Kononěnko vyprovodil Stefanssona a modlil se k remíze

Pardubice - Ukrajinský šachista se stal vítězem hlavního turnaje 22. ročníku festivalu Czech Open.

31.7.2011

To by nevymyslel Dick Francis, autor detektivních románů z dostihového prostředí. Zatímco on psal o živých koních, tak na festivalu Czech Open se o zápletku postarali koně ze dřeva a ostatní šachové figurky.

Hlavní velmistrovský turnaj Pardubice Open se vyznačoval vskutku. Po předposledním kole byla situace následující. Na pozici šampiona se tlačila hned čtveřice hráčů. A rozdali si to také na prvních dvou šachovnicích mezi sebou. Za stolem číslo jedna seděl s bílými figurkami Kononěnko z Ukrajiny proti průběžně jedničce turnaje Stefanssonovi.

„Islanďan měl smůlu na los. Stejně jako v předchozí partii vyfasoval černé figurky a zase se s nimi musel bránit. Kononěnko potřeboval vyhrát, aby se stal celkovým šampionem,“ komentoval začátek partie Petr Pisk.

U druhého stolu spolu hráli další dva aspiranti na celkové prvenství Šanava z Gruzie a Jovanovič z Chorvatska.
„Pokud by kterýkoliv z nich vyhrál, mohl by přeskočit Kononěnka. A ten by v případě, že by porazil Stefanssona, přišel o zlato jen na pomocné hodnocení,“ vysvětlil složitou situaci před posledním kolem Pisk.

Na první desce byl průběh docela jednoznačný. Kononěnko svého protivníka s přehledem za dvě hodiny vyprovodil od partie a připravil ho o naděje na vítězství.

„Stefansson nezvládl odbránit zahájení a musel kapitulovat, bylo to jednoznačné,“ řekl expert festivalu Pisk.
Kononěnko se ale po svém skvělém výkonu nemohl radovat. Musel další skoro tři hodiny čekat na výsledek partie na druhém stole.

„Jovanovič měl po zahájení lehkou převahu a Šanava se musel, aby uhrál pro něj veledůležitou remízu. Posunul se totiž na druhou příčku a zároveň vložil zlato do rukou Kononěnka,“ popsal konec posledního kola mezinárodní mistr Petr Pisk.

Nejlepším Čechem v turnaji se stal na třináctém místě druhý nasazený Štoček se šesti a půl bodem. Druhý nejlepší český výkon předvedl Cvek se šesti body, skončil devatenáctý. Pomyslný bronz bral východočeský šachista Martin Petr. Obsadil dvacáté druhé místo a nasbíral šest bodů.

Nejlepším juniorem se stal český hráč Bureš z A64 Grygov, kterému je osmnáct let. Obsadil celkovou třicátou pozici a suverénně získal normu mezinárodního mistra.

Nejlepšího ženského výkonu dosáhla Romanková z Ruska (72. místo). Českému něžnému pohlaví vévodí pětibodová Kristýna Havlíková, která figuruje na 101. místě.

Kromě velmistrovského klání vyvrcholily další turnajů.

TEV Open – ratingový turnaj se zápočtem na ELO FIDE ovládl Escholz z Německa.
Česká podnikatelská pojišťovna Open – ratingový turnaj se stal kořistí ruského hráče Bělousova.

Chládek & Tintěra Open – mistrovství Evropy amatérů s ELO FIDE do 2000 bodů dopadlo nejlépe pro ukrajinského šachistu Policha.
Kontax Open – mistrovství Evropy amatérů s ELO FIDE do 1800 přinesl radost pořádajícímu štábu, neboť v něm zvítězil Sergej Kuzmin z ŠK Bohemia Pardubice.

STEN.cz Open – ratingový turnaj vyhrál největší jeho favorit Strebkovs z Lotyšska.

31.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
Extraligový duel Chomutov - Pardubice.
8

Pirát Vondrka znovu udeřil a vzal body Dynamu

Den po parlamentních volbách, 22. října, začala povolební vyjednávání ve Sněmovně v Praze. Faltýnek
9

Zeman potvrdil, že Babiše jmenuje premiérem. Začala povolební vyjednávání

Při nehodě byla zraněna matka s dítětem

Lázně Bohdaneč - Maminka s malým chlapcem skončili s autem v příkopu a následně v nemocnici.

Basketbalové Pardubice smetly pražské USK

Pardubice - Ligový top-skórer Quentin Peterson sice vysázel 26 bodů, ovšem Dominez Burnett ještě o 2 více a dovedl pardubickou Beksu ke druhému vítězství v novém ročníku basketbalové NBL.

Únik plynu se nekonal, záchranáři přesto měli práci

Přelouč - Na místě se zdravotníci museli postarat i o miminko.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Pardubice – Prohra s křečovitým úsměvem. Tak hodnotí volební výsledek TOP 09 poslanec Jiří Skalický. Po napínavém sčítání hlasů se sice jeho strana do Poslanecké sněmovny dostala, ovšem sám Skalický ve funkci poslance končí.