Derby prý nemá favorita. Tohle sice ano, nicméně Svitavy minulý týden senzačně vyloupily Kolín. Beksa má v zádech ještě překvapivější výhru z Minsku.

Sobota 17.00: BK JIP Pardubice – Dekstone Tuři Svitavy (hala Dašická).

Hosté pod vedením nového trenéra odehráli pouze dva zápasy, ale i v nich už byl patrný rukopis Lubomíra Růžičky.

„Tuři zagresivnili obranu, snaží se hrát aktivněji, například v řešení kombinací pick-and-roll. Párkrát postavili zónový presink, celkově lze vidět snahu o maximální aktivitu na obranné polovině hřiště. Pomohl jim také příchod Jiřího Jelínka. Mezi ním a trenérem Růžickou je dobrá chemie. Mají velkou vzájemnou důvěru, takže Jirka má mnoho střel. Do týmu zapadl velmi dobře. A ještě jedna věc, Svitavy jsou hodně aktivní na útočném doskoku. Jejich hráči mají pro tuto činnost mají dobré předpoklady: Jelínek, Vučica i rozehrávač Mays. Získávají mnoho odražených míčů. Také si musíme dát pozor na klasickou svitavskou zbraň, trojky. Pokud jde o nás, rádi bychom jeli na vlně týmového výkonu, jaký jsme podali v Minsku, a to na obou polovinách hřiště. Musíme být pokorní, ale sebevědomí," vyhlašuje pardubický trenér Tomáš Bartošek.

Kromě výhry v Kolíně zvládli v Tuři v týdnu i pohárové utkání, když zvítězili na palubovce prvoligového Nového Jičína 95:67. Pardubice, to je ovšem poněkud silnější káva. „Čeká nás tým z jiné basketbalové galaxie hrající i v evropském poháru. My se pokusíme navázat na skvělý výkon z Kolína, kde nebylo podstatné, kdo z našich hráčů dá kolik bodů, ale kdo vyhraje," připomněl manažer Pavel Špaček senzační úspěch z minulého týdne, když Tuři zaskočili papírového favorita vynikajícím týmovým představením. Jedině podobný výkon je může udržet ve hře o úspěch i dnes v hale Na Dašické. Připomeňme, že první krajské derby sezony skončilo v září devítibodovým vítězstvím Pardubic.