Už pomalu zarůstal mechem… Řeč je o počinu dálkové plavkyně Lenky Štěrbové, která hlásí jeden velký a hlavně zlatý comeback na republikovém šampionátu. A v Plzni se činili i další pardubičtí borci. Z dvaadvaceti stupňů teplého Boleveckého rybníka vylovili hned sedm kovů!

Poprvé vyhrála Lenka Štěrbová deset kilometrů na mistrovství republiky v roce 2009. Ve věku 14 let a 11 měsíců a stala nejmladší dálkovou plavkyní české historie, která získala titul v kategorii seniorek. V dalších sezonách sice následovala řada titulů na pět a dvacet kilometrů, jenže zlato z olympijské vzdálenosti deseti kilometrů jí stále unikalo. Až musel přijít rok 2016. „Eňa" po skvěle takticky zvládnutém závodě a drtivém finiši opět vystoupila na nejvyšší stupeň v nejpopulárnější a nejvíce ceněné soutěži dálkoplavců.

Pavla Avramová si odvezla stříbro z intervalového závodu starších dorostenek na 5 km, když v absolutním pořadí žen skončila sedmá. Na desítce s hromadným startem pak vybojovala mezi staršími dorostenkami bronz a mezi ženami doplavala osmá.

Michaela Štěrbová už dříve splnila kvalifikační limit pro mistrovství Evropy i světa juniorů. Podle požadavků svazu však ještě musela na MČR potvrdit výkonnost v závodě na 10 km. Podařilo se, v absolutním pořadí žen doplavala čtvrtá (druhá mezi staršími dorostenkami) za svojí starší sestrou Lenkou, Benešovou a Pickovou. Je tak v návrhu nominace pro červencové MSJ v Nizozemí i zářijové MEJ v Itálii!

Josef Knotek potvrdil pověst člena rodiny nezdolných bojovník. K bronzu z pětikilometrové tratě přidal v kategorii mladších dorostenců na desítce svoji první mistrovskou zlatou medaili.
Vojko Štěrba s převahou vyhrál intervalový 5 km závod v kategorii mladších dorostenců, absolutně mezi muži doplaval osmý.

Pavlína Nováková si dobře vedla na pětce, kde skončila osmá. Dvojnásobná trať už byla vzhledem k tréninkovému výpadku trochu moc. Pardubická bojovnice se přes trápení, dokázala prokousat na desátou příčku.

Renata Nováková, prý duchem už na přijímacích zkouškách na medicínu, spolehlivě vyplavala pro tým body za třinácté místo na deset kilometrů.

Petr Matěna exceloval na obou tratích v kategorii masters nad 50 let a v absolutním pořadí mužů (24. na 5 km a 14. na 10 km) potrápil řadu mladších.

Daniel Čaban se stále hledá. Jak říká jeho trenér, absolutně desáté místo na 5 km a jedenácté na 10 km není špatné, má ale na víc.

Jan Knotek trénuje méně než vloni. Teplá voda mu ale vyhovovala a bez problémů dokončil pětku i desítku.

Petr Bareš startoval v rámci ČP v žákovských soutěžích, na 5 km byl čtvrtý a na 3 km devátý.