Tento titul si na atletickém poli, které se rozkládá na území východních Čech, vysloužil vrhač Antonín Žalský. Dvoumetrový obr z pardubické Hvězdy si jako jediný ze zmíněné oblasti zajistil nominaci na světový šampionát.
Koulař s osobním rekordem 20,71 m se po loňském šestém místě na mistrovství Evropy letos vzepjal k dalšímu kvalitnímu výkonu a v Moskvě obsadil jedenáctou příčku.

„Do poslední chvíle nebylo jisté, zda se vůbec do nominace vejdu, a tak boj o A limit ovlivnil i finální přípravu. Nakonec jsem do Moskvy na doporučení Trenérské rady České atletiky odletěl i se splněným mírnějším limitem," vysvětluje Antonín Žalský.
Ukázalo se, že rozhodnutí „od stolu" bylo správné. Pardubický koulař totiž neudělal těm, co mu věřili ostudu a probojoval se do hlavního závodu.

„V kvalifikaci jsem byl nalosován jako poslední, což bývá poměrně nevýhodná a neoblíbená pozice. Nakonec se z toho stala výhoda, neboť jsem věděl, jaký výkon bude stačit k postupu do finále. Věděl jsem také, že nemusím riskovat a výkon 19,76 m na postup stačil. V hlavním závodě pak bylo jasné, že postup do užšího finále mi může zaručit opravdu jen mimořádný výkon. Po prvním zajišťovacím vrhu jsem další dva pokusy hodně riskoval, ale nevyšlo to. Konečné jedenácté místo je však daleko víc, než jsem před šampionátem očekával," přiznává pardubický vrhač.

Žalský se letos potýkal s vynikající konkurencí nejen ve světovém měřítku.
„Vrh koulí je asi nejkvalitnější disciplína v současné české atletice. I když to ještě před dvěma lety tak nevypadalo. Objevila se řada mladých talentů a teď je u nás šest borců, co hodili přes devatenáct metrů. Taková konkurence nemá na světě obdoby, snad jen v USA. Vůbec to nebylo lehké, v letošním roce být česká koulařská trojka. Tři koulaři na MS odjeli a všichni tři postoupili z kvalifikace," připomíná Žalský.

Na druhou stranu soupeření je motivací pro všechny sportovce. Notabene v individuálních disciplínách, kdy už nikdo za vás nic nedožene…
Každá sezona je důležitá a rok 2014 netvoří výjimku. Já už ale přemýšlím o přespříštím roce, kdy se v Praze bude konat halové mistrovství Evropy. Do těchto chvil jsem halové soutěže vypouštěl, takže je domácí šampionát pro mě další velkou výzvou," říká Antonín Žalský.