Nejstarší tenisový turnaj mládeže v Evropě má za sebou 81. ročník. Tenisovou maturitu na samé jedničky složili Jan Šátral a Klára Kopřivová.
Pro královnu dívčí dvouhry mělo vítězství dvojnásobnou cenu. Prakticky na den přesně před padesáti lety se totiž z prvenství na Juniorce radoval její současný trenér Petr Štrobl. Proto také její první kroky po závěrečném míči vedly k němu a následovalo dlouhé objímání.

„Strašně jsem si přála Juniorku vyhrát. To, že se to podařilo při jubileu trenéra, je třešničkou navíc,“ neskrývala dojetí Klára Kopřivová.
Pardubická juniorka tak napsala další pohádkový příběh. V minulosti jich už také několik bylo. Například v roce 2003 zvítězila Kateřina Böhmová, dcera další vítězky Kateřiny Skronské. Rodinnou tradici vytvořili i Stanislav Birner a jeho dcera Eva.

Pardubická juniorka, to už dávno není jen ryze sportovní událost. Stejně jako v předcházejících letech nad jejím konání převzaly záštitu město Pardubice a Pardubický kraj.

O tom, že to není patronát pouze na papíře, svědčí fakt, že se jí účastní přední představitelé obou dvou zmíněných institucí. „Stejně jako v loňském roce jsme chtěli uspořádat nějakou exhibici známých jmen. Loni ji navíc podpořil svou účastí předseda vlády Mirek Topolánek. Nejde nám o nějaké herce či zpěváky, spíše o tenisové legendy. Letos si vzal vše na bedra Český tenisový svaz, ale z důvodů konání olympijských her se nepodařilo žádného bývalého tenistu do Pardubic dostat,“ uvedl ředitel turnaje Miroslav Máslo.

Kromě něho při předávání cen vítězům dvouher asistovali čelní představitelé kraje i města a také Ivo Kaderka, předseda Českého tenisového svazu.

Šátral odmítl riziko třetího setu

Je dobojováno. Mistrovství republiky staršího dorostu, slavnější název zní Pardubická juniorka, dopsalo již osmdesátou první kapitolu. Tenisovou královnou se stala Klára Kopřivová, která startovala na šampionátu vůbec poprvé. Chlapecké kategorii šéfoval Jan Šátral.
Kopřivová (TK Agrofert Prostějov, 11.) – Kaňáková (TK Sparta Praha, 6.) 6:4, 6:0. Hráno 1:06 hod.

V prvním setu se jednalo o zcela vyrovnaný duel. Žádný gam neskončil čistou hrou. Hráčky se tahaly o každý fiftýn. „Za klíčový okamžik celého zápasu považuji koncovku prvního setu. Za stavu 5:3 mi soupeřka sebrala podání, ovšem já jí okamžitě oplatila stejnou mincí,“ uvedla Klára Kopřivová.
Druhá sada se stala jednoznačnou záležitostí turnajové jedenáctky. Ta již své starší i zkušenější soupeřce nepovolila ani gam. Tomu však nemuselo být, kdyby ve čtvrté hře nechyboval rozhodčí. Dobrý míč zahlásil jako aut a následná reakce Kaňákovou definitivně rozhodila. „Celý zápas jsem byla pod hrozným psychickým tlakem. Emoce už musely nějak ven. Pak jsem se styděla,“ přiznala Kaňáková, která souhlasila se svojí přemožitelkou.
„Vše se rozhodovalo v prvním setu, kdy jsme obě byly hrozně nervózní. Bylo jasné, že kdo se dřív uklidní, bude slavit úspěch,“ dodala Kaňáková. „Myslím si, že Dominniku nezvládnutá koncovka prvního setu položila,“ všimla si Kopřivová.

Šátral (I. ČLTK Praha, 6.) – Urbánek (Prostějov, 9.) 6:3, 7:5. Hráno 1:39 hod.
Mírně favorizovaný Šátral sebral soupeři servis hned ve třetím gamu. Svůj si udržel a poměrně s přehledem ho vyhrál. Do té doby neztratil na turnaji ani jeden set. Druhou sadu však začal prachbídně a prohrával 0:3. „Nesedly mi nové míče. Naopak Radimovi, který začal hrát útočně, vyhovovaly. Tak jsem si trochu protáhl přestávku a vrátil se do hry,“ oddechl si dodatečně Jan Šátral.

Urbánkovi na Juniorce neřekl nikdo jinak, než pan „Třísetový“. Vždyť od osmifinále do semifinále sehrál nejvyšší možný počet setů. „Vedení tři nula ve finále by se asi pouštět nemělo, ale dělal jsem jednoduché chyby. Možná až moc jsem útočil a zbrkle zakončoval. Měl jsem nechat Honzu více hrát. Bohužel mi oproti minulým zápasům chyběl pohyb. Soupeř chyb dokázal využít a zvítězil zaslouženě. Sil jsem měl dostatek, na to bych se nerad vymlouval,“ uzavřel svou pouť čerstvě stříbrný z MČR.

Za stavu 3:5 ve druhém setu Šátral odvrátil dva setboly a tím nastartoval bezchybný výkon ve zbytku zápasu. „Devátou hru jsem vydřel a ta následující, kdy jsem sebral soupeři servis, mi vyšla parádně. Na Radimovi se prostě musel projevit náročný program předchozích dní,“ je přesvědčen Šátral.
Finále čtyřher: Hampel, Řehola – Urbánek, Zahradník (LTC Pardubice) 6:0, 6:7, 7:6. Krtičková (TC Nové Město nad Metují), Machálková – Jandová, Závodská 6:4. 6:3.