Novinkou na festivalu jsou mankalové hry. Jde o zvláštní druh deskové hry, která se hraje téměř na celém světě v mnoha variantách. Všechny hry vycházejí ze stejného principu, kdy hráči přerozdělují kamínky z několika řad důlků. Vítězem je ten, kdo pro sebe získá nejvíce kamenů, přičemž způsob, jakým lze kámen získat, je u každé hry jiný. Ve čtvrtek se konal turnaj ve hře oware pro začátečníky, kterým organizátoři nejprve vysvětlili pravidla. Tento turnaj ovládl Temirbayev z Kazachstánu­.

Soutěž pro začátečníky v druhé prezentované hře, toguzkumalaku, je na programu dnes od 16 hodin v ČEZ Areně. Turnaj je pro hráče zdarma, soutěží se o drobné věcné ceny.

Obě hry přijela do Pardubic propagovat skupina kazašských hráčů, jejichž cesta je hrazena kazašskou vládou. Zejména toguzkumalaku je v Kazachstánu velmi oblíbená hra, která je rozšířena prakticky mezi celou populaci. „Chceme ukázat lidem, kteří thru ještě neznají. Je to známá hra po celém světě, ale v Čechách ji téměř nikdo nehraje,“ sdělil Američan David Kotin, organizátor turnaje, který kazašské hosty do Čech pozval.

Nejlepší hráči hry oware, která vznikla v Egyptě zhruba před 3 tisíci lety, jsou z Ghany a z Antiguy a Barbudy. „Po celém světě se hrají turnaje. Ti nejlepší si mohou hraním oware vydělávat peníze jako průměrný zaměstnanec. Většinou však hráči mají vedle hraní i klasické zaměstnání,“ říká Kotin, který zatím objíždí pouze evropské turnaje.

Šachy – sobotní program: MS školních týmů (M-SILNICE OPEN) – od 15:00, ČEZ Arena, MČR 4členných družstev (OCÉ OPEN) – od 10:00 a 17:00, Ideon, Ratingový turnaj (INFINITY OPEN) – od 16:00, ČEZ Arena, Řešitelská soutěž (KAVÁRNA EVROPA OPEN) – 14:00 – 17:30, Ideon.

Nedělní program:

MS školních týmů (M-SILNICE Š RAIS OPEN) – od 15:00, ČEZ Arena, MČR 4členných družstev (OCÉ OPEN) – od 8:00 a 14:00, Ideon, Ratingový turnaj (INFINITY OPEN) – od 9:00 a 16:00, ČEZ Arena, Řešitelská soutěž (KAVÁRNA EVROPA OPEN) – 9:30 – 13:00, Ideon.

Výběr z dalšího víkendového programu: ČEZ Arena – hlavní a vedlejší turnaj dvojic a družstev v bridži, MČR v renju a gomoku (piškvorky), mankalové hry, turnaj v backgammonu, magicu, RPG, LARP a dalších hrách. Ideon – Evropský pohár v go, mezinárodní i česká dáma, Český pohár v křížovém mariáši, kvalifikace na MČR ve scrabble, ME v šógi. (tra)