Chcete vstupenky na „Velkou"?
Dostihy, koně, napětí a sázky. To jsou slova, která vystihují atmosféru Velké pardubické. Pokud chcete získat dvě vstupenky na tuto akci zcela zdarma, pak soutěžte s naším Deníkem. Odpovězte do dnešní desáté hodiny dopolední na následující otázku, která zní: „Kde se koná Velká pardubická s Českou pojišťovnou?" Na výběr máte hned ze dvou možností: a) v Pardubicích, b) v Hradci Králové. Neváhejte a na e-mail martina.vosahlova@denik.cz zasílejte své správné odpovědi . Nezapomeňte také připojit své jméno a příjmení, telefonní kontakt na vás (nejlépe číslo mobilního telefonu) a do předmětu zprávy napište heslo „Dostihy".

Pět milionů korun. To je částka, o kterou se poběží při letošní 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Ta se uskuteční už tuto neděli na pardubickém dostihovém závodišti.

Nestárnoucí Váňa

„Je dobře, že se oproti loňskému ročníku celková dotace zvýšila ze 4,8 milionu ještě o 200 tisíc korun. To je v době ekonomické krize velmi pozitivní krok," kvitoval letošní novinku Ivo Köhler, člen Dozorčí rady pořádajícího Dostihového spolku Pardubice.
Ten je zároveň majitelem jednoho z nejúspěšnějších koní slavného dostihu, trojnásobného vítěze Velké pardubické z let 2009 až 2011, Tiumena. Největší česká překážková hvězda posledních let nebude chybět na startu ani letos. Samozřejmě v sedle s nestárnoucím Josefem Váňou.

Ten bude mít tentokrát za úkol vypořádat se s velmi silnou domácí i zahraniční konkurencí. „Je zajímavé, že z jednadvaceti koní, které jsou přihlášeny ke startu v letošní Velké pardubické, má jedenáct z nich zahraniční žokeje. To tady dlouho nebylo, aby polovinu startovního pole tvořili cizí jezdci," zdůraznil Ivo Köhler. Navíc to podle něj nebudou žádní nazdárci.

„Řada z nich má za sebou úspěchy na prestižních evropských závodištích. Určitě sem nepojedou jenom na výlet. O to větší motivaci pak budou mít čeští žokejové," poznamenal Ivo Köhler.
„Taktiku na nedělní závod teď nemá smysl řešit. Myslím, že ji v tuto chvíli neví ani Josef Váňa. Uvidí se až podle průběhu dostihu. Člověk v něm samozřejmě musí mít i štěstí, aby uspěl," dodal majitel úspěšného Tiumena.
„Velká pardubická je skutečně fenomén, který láká celý dostihový svět. Počet koní na startu letošního ročníku svědčí o tom, že jde o velmi kvalitní a prestižní dostih. Těší nás, že i zahraniční stáje k nám posílají nejlepší reprezentanty a někteří se k nám také vrací," prozradil ředitel pardubického Dostihového spolku Michael Skalický.

„Přitom shánět peníze do dostihového sportu je stále velmi složité. Dostihový spolek má roční obrat 40 milionů korun. Polovina z této částky se vyplatí na výhrách jezdcům, trenérům a majitelům úspěšných koní," poznamenal ředitel Dostihového spolku,  jehož těší, že dostih na 6900 metrů s jednatřiceti překážkami v čele s legendárním Taxisovým příkopem má silnou podporu hlavního partnera.

Rodinné stříbro

„Česká pojišťovna je letos již po dvacáté hrdým generálním sponzorem Velké pardubické, jedné z nejslavnějších a zároveň nejobtížnějších steeplechase cross country v Evropě," sdělil Milan Beneš, člen představenstva České pojišťovny, která do prestižního dostihu investovala už více než 100 milionů korun.

„Velká pardubická je rodinné stříbro nejen Pardubic, ale celé republiky. Jde o jednu z nejvýznamnějších společenských událostí v regionu. Věřím, že i letos nabídne krásný divácký zážitek, že nedojde k žádnému  zranění koní či jezdců. Přeji jim, ať šťastně projdou cílem," řekl náměstek pardubické primátorky a též člen představenstva Dostihového spolku Jiří Rozinek.