Posledním menu na lístku basketbalové přípravy byl „maďarský guláš“. Synthesia přivítala v generálce na Mattoni NBL Szombathély a na šestém týmu maďarské ligy si pořádně smlsla. Vítězství téměř o čtyřicet bodů (106:69) bylo tou nejlepší pozvánkou na sobotní otevírací duel s nováčkem soutěže, pražským Vyšehradem.

V úvodní čtvrtině zasedla k hodovacímu stolu pětice Wright, Hampton, Arnold, Miloš, Pospíšil a soupeř se nestačil divit. Ve druhé minutě sice Maďaři, v sestavě se dvěma reprezentanty své země, vedli 5 ku 4, ovšem v polovině deváté svítilo na světelné tabuli skóre 25:5 pro Pardubice. Dvanáct bodů z tohoto balíku zařídil podkošový hráč Arnold. Celkem jich pak zaznamenal 27, tedy nejvíce ze všech akterů na palubovce. Nutno dodat, že neodehrál ani tři celé čtvrtiny zápasu.

„Marcus je hrozně silný v osobních soubojích. Za každým míčem jde nekompromisně a úspěšně je zakončuje. Odvedl výbornou práci, ale nesmí se zapomenout na to, že bez přihrávek spoluhráčů by toho moc nezmohl. Pro mě je důležitější, že se další čtyři hráči dostali na dvouciferný počet bodů“ upozorňuje pardubický kouč Jan Slowiak na důležitost kolektivu.

V prvním kvartálu se domácí borci zřejmě přesytili a na palubovce to místy vypadalo jakoby trávili… První koš zaznamenali po více než třech minutách a tuto čtvrtinu nakonec o šest bodů prohráli.

„Stejně jako v předchozích zápasech jsme se nevyhnuli v obraně chvilkového výpadku. Polevili jsme v koncentraci, dostali jsme pár laciných košů. Možná to zapříčinilo i to, že jsem se snažil zapojit do rotace co nejvíce hráčů a tak jsme často střídali. Vrátil jsem tedy do hry hráče, kterým se v první čtvrtině dařilo, ale i jim chvíli trvalo než se znovu nastartovali,“ říká pardubický lodivod.

Ve druhém poločase již pevně drželi taktovku v ruce domácí. Po třetí části vedli o třicet bodů a rovněž v závěrečné Maďary nešetřili. Právě poslední kvartál stojí za zmínku. V jeho úvodu totiž Synthesia dala čtyři trojky v řadě, z toho Pavel Miloš v rozmezí dvou minut tři. Také díky těmto úspěšným dalekonosným pokusům se domácí poměrně brzy přehouply přes stobodovou hranici. Stalo se tak zásluhou nově zvoleného kapitána Martina Marka.

„Maďarský tým rozhodně nebyl až tak slabý, jak vypadá konečné skóre. Proto si myslím, že jsme těsně před zahájením Mattoni NBL udělali další krok směrem dopředu,“ dodal Jan Slowiak.