Odstartoval z pole position a první místo si udržel až do konce. Řeč není o žádném motoristickém závodníkovi. Nýbrž o zástupci výrazně méně zběsilé královské hry, nasazené jedničce a vítězovi hlavního turnaje pardubického Czech Open. VIKTOR LÁZNIČKA navíc strávil v Pardubicích dětství, tudíž je pro něj domácí turnaj příjemnou změnou oproti náročnému a dalekému cestování. I to si však díky šachové kariéře náležitě užívá. Vždyť výčet států, které díky turnajům navštívil, by mu záviděl nejeden protřelý cestovatel. „Nejvíce se mi líbil Nový Zéland. Zatím ale opravdu nevidím důvod, proč bych měl žít jinde, než v České republice."

Celý turnaj jste odehrál na první šachovnici, což svědčí o vašem skvělém představení. Jak celý turnaj hodnotíte?
Začátek nebyl z mé strany úplně ideální, hlavně v prvním kole jsem měl veliké štěstí. Pak se to ovšem otočilo a své soupeře jsem dokázal přehrávat. Poslední tři kola už mi stačilo hrát na remízu, nemusel jsem hrát tak agresivně a pohlídal jsem si to.

V předposlední partii jste v očekávané bitvě remizoval s nasazenou dvojkou Sergejem Movsesianem a výrazně tak nakročil k triumfu. Byl to klíčový okamžik turnaje?
Je to možné. Škoda, že los dopadl zrovna takhle. Kdybychom měli obrácené barvy a Sergej hrál s bílými figurami, tak by měla partie daleko dramatičtější zápletku a on by po mně šel daleko víc. Takhle jsem hrál na jistotu a partie byla prakticky o ničem. V celkovém zúčtování jsem rád, že jsem před Sergejem, protože se podvědomě stále porovnáváme a vzájemně sledujeme, jak se druhému daří.

Jedná se o váš první triumf na Czech Open. Jak vysoko ho řadíte?
Pár turnajů už jsem vyhrál, nejvíce si asi vážím vítězství na turnaji v Maďarsku nebo triumfu na World Open v americké Philadelphii. Výhra na Czech Open mě samozřejmě těší, ale tento úspěch nijak zvlášť nepřeceňuji.

V Pardubicích máte rodinu, vyrůstal jste tady. Jak probíhal váš typický den na Czech Open?
Každý den to bylo podobné. Sestra například zařizuje byt, tak jsem ji ve volných chvílích jezdil pomáhat. Taky jsem si začal dělat řidičský průkaz, hodně jsem četl a občas jsem si zacvičil. Samotná příprava na každou partii mi zabrala asi hodinu a půl denně.

Jaký je váš další program?
Další turnaje mám až v září. Čeká mě Světový pohár a uzavřený superturnaj v Rusku. Dále pak v říjnu Evropský pohár družstev ve Skopje a listopadové ME družstev na Islandu. Bude to nabité, takže do té doby budu odpočívat a pomalu se připravovat.

Věnujete se šachům na plný úvazek?
Sám o sobě říkám, že jsem šachový poloprofesionál. Kromě šachů totiž stále studuji, což mi bere dost času.

Před několika lety jste překročil magickou hranici 2700 ELO. Budete se v nejbližší době pokoušet dostat opět do této elitní společnosti?
Současná šachová špička je ještě dál, abych se jim přiblížil, musel bych mít minimálně 2750. To bych se musel šachům věnovat mnohem intenzivněji, což se školou momentálně nejde. Hranice 2700 mě ale samozřejmě láká a rád bych se přes ni opět dostal.

Během turnaje jste si však vylepšil ELO o 11 bodů, což je jistě příjemné.
Určitě, ale není to pravidlem. Člověk musí zahrát opravdu výborně, aby si ELO vylepšil. Před dvěma lety jsem tu třeba skončil ve druhé desítce a několik bodů poztrácel. Letos se však všechno sešlo a dopadlo to dobře.

Máte čas kromě šachů ještě na jiné sporty?
Rád jezdím na kole, běhám nebo plavu. Už to ale bohužel není, co to bývalo.

Je o vás známo, že si turnaje vybíráte také podle jejich lokality. Stále tak holdujete cestování?
Cestování mě stále baví, rád objevuji něco nového, ale už jsem toho projezdil tolik, že už například nepojedu za každou cenu do Indie jen kvůli tomu, abych tam odehrál turnaj. Ovšem nikdy jsem nebyl právě na Islandu, takže jsem rád, že se tam na podzim vydám na ME.

Která země vás uchvátila nejvíc?
Kvůli lidem a přírodě jsem si velmi oblíbil Nový Zéland, ale nedovedu si představit, že bych tam nějakou dobu žil. Zatím nevidím smysl v tom, abych žil jinde než v Česku.

Můžou se na vás diváci v Pardubicích těšit i příští rok?
Pokud budu mít v tu dobu volno, tak mě tu opět uvidí. Pardubického turnaje se vždy účastním rád.