Psal se rok 1929, byla poslední víkendová neděle měsíce září a zdejším na dostihovém závodišti uspořádali místní nadšenci plochodrážní závod o Zlatou přilbu.

Hlavní iniciátoři tohoto závodu pánové František Hladěna a Adolf Trnka netušili, že zakládají historii podniku který bude v roce 2009 vizitku nejstaršího závodum na světě.

Mnozí z dnešních příznivců tohoto závodu už ani neznají původní podobu bojů o tuto trofej. Na travnaté dráze kde jedno kolo měřilo neuvěřitelných 2. 400 metrů, se uskutečnilo celkem patnáct ročníků.  Jména tehdejších vítězů, ale i účastníků jsou jména legend tohoto sportu. Během necelých třiceti pěti let, kdy pořádání závodu bylo přerušeno válkou, ekonomickými i společenskými problémy zde dokázalo vyhrát třináct závodníků od Zdeňka Pohla až po Antonína Kaspera. Jenom jediný člověk zde dokázal obhájit své vítězství a tím byl Němec Hermann Gunzenhauser.

Patnáctý ročník byl přelomový. Po něm se totiž závod přestěhoval na plochodrážní stadion ve Svítkově. Začala se psát zcela nová historie. Do Pardubic našli cestu světoví šampioni zvučných jmen. Někteří zde svoji kvalitu potvrdili, některým zdejší dráha prostě nesedla.
Zcela určitě ji nejvíce miluje Dán Ole Olsen. Během let 1970-1980 mu byla zdejší trofej posazena na hlavu celkem sedmkrát a stal se nejslavnější postavou tohoto závodu.

Druhou nejvýraznější postavou bojů o Zlatou přilbu se stala legenda české ploché dráhy Jiří Štancl, který si domů do Prahy odvezl pět přileb a paty mu však již šlape další výrazná osobnost součastné světové ploché dráhy Australan Leigh Adams, ten si z Pardubic odvezl čtyři přilby a letos bude na startu.

Vybojovat pátou přilbu však pro Australana nebude jednoduché. V minulých dnech se totiž na startovní listině 61. Zlaté přilby objevila dvě nová jména. Jsou to Magnus Zetterström ze Švédska a Christ Holder z Austrálie. Oba jezdci z elitní Grand Prix 2010.