Zúčastnilo se ho 120 plavců z 21 českých a moravských oddílů. Teplota vody měla příjemných  dvacet stupňů. Na startu se představila téměř kompletní tuzemská špička. Chyběli pouze Vítek a Pošmourný, kteří bojovali v portugalském Setúbalu na dodatečné kvalifikaci o olympijské hry.

Mělický podnik poprvé vzal také pod svá křídla  Team Event na 3 km, jinak také závod tříčlenných hlídek. Na start se postavilo jedenáct týmů. Triumf slavilo družstvo Komety Brno, které dosáhlo času 39:14,5 min. Druhé skončilo  béčko Komety (ztráta 2:04 min) a třetí doplavala Slavie Plzeň. Pardubická trojice Dan Kus, Iveta Nováková a Renata Nováková dosáhla času 49:50,2 min. To stačilo na šesté místo.
V hlavním závodě na 5 km žen, který se plaval jako 21. ročník „O pohár Lídy Jelínkové", zvítězila po tuhém boji domácí Lenka Štěrbová (1:03,04 hod.) před jihlavskou Barborou Pickovou a českobudějovickou Dominikou Hovorkovou.

Soutěž mužů měla ještě dramatičtější průběh. V čele bojovala na třech okruzích hned celá sedmička plavců, která si to o vítězství rozdala v cílové rovince. Nakonec těsně zvítězil Ján Kútnik (Kometa) před oddílovým kolegou Karlem Balounem (- 0,1 sec) a Janem Mickou z USK Praha (- 1,7 sec).

V závodě žáků na 3 km triumfovali pardubičtí plavci, když všechna prvenství zůstala doma. Starší žáky vyhrál Daniel Čaban (KVS Pardubice), žákyně Michaela Štěrbová, mladší žáky Josef Knotek a žákyně Nela Zápotocká (všichni SCPA Pardubice).

Další den byl na programu závod na 15 km. Na startu bylo připraveno šestnáct mužů a třináct žen. Nechyběla ani čtveřice pardubických vytrvalců: Lenka Štěrbová, Iveta Nováková, Aleš Rucký a Jan Knotek. Od začátku se v čele držela šestice Mrůzek, Flora, Kozubek, Rybářová, Okurková a Štěrbová. Skupina se pak postupně roztrhala a v čele se vytvořila trojice Rybářová – Štěrbová – Mrůzek. S přibývajícím deštěm se i tato skupina rozpadla a k trháku nasadila česká reprezentantka Silva Rybářová (Kometa). Vytvořila si rozhodující náskok a bezpečně zvítězila časem 3:13,39 hod. Druhá s odstupem dvě a půl minuty doplavala domácí Lenka Štěrbová a třetí vedoucí závodnice Českého poháru Magda Okurková z Komety. Soutěž mužů pak vyhrál krnovský Michael Mrůzek.

Druhým závodem byla trať na 3 km, kde si pro prvenství doplaval David Molinaro z Bohemians Praha a domácí naděje Renata Nováková.
V kategorii starších žáků na 5 km zvítězil Tomáš Kozubek (Bohemians), před Danem Čabanem (KVS Pardubice) a domácím Josefem Juricou.
Nejmladší žáctvo pak plavalo 750 m a medaile zůstaly „doma" zásluhou Josefa Knotka a Nely Zápotocké.