Mopedy? Ano, ale ne ledajaké! Upravené stroje totiž dosahují více než dvojnásobné rychlosti než originální malé motocykly.

A jejich nadšenci dostali před několika léty nápad pořádat závody těchto motorek. Vznikl Stadion Cup, seriál podniků v obcích zaslíbených této „lidové“ zábavě.

V letošním roce se jel jubilejní 10. ročník. Celkovým vítězem se stal Jindřich Ulčák z Frýdku Místku. Navázal tak na celková prvenství z loňského i předloňského roku. Druhý skončil Michal Sokol ze Starého Hradiště, který se stal nejlepším jezdcem z pardubického okresu. Třetí příčku si zajistil Aleš Nešetřil ze Starých Čívic.

Letos měl Stadion Cup šest zastávek. Seriál odstartoval 12. června závodem ve Starých Ždánicích. Nejrychlejší byl Jindřich Ulčák. Stejný závodník zvítězil i ve druhém podniku 20. června v Sopřeči. Celé startovní pole se pak přesunulo do Živanic – Neradu, kde 3. července vyhrál Tomáš Jůza. Čtvrtý díl viděli diváci v Břehách u Přelouče, a to 7. srpna. Záda všem ukázal, Pavel Krejčí. A pak už přišly zlaté chvíle suveréna sezony. Kraloval jak 28. srpna ve Starém Hradišti tak 11. září ve Vysokém Chvojně. Na Holicku se jel poslední závod. Původně jich mělo být sedm, ovšem v Pardubicích se na stadionu Zlaté přilby nejelo.

„Musím všem pořadatelům vyseknout velkou poklonu. Organizace závodů byla perfektní,“ zhodnotil v kostce letošní Stadion Cup jeho prezident Josef Vodička.

Celkem bodovalo padesát jezdců, kteří získali od jednoho bodů do sto dvaceti dvou. V seriálu soutěžily také čtyři ženy. Nejlépe umístěnou byla Barbora Jiráňová (34. místo).