Ruku mu podával Andreas Thorkildsen, norský olympijský vítěz a evropský šampion v hodu oštěpem. Muž, který v Aténách 2004 ukončil dvanáctileté panování Jana Železného na olympijské scéně.

„Moc mě to potěšilo,“ říká český borec.

Talentovanému rodákovi z Pardubic se na pátečním mítinku Super Grand Prix v Dauhá zabodl oštěp na značku 78,17 metru a v nabité konkurenci světových oštěpařských es skončil devátý. K tomu přidal skvělý osobní rekord, vylepšený o 1,69 metru. „Ještě víc se radoval ze splněného B-limitu pro mistrovství světa v Ósace,“ líčí sportovní manažer Pavel Průša.

Ani to není vše. Zařadil se také na 1. místo v evropském rankingu oštěpařů do 22 let.

Roste snad v České republice náhradník za Jana Železného?

Možná…

Mladá naděje se navíc připravuje pod taktovkou legendy, Jan diriguje Jana. „Jsem s jeho výkonem spokojený,“ hodnotil Syrovátkův kouč Železný.

Dvaadvacetiletý svěřenec trojnásobného olympijského vítěze však má stále co zlepšovat a dobře o tom ví. „Musím vylepšit techniku,“ přiznává.

I Železný potvrdil, že jeho žák mohl hodit dál: „Měl na to a byly i dobré podmínky.“

Na druhou stranu, v tak velké soutěži startoval poprvé v životě. „Výsledek z Dauhá můžeme považovat za úspěch.“

Syrovátko platil za univerzála, ještě nedávno také skákal do dálky a běhal sprinty. Pod vedením Železného začal trénovat na podzim a spolupráci si po pár měsících pochvaluje. „Může nám ukázat snad nejlepší technické provedení hodů,“ vzhlíží ke svému kouči.

Začíná nová éra českého mužského oštěpu? Na oštěpařské nebe snad vychází další hvězda.