Sezona ploutvového plavání tradičně trvá od září do června. Tedy zhruba deset měsíců. Jejím vrcholem jsou buď mistrovství Evropy nebo mistrovství světa.

„V jednom roce se koná evropský šampionát juniorů a mistrovství světa dospělých. V dalším roce se akce vymění,“ vysvětluje Anna Cimburková, PR asistentka KP Pardubice. Letos se mělo v letních měsících konat mistrovství Evropy juniorů v italském Lignanu a mistrovství světa dospělých v ruském Tomsku.

„Vzhledem k tomu, že je třeba se kvalifikovat a zaplavat stanovené limity pro dané soutěže, tak se vyvrcholení sezony komplikuje,“ poukazuje na zastavený sport Cimburková.

Další články k tématu KORONAVIRUS OMEZUJE SPORT najdete ZDE.

Kde se kvalifikovat?

Kvalifikací na šampionáty jsou jednotlivá kola světových pohárů, kterých je celkem pět plus finále. V letošním roce se však konalo kvůli nastalé situaci zatím jenom první kolo, a to v maďarském Egeru na konci měsíce února.

„Další kola byla zatím odložena na neurčito. CMAS, tedy federace, pod kterou spadá i ploutvové plavání, vydala prohlášení, aby závodníci zatím vyčkávali na zprávy, které přinesou další informace. Buď o možném posunutí soutěží, nebo o konci sezony. Také o tom se nyní diskutuje,“ informuje.

Další možností, jak se mohou plavci kvalifikovat a kde mohou zaplavat kvalifikační limity pro účast na MEJ nebo MS, jsou domácí závody, které se konají v průběhu sezony. Tedy republikový šampionát jednotlivců, mistrovství republiky družstev a další. „V tuto chvíli je ale mistrovství republiky družstev přeloženo na říjen a o osudu domácího vrcholu jednotlivců, které se má konat v červnu, se bude teprve rozhodovat,“ podotýká Anna Cimburková.

Neztratit nasazení a sportovního ducha

Situace zůstává těžká i ze strany možností tréninku, jelikož kvůli nařízení vlády byla uzavřena sportoviště, a to včetně bazénů.

„Vyhlášení karantény nedává plavcům moc možností. Nicméně morálka sportovců vítězí a snaží se být pozitivní. Čekají, jakmile se situace zlepší a soutěže se znovu rozejdou. V tomto čase je pro ně nejdůležitější neztratit vlastní nasazení a sportovního ducha a věnovat se přípravě, jak je jen možné. Ať je to cvičení doma s vlastním posilovacím nářadím či zařazení motivačních videí a filmů o sportovcích, kteří také neměli jednoduchou cestu,“ podává návod.

„Celý tým KP Pardubice věří v brzké uklidnění situace. Chová se zodpovědně a snaží se nezahálet v domácí přípravě. Ta je ostatně prospěšná pro všechny, kteří se chtějí udržet v kondici,“ dodává Anna Cimburková.