Toho jen tak něco nerozhodí. Na tož nějaká výrazně negativní bilance s Opavou… Vždyť mistrovskými tituly si může vydláždit chodníček doma na zahradě. Ve své sbírce jich má osm a k tomu desítky zápasů na evropské scéně. Nejzkušenější pardubický basketbalista této sezony nosí na zádech jmenovku RADEK NEČAS a velkou měrou se podílel na vítězstv Beksy (86:69) v prvním čtvrtinálovém duelu v Opavě.

Pardubičtí basketbalisté vstupovali do play off s vědomím, že s Opavou prohráli sedmkrát za sebou a na její půdě nezvítězili osmkrát v řadě. Strašila váš tým nějak tato bilance?
Ani bych neřekl. Je na tenérech, aby podobné myšlenky vyháněli hráčům z hlavy. Ell Sanders nám před zápasem řekl, že pokud budeme plnit pokyny, na kterých jsme se domluvili a dělat věci, které jsme trénovali, tak můžeme porazit kohokoliv.

Byla cesta autobusem na sever Moravy soustředěnější, bez nějakých větších legrácek?
Jeli jsme jako ke každému venkovnímu utkání. Samozřejmě si všichni uvědomujeme, že play off je jiná, samostatná soutěž. Třikrát prohrajete a končí sezona. Ale opakuji cesta byla standardní jako na zápas v dlouhodobé části.

Základ úspěchu v Opavě je nepodlehnout bouřlivému prostředí. Důležité vždy bývá zachytit začátek a nedostat publikum do varu. Vám vstup vyšel. Dá se to považovat za první krok k úspěchu?
Přijeli jsme hodinu a čtvrt před zápasem a v hale už bylo tak čtyři sta lidí. Fanouškovský zájem je v Opavě obrovský a my tušili, že pokud budou domácí ovládat zápas od začátku, tak budou její příznivci ještě hlučnější. Bylo by pro nás těžší utkání otáčet. To se naštěstí nestalo, protože jsme do toho šlápli hned od úvodního rozskoku.

Slezanům jste ještě na konci prvního kvartálu pláchli na deset bodů. Ve druhém ale váš náskok téměř smazali. Co se tam přihodilo?
Převážnou část zápasu se nám dařilo plnit pokyny trenérů. Nicméně nějaké výkyvy se v naší hře objevily. Opava se vrátila do zápasu těžkými střelami Jakuba Šiřiny. Celý první poločas jsme ale byli buď v plusu, nebo Opava vedla menším počtem bodů. Nakonec jsme odcházeli do kabin s nejtěsnějším náskokem.

Naposledy jste přišli o vedení zkraje druhé půle. Pak jste se ale přes soka přehnali jako vítr…
Měli jsme hluché místo, kdy jsme asi tři minuty nedokázali dostat míč do koše. Trenéři si vzali time out a nalévali do nás sebevědomí. Asi se jim to povedlo (pousměje se), protože jsme dali dvě rychlé trojky a rázem se vrátili do vedení.

Zaujal mě moment, který mohl srazit Opavu do kolen. Stalo s etak za stavu 48:42 pro váš tým. Vybavíte si tu situaci s vypíchnutým míčem?
Patrně máte na mysli, jak jsme vypíchli balon směrem k půlce a hráč Opavy ho pouštěl do autu. Jenže za ním vyřítil Dušan Pandula, ještě před čárou ho ukořistil a přesně zakončil. Přesně takové momenty jeden tým nabudí a druhý naopak srazí.

V první půli jste inkasovali pouze šestatřicet bodů a ve druhé ještě o tři méně. Pro obranu je to velmi dobré vysvědčení, souhlasíte s touto pochvalou?
Pokaždé, když dostanete pod sedmdesát bodů, je to výborná vizitka obrany. Ve třetí i čtvrté čtvrtině jsme už nedělali v obraně tolik chyb a v útoku jsme proměňovali těžké trojky, když se trefovali Dušan Pandula a Jobi Wall. I díky těmto přesným střelám z dálky jsme se udrželi na pěti, šesti a více bodech v plusu. To nám dodávalo sílu.

Trenér Bartošek před utkáním vytyčil tři úkoly, které považoval za důležité k získání výhry. Ten první zněl: mít a po celé utkání neztrácet sebevědomí…
Podle mého názoru jsme celý zápas vystupovali sebevědomě. Projevilo se to hlavně vě chvílích, kdy jsme přišli o vedení. Bylo důležité, že nám spoupeř výrazně neunikl. Takhle jsme se ho drželi, nepanikařili a znovu překlopili skóre na svojí stranu. Zápas jsme pak úspěšně dohráli až do posledního hvizdu. Kluci si také hodně věřili při střelách z perimetru.

A tím se dostáváme ke druhému cíli. Převézt zónovou obranu Opavy. Co vy na to?
Ano, Opava praktikovala zónu. No a pokud vám nejde střelba z dálky, tak je to pro tu obranu vítězství. Nám to tam naštěstí padalo, a tak jejich obrana naopak byla frustrovaná. Obecně v basketbale platí, že když se týmu daří v útoku, má pak ještě větší chuť bránit.

Třetím a asi největším oříškem mělo být přibrždění opavského lídra Jakuba Šiřiny, který už několikrát Pardubice popravil. Povedlo se to až po změně stran. Proč ne dříve?
Už v prvním poločase jsme se snažili nedat mu prostor pro střelu či přihrávku. Nutno podotknout, že proměnil fakt dvě nebo tři těžké trojky. Tato skutečnost se odrazila na jeho bodovém přídělu. Zaznamenal jich osmnáct a byl jediným tahounem týmu soupeře. I s ohledem na to, jsme mu ve druhém poločase ještě více znepříjemňovali život. Musím říct, že obrana, kterou na něm kluci předváděli, byla vynikající. Pak už dal jen pět bodů.

Po zápase zavládlo v hale hrobové ticho. Vašemu týmu se podařilo zlomit opavský komplex. Dá se radost popsat slovy?
Samozřejmě jsme měli jak bezprostředně po utkání, tak celý víkend obrovskou radost. Skvělé bylo to, že jsme ji mohli sdílet s našimi fanoušky, kteří do Opavy dorazili a my je cítili v zádech po celé utkání. Byly to příjemné chvíle, ovšem nic jiného než první výhru v sérii to neznamená. Od začátku nového týdne se už ale soustředíme na středeční domácí zápas. Ten bude pro nás důležitý v tom, že chceme potvrdit toto cenné vítězství.

Na úvod jsem se ptal na cestu k zápasu. Jaká byla ta zpáteční, také normální?
Musím vás zklamat, protože to nevím. Já jsem se od týmu odpojil, protože k mému překvapení přijela do Opavy manželka se sestrou a s mým švagrem. Jeli jsme domů do Brna za dětmi a s rodinou jsem také strávil víkend. V neděli odpoledne jsem se vydal do Pardubic za týmem.