Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Italský den na závodišti v Pardubicích

Pardubice - Před rokem 1966 se v Pardubicích konalo jen velice málo dostihových dnů. Hlavním bodem zdejší sezóny byla vždy podzimní Velká pardubická.

8.5.2010
SDÍLEJ:

Italský den - první dostih sezonyFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Od roku 1955 se zde pořádal dvoudenní mezinárodní překážkový mítink zemí východního bloku, kdy úvodní říjnovou neděli byla hlavním bodem programu Cena Volhy a o týden později pak byla v rámci mítinku odběhnuta Velká pardubická.

V roce 1958 začal být v letní části sezóny, většinou v srpnu nebo začátkem září, pořádán přípravný dostihový den, tzv. výběrové dostihy, kterým se slangově říkalo „Výběráky“.

V roce 1964 se dvoudenní říjnový mítink konal naposledy a od následujícího roku byl pouze jednodenní. Jeho podoba s občasnými změnami v programu rámcových dostihů trvá dodnes.

V několika málo následujících letech byl první den mítinku nahrazen dostihovým dnem v Lysé nad Labem, kde startovala celá řada zahraničních koní, připravujících se na Pardubice.

Na jaře se zde běhávalo výjimečně. První pokus s jarním dostihovým dnem v dnešní podobě se uskutečnil v neděli 16. června 1963, diváci viděli sedm dostihů.

Hlavním byla Cena města Pardubice na 4000 metrů. Zadrženě o devět délek zvítězil KORAN s jezdcem Karlem Stibůrkem, druhý byl KOBALT (Benkö), třetí GRANÁT (Suchánek), čtvrtý LOT (Charbuský), pátý LÍNEK (Fehér) a jako poslední proběhl cílem LYR (Raisner).

Úvodní rovinový dostih pro polokrevníky vyhrál toho dne GENERÁL (Růžičková O.) a další rámcové překážkové dostihy získali pro sebe DĚČÍN (Petrák), polokrevný PERUÁN (Fehér), ČÍŽEK (Karel), NOVINA (Kuchovský) a KALINA II (Benkö).

Další jarní dostihový den byl uspořádán až o tři roky později, v neděli 19. června 1966 a hlavním dostihem byla Cena Epigrafa na 4200 metrů. V poli sedmi koní zvítězila zadrženě o čtyři délky osmiletá hnědka MOCNÁ, vítězka Velké pardubické z předchozího roku, v barvách St.st.Benešov byl v jejím sedle amatér Václav Šebesta. Druhý byl kladrubský INDIGO (Šlajs), další dvě místa získali motešičtí KOREC (Suchovský) a LUKAVA (Izrael), pátý byl napajedelský ISTVÁN (Venhoda) a šestý jihlavský LONDON (Kuchovský). Dostih nedokončil METAN (Varga).

V rámcových dostizích zvítězili LUNÍK (Pirnus), BŮČIK (Izrael), BRISÁR (Izrael), PASTA (Venhoda) a LIBAN (Odstrčil).

Tato Cena Epigrafa se již další rok běžela 9. května a od té doby je v tomto období na pardubické dostihové dráze pořádán úvodní dostihový den každoročně.

V roce 1967 se na startu Ceny Epigrafa sešla pouhá pětice koní, ale o vítězství se strhl tuhý závěrečný boj trojice soupeřů, ze kterého vyšel o pouhou hlavu vítězně šestiletý hnědák BLANKYT z JO Horní Město, v sedle s amatérkou Evou Palyzovou. Za druhým napajedelským LIBANEM (Odstrčil) byla taktéž o hlavu třetí kladrubská PASEKA (Raisner), která měla svůj domov v nedalekých Nemošicích. Čtvrtá pak byla bělka LUKAVA (Izrael) a pátý KORÝŠ (Bruder).

V rámcových dostizích prvního květnového pardubického mítinku zvítězili JAPAN (Vítek), VÁNEK II (Pindur), proutky vyhráli současně VAR (Kocián T.,st.) a VERNÁR (Kolátorová), dalšími vítězi byli BUKAČ (Vítek), Korokova sestra KALIPSA (Izrael) a FIFIKUS (Borusík).

Následující sezóny se v Pardubicích běhávalo tak třikrát do roka a větší počet dostihových dní se datuje až od počátku osmdesátých let.

Rekordmanem v počtu vítězství v úvodním hlavním dostihu pardubické dostihové sezóny je dodnes legendární ryzák KOROK, který hned v prvních ročnících dostihu dokázal zvítězit čtyřikrát. I mezi jezdci je dosud co do počtu vítězství nejúspěšnějším v tomto dostihu Korokův partner v sedle Václav Chaloupka. Proto je dostih nazván „pracovně“ jeho jménem.

Dvojnásobnými vítězi se v dalších letech stali neméně dobří a slavní, LANCASTER, SAGAR a DYNAMIT.

V současné době dostih slouží jako přípravný pro koně, kteří se mají postavit na start prvních jarních kvalifikačních dostihů pro Velkou pardubickou.

I tak v listině vítězů nacházíme především velká jména našeho překážkového turfu, jakými jsou vítězové Velké pardubické REGISTANA, VRONSKY, PERUÁN, ŽELEZNÍK, MOR, MOCNÁ, KORAN a již výše zmínění KOROK, LANCASTER a SAGAR.

