Vztyčený palec a hláška: „Dobře Pepo". Žokej JOSEF VÁŇA ze sedla Tiumena jenom lehce pokynul hlavou směrem k místu, odkud replika od fanouška přilétla, dobrácky mrkl a ústa se mu asi na sekundu roztáhla k úsměvu.

Věděl, že má splněno. V kvalifikačním dostihu skončil čtvrtý. Ale to ho vůbec nemrzelo, vychutnával si, že má to, pro co si přijel – místenku do říjnové Velké pardubické.

V kostkované košili před vážnicí už uvolněně vykládal: „Nevím, jak pro Tiumena, ale pro mě je to s ním lahodné svezení."

Byl čas si vůbec rychlý dostih užít?
Bylo to tak příšerně rychlé, že se chudák děda celý dostih trápil s tempem. Ale jak se vylezlo na trávu, bylo vidět, že ostatní tempo přehnali, Tiumen se začal posouvat dopředu a věřím tomu, že kdyby se běžel ještě kilometr, budeme i výš. Koně přeci nemohou vydržet, kurva, sedm kilometrů letět na laktát.

Co syndrom poslední překážky, pomyslel jste na pád, který se vám přihodil při poslední Velké pardubické?
Žádný syndrom jsem neviděl. Cítil jsem, že Tiumen je v plné síle a po poslední překážce ještě přidá. Ale že nevyhrajeme mi bylo jasné, jak jsem vyskočil na trávu.

Pohybovat se na posledním místě a pak útočit tedy nebyl záměr?

To tak už bývá, Tiumen má na začátku trochu problémy. Radši si překážku skočí rovně, i když tam ztratí třeba pár metrů. Pak to zase dožene, on si kurz dostihu svým způsobem diriguje sám, zná ho hodně dobře. Upraví si podle sebe vzdálenost, kdy skočit… Nevím, jak pro něj, ale pro mě je to s ním lahodné svezení. Tiumen hodně dobře přezimoval, takže i proto jsme se rozhodli, že to zase zkusíme a budeme závodit.

Takže i na Velkou pardubickou už myslíte?

Do té je ještě daleko, dva měsíce. Koník musí být také po dostihu v pořádku. Během pár dní vyhlásíme nějaký ortel.

Stále platí, že Velkou pardubickou pojedete jedině s Tiumenem?
Ano, když Velká, tak jenom s ním, jedině oba dva.

Podle toho, co jste říkal, je Tiumen ve formě…
Jo, šlapal.

A vy?
Já se jen vezl. Moc tam dělat nemusím, jenom všechno tak nějak koriguju, aby Tiumen neutíkal moc pomalu, sem tam mu řeknu: Přidej, nebo to už nedohoníš.

Pár měsíců zpátky jste mluvil o tom, že jste pár kilo nabral. To byly z vaší strany jenom fóry, ne?

Tak to ani náhodou. Vždyť já ze sebe musel při tom posledním dostihu vyprat z pátku na sobotu asi tři a půl litru vody. Takhle to už nikdy dělat nebudu.

Kvůli figuře jste také zrušil konec kariéry?

To asi nebude ten hlavní důvod (usmívá se). Ale je pravda, že když se na sebe podíváte do zrcadla, celý život jsi takový normální a najednou máš kolem pasu nějaký laloky, je to nepříjemné.

V červnu jste doufal, že Tiumen snad začne přemýšlet a nebude tolik žrát. Drží se?

Kdo ho dnes viděl, musel poznat, že je koník ve skvělé kondici. Žádný zbytečný lavůrek tam nebyl.

A vy si budete muset nějaké jídlo odpustit?
Já si odpouštím pořád. Jenže jak si odpouštět to pivo? To je malér. To bude nejhorší říct těch posledních čtrnáct dní hou, ne, dost.

Zapojíte manželku, aby vás hlídala?
Ta mi do toho nekecá. V žádném případě mě nehlídá a řekl bych, že jí nejvíc štve to, jak se pořád vážím. Pořád říká: Jak jsi mohl za pět minut shodit? To nejde.

Velká pardubická je daleko. Ale máte sám nějakou metu, kolikátý byste chtěl skončit?
Mety bych žádné nedával. Jestli ale bude Velká pardubická tak rychlá, jako byla dnes kvalifikace, může být ale hodně vysoko.

Co vás během těch dvou měsíců čeká?
Máme už zažitý takový model. Necháme Tiumena týden, možná dva, odpočívat, podle toho, jak bude unavený. Něco malinko zapracujeme na vytrvalosti. Je ale fakt, že jsme koně v posledních letech před Velkou pardubickou asi až moc honili, tak výsledky v rámcových dostizích nebyly takové. Zkusíme to tenhle rok změnit.

Koho z vaše tréninku kromě Tiumena pošlete ještě do Velké pardubické?
V sobotu se Soros předvedl v docela dobrém světle (v kvalifikaci skončil třetí), poslední dostih se mu moc nepovedl, ale on podle mě může v říjnu klidně i vyhrát. V minulém roce vyhrál Pohár Josefa Váni, porazil tady nejlepší naše steeplery. Jestli nakonec Velkou pojede, musí jet taky trochu opatrněji, víc zezadu. On je pak schopen podat díky své třídě velký výkon.