Nad otázkami Deníku se zamýšlejí významní činovníci klubů, které reprezentují pardubický sport. Doma i v zahraničí. Vesměs hovoří o velkých komplikacích, které ovlivní výkonnost jejich svěřenců v tomto roce. Dnes je to PETR KLIMPL, předseda OK Lokomotiva Pardubice.

Jak se koronavirus dotkl vašeho sportu?
V orientačním běhu jsou zatím zrušeny všechny akce (závody, ale školení, semináře a další) v České republice do 15. dubna. Mezinárodní federace zrušila všechny významné závody v celém světě do konce května.

A vašeho klubu?
Museli jsme zrušit všechny společné akce, vedle účasti na závodech i tréninky, soustředění, atd. Závodníci dostali doporučení, aby trénovali individuálně v parcích a v lesích co nejblíže bydliště.

Kdy měla začít sezona a jak měla vypadat?
Sezóna měla začít 21. března Českým pohárem štafet v Hradci Králové. A v podstatě do prvního listopadového víkendu jsou naplánovány nějaké závody.

Co všechno mělo být za akce a jak se na ně dalo kvalifikovat?
V orientačním běhu je za rok sedm českých šampionátů, 11 závodů Českého poháru jednotlivců a 9 závodů Českého poháru štafet. Vedle toho třeba ve Východočeské oblasti, kam pardubičtí orientační běžci patří, bylo letos naplánováno 22 závodů Východočeského poháru, na těchto oblastních závodech jsou vypisovány kategorie od nejmenších dětí až po nejstarší veterány.

Jaké větší akce pořádá váš klub?
Zrušili jsme několik tréninkových závodů a zatím jedno kolo Ligy pardubických škol (v letošním školním roce je to jubilejní 50. ročník). Stále věříme, že na konci května budeme moci uspořádat dva závody Českého poháru, které se mají uskutečnit v lesích u Vysoké u Holic.

KORONAVIRUS OMEZUJE SPORT. Další články k tématu najdete ZDE.

Víte už, jak se bude řešit jejich případný posun?
O tom, jak vůbec bude vypadat termínová listina, se rozhodne po zrušení stavu ohrožení.

Jak se připravují vaší členové v době, kdy se nesmějí shromažďovat lidé?
Původně jsme měli připravené tréninky v menších skupinách v lesích, parcích či atletických drahách, nakonec jsme po vyhlášení karantény přerušili celý spolkový život v klubu.

Dostávají individuální plány, nebo trénují sami? Případně kde, když jsou uzavřená sportoviště (vnitřní)?
Žáci dostali doporučení, aby si v rámci možností šli alespoň na půl hodiny denně sami zaběhat. Dorost má připraven tréninkový plán, dospělí trénují individuálně. Orientační běžci mají výhodu, že jsou přírodním sportem, takže tréninky jsou pod širým nebem.

Očekáváte další komplikace včetně finančních ztrát?
S financemi uvidíme. Měli jsme objednáno několik soustředění, třeba pětidenní velikonoční pro 130 závodníků v Doksech , kde jsme uhradili zálohu 90 % nákladů. Nyní jednáme o minimalizaci storno poplatků. Na konci dubna mělo odjet 25 dorostenců na desetidenní přípravu do Švédska, máme pro ně zaplacen trajekt….

Nějaký motivační proslov z vašeho klubu pro ostatní sportující kolegy ale i ostatní lidi.
Vydržte zdraví! Bude líp!