V závěru mninulého roku byla se naplnila uzávěrka návrhů na ocenění nejúspěšnějších sportovců za výkony a výsledky dosažené v minulém roce. Přísná kritéria nezabránila, že navrhovaných bylo víc než je možné ocenit a proto příslušná komise musela počet vybraných adeptů zredukovat.

Sportovci na úrovni regionu (okres) budou vyhlášeni bez uvedení pořadí. Bylo tomu tak v minulosti, bude tomu tak i letos. Poměřit vynikající výsledky v jednotlivých sportech je velice těžké, někdy i dost sporné. Leckdy se do rozhodování zapojí i emoce.

V celostátní anketě Sportovec roku se prosadil žokej Josef Váňa, skončil třetí. Pomohlo mu k tomu famózní vítězství v loňské Velké pardubické České pojišťovny, kterou vyhrál s Tiumenem. Proč famózní? Protože byl odepisován, mnozí se již vyjadřovali, že nemá na startovním poli mnoho šancí. On je ale trvale v žokejském světě na výsluní, i když není sám.

O svých kvalitách přesvěčují například Jan Faltejsek, Josef Bartoš, ale i mladíček Josef Váňa, který od léta bude již užívat titul žokeje. Loni měl skvělou sezonu. Přesto spontální potlesk a obdiv jeho otci v cíli Velké pardubické katapultoval do ankety slavného Váňu. Dokázal, že nepatří do starého železa, kam ho mnozí již zařazovali.

V pardubické anketě nebude, podle kritérií to ani není možné. Budou tam převážně mladí sportovci, mnozí z nich se již dokáží prosadit nejen doma, ale i na evropské či světové scéně. Jsou mezi nimi i adepti olympijských her v Londýně.

Mezi dospělými sportovci je zastoupena atletika, kanoistika, ale i lední hokej, veslování, plavání, softbal,, tenis a rádiový orientační běh. V kategorii mládež, má zastoupení dále basketbal, rychlostní kanoistika, orientační závody horských kol. V družstvech pak vevodí basketbal, orientační běh, plochá dráha…

Jednoho vítěze anketa Nejúspěšnější sportovec roku 2009 mít ale bude. Stane se jím ten, kdo dostane nejvíce hlasů od veřejnosti v anketě Pardubického deníku. Ta bude oproti loňsku zjednodušená.

První hlasovací lístek s nominací bude zveřejněn již v příštím týdnu. Slavnostní vyhlášení s kulturním programem se uskuteční 10. února v KD Hronovická a tři účastníci ankety obdrží vstupenky, které jim umožní být přitom. Vyhodnocení sportovci si poděkování za reprezentaci jistě zaslouží.