První vlašťovka… Mládežnická základna pardubického basketbalu slaví první letošní mistrovský titul. Postarali se o něj mladší žáci BK Synthesia, kteří v Benešově získali titul mistra ČR.

Svěřenci trenéra Oldřicha Zdobinského tak úspěšně zakončili sezonu, ve které neprohráli ani jediné mistrovské utkání. Šňůru 33 utkání dotáhli až na nejvyšší metu a hráčům tak zaslouženě na krku visely zlaté medaile. Pardubičtí žáci potvrdili roli favorita, ale ve finále nechybělo mnoho a místo zlata mohlo být jen stříbro. Se svým finálovým sokem se střetli už ve skupině a pořádně mu „přistřihli" křídla. Pelhřimovu ale po vydřeném semifinále s Opavou stouplo sebevědomí a když mladá Beksa nezvládala roli favorita, vycítily Sojky šanci.  „Finále nebylo naším nejlepším zápasem. Ne snad proto, že bychom na ně neměli, ale z psychického hlediska. Byli jsme v roli favorita a musíme si přiznat, že jsme ji neunesli. Hlavně v úvodu zápasu. Nedávali jsme jasné šance a tím jsme soupeři pomohli dostat se do drajvu. Jim vše vycházelo a opírali se o hru Plášila, který byl nakonec MVP turnaje. V utkání jsme se nakonec přece jen dostali ve třetí čtvrtině až do sedmnáctibodového vedení, ale pak jsme zbytečnými chybami pustili Pelhřimov do hry. No a trvalo to až do koncovky, ve které jsme uhájili těsný náskok," oddechl si dodatečně asistent pardubického trenéra Josef Potoček.

„Shrnu-li naše vystoupení na závěrečném turnaji, tak se dá říci, že jsme měli nejlépe postavený tým. Zatímco ostatní se spoléhali na maximálně dvě individuality, my jsme představili pět až sedm vyrovnaných hráčů, o které jsme se mohli opřít. Nicméně ani ostatní vyloženě nepropadli," dodal Josef Potoček starší.

Z jeho týmu byli vybráni do All star celého MČR Jakub Šrámek a Vojtěch Kalný.

Play off druhé ligy mužů pokračovalo odvetnými zápasy. Basketbalisté BK Přelouč neuspěli na hřišti Rokycan a tak rozhodnutí přineslo až třetí utkání, které se hrálo včera v Přelouči a skončilo po uzávěrce vydání.

„Domácí nás ani jednou nepustili do vedení. Nevyšel nám začátek zápasu, když jsme se ani přes dobré pozice čtyři minuty neprosadili a Rokycany bod po bodu odskakovaly. Ve druhé části jsme se střelecky zlepšili, ale nedařilo se nám zase v obraně. Po přestávce se rozdíl vyšplhal až na 25 bodů, v poslední čtvrtině se nám to podařilo stáhnout na devět bodů, ale to bylo vše," pokrčil rameny přeloučský trenér Petr Novotný.

Nutno dodat, že Přelouč postrádala klíčového muže sestavy Martina Rouba. A domácí se prý moc nevyznamenali organizačně.

„Celý zápas nefungovala světelná tabule a časomíra, stejně jako mikrofon a tak hráči nevěděli o skóre a času. Došlo prý i ke kuriózní situaci, když na hřiště vyběhl domácí hráč, který nebyl uveden v zápise a zapisovatel ho dopsal do proškrtnuté kolonky, načež pak ho zase přeškrtal. Bylo to ale až po zásahu komisaře," kroutil hlavou Petr Novotný.

Účast ve finále MČR mají jistou kadeti BK Synthesia, navíc titul budou hrát v domácí hale na Dukle (30.4. – 1.5.). V semifinále je čeká GBA Sparta Praha.

Do finále MČR se ale nepodívají kadetky BK Studánka, které nezvládly rozhodující duel s Havířovem.

„Holkám bych chtěl poděkovat za práci v celé sezoně. V tomto utkání byl Havířov lepším týmem. Sérii jsme ztratili ve čtvrtém utkání v Havířově," smutně pravil pardubický trenér Studánky Roman Chocholouš.

Starší žákyně BK Studánky skončily v extralize třetí a mohou se těšit na závěrečný turnaj MČR, kde se ve skupině utkají s HB Basket, SBŠ Ostrava a USK Praha.

V předkole MČR starších minižaček obsadily hráčky Studánky třetí a zajistily si účast v ŽL U14 v příští sezoně. Úspěšně vstoupily do tažení za extraligou juniorky Studánky, které si doma snadno poradily s DBAK Plzeň.