Italský den: vizitky koní startujících v Ceně Dostihového klubu – Velké ceně Itálie

ASPIRANT(POL) – jako čtyřletý dokázal třikrát zvítězit v italském Meranu. O rok později v Pardubicích zvítězil v Memoriálu kapitána Rudolfa Poplera. Loni dvakrát zvítězil na bratislavské dráze, nejhodnotnějším bylo prvenství ve Velké jesenné steeplechase na 5000 metrů v závěru sezóny. V Pardubicích loni startoval třikrát, v červnu byl třetí v dostihu II.kategorie na 5200 metrů, obdobný dostih v srpnu nedokončil a nedokončil ani podzimní Cenu Labe. Letos již jeden dostih absolvoval, když byl na bratislavské dráze v Jarní ceně Petržalky druhý za domácím Shrekem. Patří k velmi nadějným steeplerům, je třeba jej řadit k favoritům dostihu.

MASTMAN(IRE) – na rovině patřil mezi nejlepší, byl čtvrtý v Českém derby a jako čtyřletý zvítězil ve Velké květnové ceně a byl vyhlášen mílařem roku. Na překážkách jako pětiletý vyhrál proutky v Římě. Loni se pak po roční odmlce specializoval na Pardubice a startoval zde pětkrát. Nejprve dostih nedokončil, potom vyhrál dva dostihy, IV. a posléze III. kategorie.

V srpnu byl třetí v dostihu II.kategorie na 5200 metrů a sezónu zakončil čtvrtým místem v Ceně Vltavy. Je to perspektivní překážkář, jednou by měl bojovat i o nejvyšší příčky ve Velké pardubické. Bude patřit k favoritům sobotního dostihu.

MONTGOMERY – ve své kariéře již čtyřikrát ve steeplechase zvítězil a osmkrát se umístil. V roce 2007 vyhrál v Pardubicích dva dostihy, III. a II.kategorie, potom byl druhý ve Velké benešovské steeplechase, ale zranil se a na dráhu se vrátil až na podzim dalšího roku. Předloni vytěžil ze dvou startů páté místo v dostihu IV.kategorie a byl osmý v Ceně Labe. Loni zde byl v polovině května třetí v dostihu III.kategorie a v červnu nedokončil po pádu dostih II.kategorie. O prázdninách byl druhý v Albertovské cross country a šestý v srpnové kvalifikaci. Velkou pardubickou nedokončil, když měl pád na předposledním skoku.

MR LAND – výborný a spolehlivý překážkář má ve své bilanci celou řadu cenných umístění a dvakrát dokázal i zvítězit. Oba triumfy dosáhl na pardubické dráze. Jako čtyřletý zde vyhrál dostih IV.kategorie a předloni se zapsal do listiny vítězů dnešní Úvodní cross country. Tehdy byl ještě v péči trenéra Josefa Váňi. Z nejcennějších umístění jmenujme třetí a čtvrtá místa z kvalifikačních dostihů, byl třetí v Ceně Labe, čtvrtý v Ceně Vltavy, druhý ve Velké benešovské steeplechase, třetí v Prvomájové steeplechase a také šestý a třináctý ve Velké pardubické. Loni startoval pětkrát, vždy v Pardubicích, nejprve byl druhý v dostihu II.kategorie, potom čtvrtý v kvalifikačním, v srpnu opět čtvrtý ve II.kategorii a v září čtvrtý v dalším kvalifikačním dostihu. Sezónu zakončil třináctým pořadím ve Velké pardubické. Bude patřit k favoritům dostihu.

NIGRA(POL) – běhala většinou dostihy nižších kategorií. Má na svém kontě dvě vítězství v dostizích IV.kategorie na domácí dráze v Kolesách. Loni na závěr sezóny byla v dostihu kategorie Národní Listed pro klisny druhá. Může překvapit.

POLAR POND – loni na překážkách začínal. Po několika umístěních v dostizích IV.kategorie byl nakonec druhý v Ceně České asociace steeplechase, rámcovém dostihu při Velké pardubické. Nadějný překážkář, může překvapit.

SHERARDO – na rovině patřil k dobré třídě. Překážkové dostihy začal běhat v loňském roce. Na pardubické dráze startoval většinou v klasických steeplechase. Hned v první zvítězil, v září pak byl třetí. Při Velké pardubické startoval v Křišťálovém poháru starších proutěnkářů a získal čtvrté umístění. Na cross country nemá žádné zkušenosti, může ale překvapit.

TERESINA(GER) – velice nadějná klisna, která může brzy patřit k elitě našich steeplerů. Před časem startovala většinou na venkovských závodištích, kde získala celou řadu vítězství v menších dostizích. Dvakrát také byla druhá ve Velké netolické steeplechase a tento dostih loni konečně vyhrála. Byla také čtvrtá v Prvomájové steeplechase. Loni startovala čtyřikrát a třikrát dokázala zvítězit, nejprve v již zmíněné Velké netolické steeplechase, potom v dostihu II.kategorie v Kolesách a v srpnu dokázala vyhrát i těžký dostih II.kategorie na pardubické dráze. Sezónu uzavřela čtvrtým místem v Ceně Labe. Bude patřit k favoritům dostihu.

TRESH – ve své kariéře startoval sedmnáctkrát, třikrát zvítězil a osmkrát se umístil, vždy pouze na pardubické dráze. Již jako mladý steepler se projevoval velice nadějně a dosahoval výborných výsledků. Zranění potom ale přibrzdilo jeho úspěšnost. Předloni byl v Úvodní cross country čtvrtý a na podzim pátý v Ceně Vltavy. Loni startoval pouze dvakrát, první dostih nedokončil a poté si zopakoval páté místo v Ceně Vltavy. Může překvapit.

Připravil Milan Tůma


Autor: Redakce

8.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení