Ve francouzském Gérardmeru si od pátku do neděle odbyl premiéru na důležité světové akci v deblkánoi také sezemický MARTIN DOKTOR (na snímku), který obsadil spolu s Jiřím Hellerem čtvrté, páté a šesté místo. Letošním cílem obou českých posádek je kvalifikovat se na olympijské hry v Pekingu 2008. Příležitost k tomu budou mít na srpnovém mistrovství světa v německém Duisburgu. Ještě před tím je však čeká evropský šampionát. Ten se uskuteční na přelomu června a července ve španělském městě Pontevedra.

Cílem je olympiáda

Stříbrné medaile ve Světovém poháru získaly Jana Blahová s Michalou Mrůzkovou na kilometru a poloviční trati. V prvním závodě Češky prohrály jen s Australankami Chantal Meekovou a Lyndsie Fogartyovou. Na pětistovce byl rychlejší pouze německý deblkajak Fanny Fischerová a Nicole Reinhardtová. V nedělní dvoustovce pak naše kajakářky skončily třetí za dvěma německými loděmi.

„S výsledky na všech tratích jsme spokojeny. Myslím si, že do světové špičky patříme. I když je pravdou, že zde nestartovaly úplně všechny posádky,“ řekla Jana Blahová.

Na stupně vítězů se dostaly i přesto, že moc spolu netrénovaly. „Míša se zúčastnila mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě. Navíc já jsem se připravovala na závěrečné zkoušky ve škole,“ vysvětlila hradecká kajakářka. Její partnerka Mrůzková na nedávném ME ve sjezdu v srbském Bihači zazářila a vyhrála co se dalo.

V pohárovém klání ve Francii chyběly hlavně Maďarky Kovácsová a Janicová, olympijské vítězky a úřadující mistryně světa. Právě za toutou posádkou si české kajakářky dojely na loňském MS pro fantastické stříbro. „Překvapilo mě, že nestartovaly ani domácí Francouzky, zúčastnilo se pouze jejich béčko,“ dodala Blahová.

Ačkoliv se českým závodnicím dařilo na všech tratích, speciliazovat se budou jen na vzdálenost pět set metrů. Ta je totiž olympijská. „Zřejmě tomu obětujeme individuální závody a na mistrovství světa pojedeme jen pětistovku debla,“ přednesla plány dvaadvacetiletá hradecká závodnice.

Ostrá kvalifikace na olympijské hry vypukne na srpnovém světovém šampionátu v Duisburgu. „Musíme skončit do šestého místa,“ vyslovila Jana Blahová magické číslo. Pak budou moci vytrysknout gejzíry radosti. Pokud se českým reprezentantkám nepodaří dostat se do Pekingu už v Německu, čeká je příští rok v květnu poslední šance v dodatečné kvalifikační regatě v Miláně.

České kajakářky si ověřily, že mohou myslet i na mety nejvyšší. Je zlato reálné? „Je to ošemetné. Uchazečů o medaile je dost. Vždyť na postupových šest míst může pomýšlet až devět lodí,“ vyjmenovala Blahová.

Ještě před světovou bitvou v Duisburgu čeká naše závodnice mistrovství Evropy. „Bude to test naší výkonnosti. Každopádně bychom chtěly získat medaili,“ odtajnila cíl Jana Blahová, která ve Španělsku navíc pojede dvoustovku singla. Mrůzková se v individuálním závodě připravuje na kilometr.


O loď se občas perou

Dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty Martin Doktor loni uvažoval o konci kariéry, ale později svůj úmysl přehodnotil a usedl do lodi s Hellerem. Společně to zkoušeli již v roce 2003, ale až nyní považují svou snahu za vážnou.

Zpočátku se prý o loď trochu „prali“, zato nyní už podle slov Doktora jezdí solidně. „Prát se o to ale budeme skoro pořád, perfektní to bude jen na závodech,“ smál se sezemický kanoista. „Stále se zlepšujeme,“ řekl Doktor. Světový pohár ve Francii zahájili v pátek čtvrtým místem na kilometrové trati. Za vítěznou dvojicí Christian Gille, Tomasz Willenzek zaostali o více než čtyři sekundy. Na pětistovce si o jednu příčku pohoršili a dojeli pátí. Své premiérové společné vystoupení na vrcholné akci zakončili v neděli šestou příčkou na dvoustovce.

Důležitější než SP ve Francii bude pro českou posádku nadcházející ME a hlavně světový šampionát v Německu, který je pro Doktora a Hellera stejně jako pro ženy nominací pro Peking. „To je náš hlavní cíl,“ zopakoval třiatřicetiletý Doktor, jenž má vedle zlatých medailí z olympiády ve sbírce i tituly mistra světa a Evropy.

„Určitě jsem rád, že dál jezdím, ovšem uvidí se, jestli mi to ostatní neznechutí. Rozhodně už ale sám do lodě nezakleknu,“ prohlásil Doktor. Úplně tak pravdivé jeho poslední tvrzení ale není, protože po Světovém poháru ho čeká exhibiční závod Dittmer Cup v Německu, který organizuje jeho dlouholetý soupeř na singlkánoi.