První zářijový víkend se na pardubickém dostihovém závodišti uskuteční mezinárodní výstava Koně v akci. Jedenáctý ročník této chovatelské výstavy je tentokrát zaměřen na vojenskou historii koní. V programu se tak objeví mnoho jezdců v uniformách všech možných armád a období.

Třídenní výstava

„Půjde jednoznačně o největší setkání koní a lidí v České republice,“ uvedl včera za pořadatele výstavy Jiří Kunát, ředitel Dostihového spolku Pardubice. „K vidění bude na čtyři sta koní všech možných plemen.“ První čtvernozí krasavci začnou na závodiště přijíždět příští čtvrtek, hned v pátek ráno totiž startuje výstava společným průvodem koní. Během rozmanitého třídenního programu se jeden z vrcholů výstavy uskuteční v sobotu odpoledne. Utkají se zde totiž dvě osobnosti českého jezdectví – Rudolf Popler, dvojnásobný vítěz Velké pardubické, a František Ventura, olympijský vítěz v parkuru z roku 1928. Obě legendy již pochopitelně nežijí, ale pomyslného souboje se ujmou v jejich zastoupení dva slavní současní jezdci. Pětinásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa starší coby Rudolf Popler a účastník posledních dvou olympijských her ve všestrannosti Jaroslav Hatla, jenž se vžije do role Františka Ventury. Koně oběma jezdcům poskytnou pořadatelé a odveta po sedmasedmdesáti letech, jež toto číslo připomíná ve svém názvu, se odehraje v parkuru.

Vloni se na desátý ročník výstavy Koně v akci dostavilo sedmnáct tisíc lidí a šlo o rekord. Letos očekávají pořadatele ještě vyšší účast, mimo jiné proto, že po domluvě s Pardubickým krajem se v Pardubicích nekoná souběžně jiná větší konkurenční akce. Na diváky čekají vedle „uniforem v sedle“ ukázky koní plemene Furioso ze slovenského hřebčína Motešice, prezentace italského hřebčína Excalibur s hřebci plemene pura raza espaňola a koňmi cruzado či několik národních šampionátů. Nebude chybět soutěž v těžkém tahu či orbě dvojspřeží.
Součástí výstavy Koně v akci bude rovněž třetí ročník soutěže „Mls Pardubického kraje 2009“, která má propagovat kvalitní regionální výrobce potravin.