Druhá zástupkyně východních Čech v Debrecínu, osmnáctiletá ALŽBĚTA ŘEHŮŘKOVÁ, jela hlavně sbírat zkušenosti. Nejlepším umístěním trutnovské plavkyně bylo 18. místo, kterého dosáhla na kraulařské osmistovce i ve své hlavní disciplíně 400 metrů polohovky.

Dodržel slovo

„Do Debrecínu jedu závodit, a ne se jen dívat,“ prohlásil sebevědomě Jiří Jedlička před svým třetím evropským šampionátem. Svá slova naplnil stoprocentně. V neděli, v poslední den soutěží, se pardubický prsař postavil na start finále dvoustovky a v cíli dohmátl v čase 2:08,47 minuty.

Tento výsledek nejenže znamenal šesté místo, ale také nejlepší český výkon v historii.

„V rekord jsem doufal ve skrytu duše. Spokojenost je maximální, jak jinak,“ komentoval Jedlička, který už na jarním mistrovství světa v Austrálii splnil limit pro účast na olympijských hrách v Pekingu.

Pardubický plavec zlepšil Málkovo národní maximum o 39 setin sekundy. „Dan byl můj vzor a jeho výkony asi dlouho nikdo nepřekoná,“ myslí si prsař o pátém muži z olympijských her v Sydney. „Já mám ještě rezervy v nohou. Navíc Peking bude moje první olympiáda, jedu se otrkat.“

Nejcennější kov na dvoustovce prsařů získal stejně jako loni za bouřlivého povzbuzování maďarského publika domácí Daniel Gyurta v novém evropském rekordu 2:05,49 min. „Finále bylo díky účasti domácího plavce hodně vyhecované a plavalo se mi výborně,“ popsal Jedlička, který v Debrecínu nastoupil ještě na padesátce a stovce prsařů. „Nejvíce jsem si sliboval od stovky, ale tam mi na účast v semifinále chybělo dvanáct setin,“ litoval Jedlička, který na padesátimetrové trati obsadil třinácté místo. Nadějný plavec byl ještě součástí polohové štafety na 4x50 metrů a spolu s Fučíkem, Rubáčkem a Svobodou skončili čtrnáctí.

Další zkušenost

Každý den jeden start. Trutnovská plavkyně Alžběta Řehůřková si mohla na vlastní kůži užívat atmosféru maďarského šampionátu od začátku do konce. Své největší naděje vkládala do poslední disciplíny 400 m polohovým způsobem. Avšak časem 4:54,44 zaostala za kvalifikačním limitem ze Znojma o sedm sekund.

„Bětka měla nějaké zdravotní indispozice a sešlo se to všechno najednou. Jak se jí stane jeden výbuch do roka, tak to byl zrovna on,“ sdělil trenér Řehůřkové Tomáš Břeň. „Výkony v ostatních disciplínách, které byly jakoby doplňkové, byly však těsně za osobními rekordy,“ dodal, že Řehůřková v Debrecínu nepropadla.

„Ukázalo se ale, že Evropa je pořád hodně daleko, zaplavalo se tam dost světových rekordů. Určitě to však pro Bětku byla další velká zkušenost, vždyť je jí teprve 18 let,“ připomněl Břeň, od kterého teď Řehůřková dostane pár dní volna.

Krátce po Novém roce však mladou trutnovskou závodnici čeká pořádný zápřah. Už 13. ledna odlétá s reprezentací na třítýdenní soustředění do Jihoafrické republiky. „Jednoznačným cílem je splnit mezinárodní limit na olympiádu, za kterým zaostává o vteřinu,“ prozradil trenér Lok. Trutnov plány na příští rok.