Klusáčková se postavila na startovní bloky 50 metrů motýlek a její čas 28,43 byl až 34. v pořadí. Jedlička se v závodě na 100 metrů prsa kvalifikoval do semifinále šestnáctým časem (posledním možným). Společně se Slovincem Tahirovičem zaplavali 1:02,08. V jeho disciplíně padl rekord evropského šampionátu, když Nor Dale Oen dosáhl času 1:00,11, čímž po šesti letech vymazal z prvního místa tabulek Ligosora z Ukrajiny.

Pravý „majstrštyk“ se Jedličkovi povedl večer. V prvním semifinále sice doplaval až pátý, ovšem v tom druhém se před něj dostali pouze dva borci. Navíc jeho čas 1:01:46 je novým českým rekordem, když vygumoval legendárního prsaře Daniela Málka.

Jirko, před šampionátem jste tvrdil, že neplavete stovku prsa zase až tak dobře. Teď asi musíte svoje mínění hodně poopravit?
Kdyby mi někdo řekl před mistrovstvím Evropy, že budu ve finále na 100 metrů prsa, tak bych si asi nechápavě klepal na čelo. Opravdu je to splnění toho nejtajnějšího snu.

Oproti rozplavbě, kdy jste se doslova s odřenýma ušima kvalifikoval do semifinále, jste pořádně hnul také s časem a vytvořil český rekord…
Chtěl jsem si vylepšit osobní maximum, ovšem to, že překonám národní rekord mého vzoru Daniela Málka z olympiády ze Sydney, to mě nenapadlo.

Můžete srovnat oba včerejší závody, tedy dopolední rozplavbu a večerní semifinále?

Obecně se v odpoledních či večerních hodinách plave lépe. Člověk je již rozzávoděný. Na druhou stranu ráno jsem měl první padesátku ještě rychlejší než v semifinále. Tam jsem se vybičoval ve druhé polovině závodu.