější. Karel Rachůnek i Petr Tenkrát jsou ale na takový ten kolotoč zvyklí z ledního hokeje.
Platí, že kdo hraje dobře hokej, zvládne i in–line?
Je to hodně odlišné. Rozhodně není nikde psáno, že dobrý hokejista nutně musí hrát i dobrý in–line. Zkušeností s tím mám mraky. Na druhou stranu z řady hráčů, kteří nemají na špičkový hokej, se stali špičkoví in–linisté. Většinou jde o hráče menšího vzrůstu, jsou na tom lépe s bruslením i obratností.
Čistě teoreticky, myslíte, že metrákový Jaromír Jágr by in–line hokej zvládl?
Těžko soudit. Byli hráči viz. Milan Hejduk, který in–line také zkusil, ale nechytlo ho to, tak přestal. Jarda by to asi zvládal. Je to výjimečný hokejista. Dám jiný příklad: v našem mančaftu není hokejovým specialistou třeba Patrik Šebek, přitom in–linista je to vynikající. Nebo Martin Vozdecký. Hokej hraje dobře, ale daleko lépe mu jde in–line. Co dokáže na kolečkách, to skoro nikdo nenapodobí.
Co je pro hokejistu při přechodu na in–line podle vás nejhorší?
Jsou hráči, kteří mají styl, že hrají hlavně do těla. To tady nejde. Hokej je brzda, start. Tady je to samý oblouk a o tom to je, o obratnosti, myšlení… Hraje se čtyři na čtyři, takže prostoru je na hřišti hodně a bruslení je mraky.
Několika šampionátů organizace FIRS se účastnil bek Phoenixu Rostislav Klesla. Že ho pozvete i do Pardubic jste neuvažoval?
Mluvil jsem s Rosťou vloni i letos. Jenže jeho zranění mu start nedovolí. Sice nastoupil ve dvou finálových dnech české extraligy, ale na hřišti kulhal jako postřelený jelen, takže v tomto stavu by do mužstva ani nemohl.
Pro veřejnost je trochu utajenou hvězdou vašeho týmu gólman Roman Handl. Čím je tolik výjimečný?
Už v rozhovoru pro oficiální stránky šampionátu jsem uváděl, že Roman tvořil 80 procent loňského úspěchu. Neviděl jsem lepšího gólmana. Co se týká in–line, je to pro mě absolutní jednička.
Ve španělském Valladolidu si ho také náležitě hýčkají, má tam profesionální smlouvu. Ale poslední soutěžní zápas odehrál na začátku května, po sezoně už jenom trénuje. Není pro vás otazníkem jeho aktuální forma, nebude mu chybět zápasový zápřah?
Je pravda, že v zápasovém zápřahu není. Přiletí v pátek o půl druhé a jsme domluveni, že rovnou z letiště pojede do Pardubic. Měl by tady absolvovat přátelský zápas, který sehrajeme s Jihoafrickou republikou.
Při pohledu na vaši soupisku je jedna věc docela zvláštní. Do nominace se nevešel jediný hráč z týmu českého mistra. Z Reflexu Uherské Hradiště vás nikdo neupoutal?
Hradiště kvalitu má. To je bez debat. O Kleslovi jsme už mluvili, ale ten je zraněný. Je tam třeba i Balaštík, ale s ním jsem ani nemluvil. Vím, že má nové angažmá v Mladé Boleslavi a určitě trénuje tam, nevím, jestli by ho pustili. I když třeba Demel je také z Mladé Boleslavi a podařilo se nám jeho účast na mistrovství vyjednat. Balaštík nevypadal vůbec špatně a asi by se nám i hodil, ale kostru týmu už jsem měl vymyšlenou, tvoří ji hráči z loňského šampionátu.
Bylo vám líto trhat stříbrnou partu?
Hlavně mi přišlo nespravedlivé zase dalšího hráče vyřadit. Reflex má i další kvalitní hráče, ale myslím si, že Brno ve finále prohrálo jenom díky tomu, že hráči nepřišli včas do postele a na zápas se dostavili čtvrt hodiny před začátkem z baru.
Počkejte, vážně se ve finále extraligy děly takové věci?
Někteří hráči to vyloženě podcenili. Trenér Brna je šel budit čtvrt hodiny před zápasem a to potom není možné hrát in–line.
BRANKÁŘI
Roman Handl (CPLV Valladolid)
Ondřej Jirkův (Mission Roller Brno )
Dalibor Sedlář (IHK Eagles Olomouc )
HRÁČI DO POLE
Jan Besser (IHC Berounští Medvědi)
Luděk Brož (Mission Roller Brno)
Jakub Čuřík (IHK Eagles Olomouc )
Tomáš Demel (Mission Roller Brno )
Vladimír Kameš (IHC Čerti Kladno )
Martin Koudelka (IHC Střída Sport Pardubice)
Tomáš Mojžíš (IHC Střída Sport Pardubice )
Jiří Polanský (Mission Roller Brno)
Karel Rachůnek (IHC Devils Zlín )
Pavel Strýček (Mission Roller Brno )
Patrik Šebek (Mission Roller Brno )
Petr Tenkrát (IHC Čerti Kladno )
Ladislav Vlček (IHC Berounští Medvědi )
Martin Vozdecký (IHC Devils Zlín)