Jaké disciplíny jste se rozhodl zařadit do vašeho repertoáru?

VDebrecínu poplavu všechny prsařské tratě. To znamená 50, 100a 200metrů. Vposlední jmenované si kladu největší cíle a také vní mám největší naději na dobré umístění.

Co myslíte tím dobrým umístěním? Ajaké jsou vůbec vaše cíle pro mistrovství Evropy?

Na dvoustovce bych chtěl minimálně zopakovat čas zVelké ceny Brna, která byla posledním ostrým testem před ME. Tam jsem zaplaval 2:09,83a když se podíváme do historie zimních evropských šampionátů vpětadvaceti­metrových bazénech, tak tento čas vždy stačil na postup do finále. Ostatní disciplíny mám slabší, takže se nechám překvapit.

Vrcholné plavecké akce tradičně vysílá sportovní kanál Eurosport. Prozraďte, kdy vás mohou vidět diváci vakci?

Prsařská stovka je na programu ve čtvrtek, tedy rozplavby a semifinále. Případné finále vpátek. Padesátka prsa se plave vsobotu. Jak jsem již říkal, nejvíce se se soustředím na 200metrů prsa, to znamená na neděli. Vtéto disciplíně se hned zrozplaveb postupuje do osmičlenného finále.

Přes svoje mládí patříte kprotřelým závodníkům. Vposledních letech nechybíte téměř na žádné vrcholné akci typu ME čiMS…

Zkušeností již mám přehršle. Nepatřím ještě sice kfavoritům, ale ostřílený již jsem. Jak se říká vplavecké hantýrce: Do Debrecínu jedu závodit a ne se pouze dívat. Už se ode mne očekávají výsledky, a tak se pokusím vymáčknout ze sebe maximum.

Jakou očekáváte konkurenci vdebrecínském bazénu?

To je záludná otázka. Do olympiády je daleko a navíc vPekingu se poplave vpadesátimetrovém bazénu. Větší síla přijede asi na jaře do nizozemského Eidhovenu, kde se koná Evropa vdlouhém bazénu. Na druhou stranu izimní ME je dobrou šancí porovnat si formu sostatními závodníky. Ono totiž jenom celý rok trénovat je pěkně nahlavu.

Loni jste sice splnil limit pro zimní ME vHelsinkách, ovšem pak vás do Finska nepustila nemoc. Máte větší motivaci pro letošní šampionát?

Tak to mám. Navíc jsem chyběl ještě na dlouhé Evropě vroce 2006, takže se do Maďarska hrozně těším. Vůbec ten loňský rok bych nejraději vymazal ze závodnické paměti. Sice jsem byl vŠanghaji na MS, ale pak mě kosily zdravotní problémy. Teď už jsem ale fit a plnýsíly.

Letošní rok byl pro vás náročný. Kromě plavání jste se musel soustředit také na školní povinnosti…

Určitě se lišil od jiných. Po jarním MS vAustrálii vdlouhém bazénu jsem odstavil plavání na vedlejší kolej a měsíc jsem netrénoval. Přednost dostala maturita na sportovním gymnáziu a přijímačky na vysokouškolu.

Ještě jedna podstatná věc se udála ve vašem plaveckém životě. Po několika letech jste změnil trenéra…

Ano. Po pěti letech, kdy mě vSCPA Pardubice trénoval Tomáš Neterda, jsem přešel do Prahy kJaroslavu Strnadovi. Změna je určitě znát. Nakopla mě do další práce a lépe se cítím také psychicky.

Pro splnění kvalifikačního limitu ME vDebrecínu existovaly pouze dvě možnosti. Vy jste chytil za pačesy hned tuprvní…

Stalo se tak na Velké ceně Znojma. Do závodu jsem šel zplného tréninku a ve své královské dvoustovce jsem zaplaval požadovaný čas. Pak už jsem mohl být vpohodě. Trochu jsem si odpočinul a na následujících závodech vBrně čas ještě vyšperkoval.

Na závěr pro sportovce vždy ošemetná otázka. Vjaké se cítíte být formě před šampionátem?

Forma by měla gradovat. Měl jsem ji už vBrně. Pak jsme se ji strenérem snažili přidržet pod pokličkou a kladli jsme důraz na vytrvalost. Týden před mistrovstvím Evropy už jsem jen odpočíval. To však neznamená, že bych nebyl ve vodě. Naopak. Některé měřené padesátimetrové vzdálenosti vypadaly velmi nadějně.