Běh v krajském městě není jenom záležitostí jeho obyvatelů… Stačí se podívat do startovacích listin Zimního běhu NAA na 2000 metrů. Objevují se v ní zástupci všech čtyřech okresů. A nehrají žádnou podřadnou roli. Ba naopak. V posledních letech figurují jejich jména na nejvyšším stupínku. Zítra se koná jeho v pořadí 45. ročník. Letos poprvé jako Memoriál Petra Felzy Felsenberga, který skonal v srpnu minulého roku. Právě on byl zakladatelem této mnohaleté tradice, bez které si běžecký kalendářní rok v Pardubicích vůbec nelze představit.


„V padesátých letech se pardubickým atletickým nadšencům zdála moc dlouhá zimní přestávka. V té době ještě byla halová sezona neznámým pojmem. Tak začali pořádat Zimní trojboj. Skládal se z běhu na šedesát metrů, koule a výšky. Závodilo se venku. Později se k nim přidaly tratě na 500 a 2000 metrů V roce 1965 byl založen spolek NAA a jeho běžci se objevili ve vloženém závodu na dva kilometry. Vzápětí bylo možné se i u nás připravovat v zimním období v halách, a tak Zimní trojboj zanikl,“ vysvětloval již dříve Felsenberg pro Deník. Běh NAA v dnešní podobě vznikl zásluhou jeho i kolegů v roce 1975. Za dobu své existence zatím vystřídal dvě místa závodění. Tím prvním byla dráha u sokolovny Na Olšinkách a druhou nynější okruh v Bubeníkových sadech.


Start prvního běhu je v 10 hodin. Znovu se poběží i kdyby padaly z nebe trakaře… A další tradice se nemění! Výše startovného je dána cenou nejdražší dvanáctky v Myslivecké restauraci.

Mílařské střípky
Celkový počet startů: 1451. Členové NAA startovali 247x. Ve všech ročnících startovali 493 závodníci: 387 mužů, z toho 23 z NAA, a 106 žen.
Nejvíce startů: 34 – Jaroslav Ptáčník (roč. 1926). První dívka Štěpánka Ditrychová se na startu objevila v roce 1982. Nejvíce startů žen: patnáct, má Blanka Mimrová.
Nejúspěšnějším běžcem je Pultar (RH Pardubice), který zvítězil šestkrát. Pětkrát vyhrál Nikl (AC Choceň). Tři vítězství mají na kontě Kratochvíl (Holice), Vodehnal (AFK SKP Pardubice), Zouhar ml. (AC Praha 1890). Nejúspěšnější ženou je Fenclová (Vlčovská) (AC Pardubice) s deseti vítězstvími, dále: Kozáková pět (Hvězda SKP Pardubice), Metelková tři (SK Tyniště nad Orlicí).

Cena piva v roce 1975: 3,50 Kčs, v roce 2018: 36 Kč.