Zní to až neuvěřitelně… Juniorka zahajuje devátou dekádu. Právem jí přísluší přívlastek nejstarší tenisový turnaj mládeže v Evropě. Letos pořadatelé z LTC Pardubice představí revoluční změnu. Na dvorcích Pod Zámkem bude na MČR dorostu startovat pouze osmačtyřicet chlapců, namísto obvyklých čtyřiašedesáti. Došlo tak ke sjednocení s kategorií děvčat.

Prestiž se vrací

Rčení, že Pardubická juniorka je bránou do světa dospělého tenisu, již dávno pro české mládežníky neplatí. Zatímco dříve byl tento nejnáročnější turnaj mládeže u nás modlou pro nadějné tenisty, po pádu železné opony nad ním už ohrnovali nos. Zdá se však, že se prestiž Juniorky vrací. Každý z jejích vítězů mluví o poctě zařadit se mezi tenisové veličiny, kterými byli nebo ještě jsou Drobný, Javorský, Kodeš, Lendl, Mečíř, Korda, Berdych, Navrátilová, Mandlíková či Novotná. Další zářný příklad nabízí 81. pokračovaní Juniorky.

Letošního ročníku se zúčastní to nejlepší, co v České republice běhá po kurtech v dorostenecké kategorii. Z chlapecké první desítky redukovaného žebříčku (roč. 1990 a ml.) se na antukových dvorcích LTC objeví všichni. Z dívek bude chybět loňská královna Malíková, která ctí nepsané pravidlo pro vítěze Juniorky. Dále nepřijedou Linhová a sestry Plíškovy, které honí body do mezinárodního žebříčku.

Okruh favoritů

V chlapeckém pavouku vyfasoval jedničku Emanuel Řehola z Prostějova. V loňském roce ho na Juniorce limitovalo zraněné zápěstí, a tak hned po prvním kole soupeři musel pogratulovat. To turnajová dvojka David Šodek (Sparta Praha) v roce 2007 prohrál až v semifinále. Třetím nasazeným je Ondřej Hynek z Přerova. Loni byl pasován na jednoho z adeptů na celkové prvenství, ale vyhořel už v osmifinále. Za černého koně je považován Richard Hampel (ČLTK Praha). Ten se již do dějin Juniorky zapsal, avšak negativně. V osmifinále neunesl tíhu rozhodnutí arbitra, přelezl síť, za což pykal vyloučením z turnaje.

Dívčí kategorie má být opět vyrovnanější. Nejvýše nasazenou je Monika Tůmová (Wilson Tenis Centrum). Přesto nejvážnější kandidátkou na zisk titulu je podle odborníků Martina Borecká z ČLTK Praha. Antukovou specialistkou je zase Martina Kubičíková. Prokletí osmifinále se pokusí zlomit Jana Jandová (TK Neridé). Tereza Budilová loni získala bronz a letos míří výše.

Mazák Krtičková

Východočeský tenis se bude snažit prosadit v silné konkurenci. Z oblastních přeborů se na šampionát staršího dorostu kvalifikovali Martin Bezdíček (LTC Vysoké Mýto) a Karel Zahradník z LTC Pardubice. Oba dva již na Juniorce startovali v předchozích letech. Divokou kartu pořadatele obdržel domácí Sebastian Heřman. Také on sbíral zkušenosti již v loňském roce. Naopak premiéru zažije Michael Kořán z Tesly Pardubice. Rovněž on se stal majitelem „šeku“ od pořadatele.

Mezi dívkami se nejvíce nadějí dává Juniorkou ostřílené Barboře Krtičkové. Ta na dvorcích Pod Zámkem startuje již popáté! Dalším dívčím želízkem je Lenka Jánošíková z TC Chrudim. V Pardubicích startuje podruhé. Třetí do východočeské party je debutantka Tereza Smitková (TK Tenis – centrum Hradec Králové). Zatímco Krtičková se na Juniorku dostala zásluhou postavení v první desítce českého žebříčku, tak zbývající dvě tenistky katapultovaly do Pardubic oblastní přebory.

Program

Neděle: 1. kolo dvouher i čtyřher
Pondělí: 2. kolo dvouher i čtyřher
Úterý: osmifinále dvouher, čtvrtfinále čtyřher
Středa: čtvrtfinále dvouher, semifinále čtyřher
Čtvrtek: semifinále dvouher, finále čtyřher
Pátek: finále dvouher