Pecka… Pardubická závodnice Jana Knapová byla na slavnostním galavečeru v tomto lázeňském městě vyhlášena nejlepší orientační běžkyní České republiky pro rok 2015!

„Jsem překvapená, že jsem vyhrála. Myslím, že letos bylo hodně těžké vybrat jednoho," řekla po vyhlášení Ankety vítězka z Pardubic.

Ač závodníky na druhém až čtvrtém místě dělily pouhé tři body, její prvenství bylo jednoznačné. Druhého Jana Procházku z SK Pragy Praha totiž v hlasování expertů předčila o dvacet devět bodů.

Čtyřiadvacetiletá závodnice letos zaznamenala výrazný výkonnostní skok a při své třetí účasti na mistrovství světa se letos poprvé probojovala do elitní desítky. A to hned třikrát! Se štafetou žen skončila na senzačním šestém místě, na krátké trati doběhla po velmi dobrém výkonu devátá a ve smíšených sprintových štafetách přispěla k desátému místu českého týmu. A k tomu ještě přidala dvanáctou příčku ve sprintu.

„Sezonu hodnotím jednoznačně pozitivně. Povedlo se mi splnit většinu vytyčených cílů. Celá příprava i sezona mi navíc opět dala nové zkušenosti a impulsy do dalšího snažení," hodnotí uplynulý rok česká reprezentantka.

Na domácí scéně navíc se svými klubovými kolegy z Lokomotivy vybojovala prestižní zlato z mistrovství České republiky družstev.

„Je to jedinečná atmosféra, a když můžete s týmem sdílet výhru, je to naprosto skvělý pocit. Samozřejmě si ale vážím i individuálních medailí z domácího šampionátu" odkazuje ke dvěma stříbrným z krátké i klasické trati a jednomu bronzovému cennému kovu ze sprintu, které vytěžila na letošní republice.

V roce 2016 čekají nadějnou běžkyni dva vrcholy. Tím prvním bude květnové ME Evropy v Jeseníku a srpnové mistrovství světa ve Švédsku.

„Příští sezona je poměrně nabitá. Do toho mě čeká o trochu víc školních povinností než toto jaro. Na Evropu se plánuji připravovat v domácích terénech. Po ní se mi doufám podaří na nějaký čas párkrát odjet trénovat do Švédska. Pro šanci na úspěch na světovém šampionátu to vidím jako klíčové," prozrazuje své plány studentka mezinárodních vztahů na FSS MU v Brně.

Na tréninkové přípravě se podílí také její maminka Iva, která zastává roli trenérky. A občas je to podle Jany těžké. Pro obě strany.

„Logicky s rodiči si dovolíte víc, někdy až příliš, diskutovat své názory. Naopak maminky trpí, když jejich dítě trpí. Navíc kvůli tomu, že jim samy napsaly intervaly terénem do kopce. Ty role nejdou od sebe jednoduše oddělit. Ale teď už se tomu spíš smějeme. Dovolím si tvrdit, že jsme období diskusí překlenuly a teď je ta spolupráce super," odtajňuje Jana Knapová zákulisí své přípravy.

Iva Knapová sama provozovala orientační běh na reprezentační úrovni. A získala stříbro ve štafetách na mistrovství světa v roce 1983 v Maďarsku, bronz přidala o čtyři roky později ve Francii. Zároveň dělala závodně i hladké běhy a hladké lyže.

„Spousta věcí, co fungovala pro ni, funguje také pro mě, čímž mi často odpadá metoda pokus omyl," dodává její dcera Jana.

A co by si nejlepší orientační běžkyně ČR roku 2015 přála zažít v roce 2016?

„Těžká otázka. Snad bych si přála zažít trochu méně dobrodružství v životě. Ale ve výsledku to tak nedopadne a já za to zase stejně budu ráda, jako vždycky," usmívá se Jana Knapová. (kli, zz)