Už druhý rok v řadě se na českých palubovkách odehrávají například souboje Clippers s Lakers z města andělů, bitvy s historickým pozadím mezi Bulls a Pistons nebo klasika v podání Knicks a Celtics. Jak je to možné? Česká republika je jednou ze zemí zapojených do projektu Jr. NBA League.

Reálné rozdělení do konferencí a divizí, reálné názvy týmů i světoznámá loga na dresech. To vše je juniorská verze nejslavnější ligy světa, která už v úterý vyvrcholí v Pardubicích. The Finals, nebo-li turnaj čtyř nejlepších týmů se odehraje v hale Dašická za účasti ZŠ Nový PORG, Praha (Los Angeles Clippers), ZŠ Heyrovského, Olomouc (Philadelphia 76ers), ZŠ Švihov (Dallas Mavericks) a ZŠ Studánka, Pardubice (Indiana Pacers).

„Pro děti je finálový turnaj něco jako mistrovství světa. Registrujeme stále větší zájem škol, obliba tohoto projektu stoupá. V minulém roce byla v Praze atmosféra jako při zápasech dospělých týmů v Eurolize, věříme, že tomu letos bude stejně,“ říká Jiří Fousek z agentury Sport Invest, která je spoluorganizátorem projektu v České republice společně s Českou basketbalovou federací.

FINÁLE V TELEVIZI
Juniorská verze NBA se hraje v osmnácti zemích Evropy a Blízkého východu. V České republice byl o druhý ročník soutěže dokonce takový zájem, že musela být sehrána kvalifikace. Pravidla jsou totiž neúprosná. Jr. NBA může hrát pouze třicet týmů, stejně jako hlavní soutěž v zámoří.

Možnost účastnit se dlouhodobého projektu Jr. NBA League nemá pouze sportovní dopady na danou školu. Podle Jiřího Novotného z ČBF má projekt na účastnických školách obrovský přesah.
„Je skvělé sledovat sounáležitost škol se svými týmy. Některé v rámci výtvarné výchovy připravují transparenty, které pak vozí na utkání. Další školy zase vyrábějí speciální trička s logy, ve kterých spolužáci fandí svému týmu.“

Dá se tedy očekávat, že atmosféra bude v úterý na Dašické opravdu parádní. Aby také ne, když půjde o prsteny pro vítěze NBA! Finálové utkání od 15 hodin bude navíc přenášet přímým přenosem stanice Nova Sport 1. Předcházet mu budou semifinále (9.00 LA Clippers vs. Philadelphia a 10:45 Indiana vs. Dallas) a utkání o 3. místo (13.00).

WELSCH AMBASADOREM
Celý finálový den se odehraje pod dohledem Jiřího Welsche a čtyřnásobné účastnice WNBA All Star Game Tichy Penicheiro.
„Celý loňský turnaj byla bomba, obzvlášť finálový den byl extra vydařený. Celý projekt se mi hodně líbí a jsem rád, že ho můžu osobně podpořit,“ má s patronstvím Jr. NBA League bohaté zkušenosti Jiří Welsch, druhý Čech v NBA.

O atmosféru se kromě hráčů na hřišti a fanoušků postarají DJ Aleš Matoušek či několikanásobný mistr světa a Evropy ve freestyle footbagu Honza Weber. (zz)