Jako první narušily šachovou hegemonii bridž a desková hra go. Stalo se tak před devíti lety. Hned následují ročník přišel boom ostatních her jako mariáš, scrabble, backgammon, othello, zatre a další.

A právě první víkend festivalu je vyčleněn nešachovým hrám. Ředitel nyní už mezinárodního festivalu šachu a her JAN MAZUCH si musí mnout ruce nad tím, jak se podařilo revoluční krok zrealizovat.

Czech Open už není pojmem jen ve světě šachu. Jak se vám podobné věty poslouchají?
 Určitě dobře (usměje se). Před devíti lety jsme zařadili do programu bridž i go a v následujících letech her přibývalo. Jsme rádi, že se vždy objeví někdo nový, kdo nám nabídne, abychom prezentovali i jeho hru. Momentálně se u nás setkávají vyznavači všech možných druhů deskových i karetních her či hlavolamů.

Pane řediteli, ruku na srdce: napadlo vás při začátcích Czech Open, že jednou bude jeho nešachového menu takto bohaté?
 Upřímně řečeno, nás nenapadlo ani to, že v programu budou jiné hry než šachy. Naše první myšlenka se týkala jen a jen šachu. V hlavě se nám honil pouze nápad udělat nějaký doprovodný program pro šachisty v podobě ostatních podobných her. Takto masový vývoj předčil veškerá naše další očekávání.

Přestože se váš festival může pochlubit různým spektrem her, jednu věc už mu nikdo neodpáře. Šachy budou navždy vlajkovou lodí Czech Open, nemyslíte?
 Je to tak. Tedy do té doby, dokud já, můj zástupce Petr Laušman a generální manažer festivalu Jirka Petružálek budeme v čele. Důvod je prostý. Celá naše trojice jsme šachisté. Máme proto ke královské hře nejblíže. I když Jirka odbíhá k pokeru, stále jsou pro nás šachy číslem jedna.

Na druhou stranu musíte ostatním hrám poděkovat. Šachová část trochu začala stagnovat a jejich zařazení do programu bylo tím nejlepším okysličením vašeho festivalu…
 S tím oživením naprosto souhlasím. Her je ale také nějaké konečné množství a postupem času může dojít k jejich stagnaci. Nicméně, pokaždé se objeví nějaká, která zaznamená rozmach. Ať už to byly v minulosti scrabble, sudoku nebo letos poker. Za pár let to bude jiná, akorát nyní logicky nemůžeme vědět jaká (šibalsky mrkne).

O šachistech se traduje, že to jsou hodně hraví tvorové. Takže zařazení nových her do programu festivalu museli jen přivítat, co říkáte?
 Jak jsem již říkal, prvotní myšlenka byla udělat doprovodný program pouze pro šachisty. Jenže pak jsme zjistili, že existuje spousta lidí, kteří šachy nehrají. A naopak se věnují jiným hrám. Takže jsme si řekli, že se to dá nějakým způsobem propojit. Jak je vidět, asi se to podařilo.

V kuloárech se šeptá, že někteří šachisté jsou tací hračičkové, že ani všechno nestihnou…
 Ano, už jsem se také setkal s připomínkami, že si nemohou zahrát všechny hry a že sedmnáct dní festivalu je pro ně málo. Kvůli svým šachovým povinnostem se dostanou do časové kolize s některými ostatními disciplínami. Zkrátka si musejí vybrat ze zbývající nabídky.

Může být zpětná vazba v tom, že díky prezentaci her na Czech Open vzrostla jejich popularita?
 Podle mého názoru určitě. Mám na mysli náš region. Jako zářný příklad bych uvedl go. Před deseti lety byste v Pardubicích a jejich okolí nenašli jediné místo, kde by se dala tato hra vyzkoušet. K rozkvětu pomohl festival i scrabblu.